Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 25.Apr.2017, 12:52 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Priče o velikoj Albaniji koordinisane s jednom tajnom službom
Očigledno je reč o dobro koordinisanoj akciji albanskih političara iz Albanije i sa teritorije KiM, ali i Albanaca iz Preševske doline, i u to nema nikakva sumnje, rekao je Vučić, komentarišući izjave albanskih i kosovskih političara o velikoj Albaniji.
U tom se smislu postavlja samo nekoliko pitanja, dodao je, te naveo da su to: da li Albanci to rade sami ili u koordinaciji s nekim drugim, možda i sa nekog drugog kontinenta, zašto sada i šta su im prave namere. >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine <<
Odgovarajući na ta pitanja naveo je da se sve kreira u saradnji s najmanje jednom tajnom službom, za šta, dodao je, postoje dokazi, da smatra da je reč o pokušaju legitimizacije albanskog pitanja uvođenjem dublje u problem Makedonije i, takođe da se radi o tome da se Srbija isprovocira da reaguje neodgovorno i da oni spadnu žrtve.
Kako je rekao, zabrinut je i to ne zbog naše nego tuđe neodgovornosti i još jednom je ponovio da su našle tragove delovanja jedne strane službe sa službama iz Albanije i Prištine.
"Nije reč o jednoj od najvećih svetskih sila", rekao je Vučić.
On je ponovio da smatra da je mogući cilj svakodnevnih izjava o velikoj Albaniji da se ta priča potpuno legitimizuje i postane potpuno normalna i da više nikome ne pada na pamet da na to reaguje.
I Musliju je, navodi, ubačen u celu priču kako bismo mi od njega napravili albanskog nacionalnog heroja i kako bi se napravila priča da su njegova prava ugrožena.
Kaže da je u izjavama na ovu temu vodio računa o svakom izgovorenom slovu i da to i danas čini a razlog je što će da se vrati u Beograd, a da narod u Bujanovcu, Preševu, na KiM, gde, kaže, nemamo efektivnu vlast od 1999. godine, treba da se oseća sigurnije i bolje.
Rekao je i da postoji još jedna zemlja koja pokazuje iznenađujuće interesovanje za Balkan, da je on tim interesovanjem iznenađen, da oni žele da ostvare što veći uticaj na albanski korpus na Balkanu, te da će razgovarati s predsednikom te zemlje.
Ponovio je da je za njega stepen agresije koji se čuje i oseća iz izjava političara Albanaca, a posebno prema, EU gotovo neverovatan, te podsetio da su Johanesa Hana optužili da reaguje po nalogu Srbije, što je za njega, dodao je, zastrašujuće.
Vučić je rekao da je veoma važno ono što je Han rekao, te da ga je zbunila oštrina Tačijevog napada na EU i na Hana, budući da je EU, kako je naveo, svoju reakciju dala u najblažoj formi.
"Možda EU potcenjuje to što se zbiva i u Tirani i u Prištini, u delu lokalnih organa vlasti Bujanovca. Mi pažljivo pratimo šta se dešava, ističemo želju da sačuvamo mir i stabilnost gotovo po svaku cenu, ali granice da menjate na takav način, pretite i kreirate nešto na uštrb teritorije i Ustava Srbije, to nećemo dozvoliti", rekao je Vučić.
On je dodao da nije siguran da je sve to upereno protiv Srbije, već da mu se čini da je bilo "gađaj Srbiju javno, a šalji poruku nekom drugom".
Inače, zahvalio je Hanu što je smeo da kaže ono što svi u Evropi i svetu misle, ali se plaše da izgovore, te dodao:
"Videćemo šta će reći i EU, naravno, Nemačka, Rusija i Amerika kao velike sile".
Komentarišući Muslijevu izjavu da Vučić zna da će biti formirana Velika Albanija, Vučić je rekao da Srbija zna šta je naša teritorija, da imamo naš Ustav, da nikoga ne diramo i nikome ne pretimo, te da svako može da govori šta želi, ali ne i da čini šta hoće.
"Ne znam šta ćete da formirate, ne znam gde ćete da formirate, ali na teritoriji Srbije to nećete da formirate. Za to imate moju tvrdu reč, a dobro znate da držim do reči koju dam", istakao je Vučić.
Kako je primetio, nije slučajno u Jasenovcu tri godine zaredom govorio da se Oluja i Bljesak neće ponoviti, iako zna da se ne mogu ponoviti na istoj teritoriji, već je, kaže, time želeo da upozori druge da treba da znaju da Srbija želi mir i stabilnost, ali da neće dozvoliti otimanje teritorije niti ponižavanje.
Građanima je poručio da ne treba da ih plaše izjave o stvaranju nekakvih novih država na uštrb naše teritorije i istakao da će Srbija sačuvati mir i stabilnost.
Veća primanja do kraja godine
Premijer Aleksandar Vučić izjavio je danas da će država u aprilu biti u suficitu, te da veruje da će cela godina biti završena u plusu, što će krajem 2017. omogućiti povećanje plata u javnom sektoru i penzija, ali i bolja primanja u privatnom sektoru.
"Ove godine će bukvalno svi građani osetiti poboljšanje", rekao je Vučić u obraćanju u Leskovcu na otvaranju rekonstruisane pruge Vinarce-Đorđevo.
On je rekao da će april biti završen u plusu, iako je u skladu sa planovima sa MMF i u Skupštini Srbije predviđeno pola milijardi evra deficita u prva četiri meseca, a da ćemo imati suficit.
"Više od pola milijarde dinara smo ili uštedeli ili zaradili", rekao je Vučić.
On je naveo da će država pokušati da, uz vraćanje ranijih obaveza, godinu završi u plusu, što znači da će pred kraj 2017. biti i povećanja plata u javnom sektoru, penzija, te povećanje minimalne zarade i u privatnom sektoru.
Rekao je da je to postignuto zahvaljujući odgovornosti i ozbiljnosti ne države, nego građana koji su pokazali da veruju onima koji ne nude laka rešenja, već znaju da se samo teškim radom nešto može postići.
Zbog opozicije ću dobiti dvotrećinsku većinu
On je dodao da je zahvalan predstavnicima opozicije na svemu što su učinili posle predsedničkih izbora jer je to uticalo da mu poraste rejting i da, ako tako nastave, postoji mogućnost da dobije dvotrećinsku podršku u narodu.
Vučić je rekao da mu je drago što je otvara pruge i puteve, da je to njegov posao, a da svako radi svoj posao.
"To je moj najvažniji odgovor za sve njih jer time pokazujemo svoj demokratski kapacitet. ali hvala im na svemu što su proizveli posle izbora. Iako mi verovatno nije bilo lako, možda me je i pogodilo prvi i drugi dan, kada nisam razumeo o čemu se radi, ali da su izbori bili pre 3-5 dana imao bih 58 odsto, a da su bili sinoć imao bih 61 odsto. Ako ovako nastave, doteraće me do dve trećine", rekao je Vučić.
On je upitao predstavnike opozicije da li žele da kažu narodu da ne zna za koga je glasao, da neko drugi treba da ih ubeđuje u to.
Vučić se osvrnuo na poraz SNS-a na lokalnim izborima u Zaječaru gde je, kako je rekao ta stranka izgubila za 130 glasova.
"Nismo se bunili i poništavali. Imaćeš podršku naše vlade, da pomognemo da Zaječarci bolje žive, a mi ćemo svoje slabosti sagledati da sledeći put pobedimo. To je pristup pobednika, a gubitnici će uvek u svemu drugom da nađu razloge za svoje neuspehe, a nikada u sebi", rekao je Vučić.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...



