Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 12.Jun.2017, 10:07 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Portoriko bi da postane 51. država SAD
Građani Portorika velikom većinom podržali su na referendumu predlog za upućivanje molbe američkom Kongresu da to karipsko ostrvo postane 51 država SAD, izjavili su zvaničnici portorikanske Izborne komisije, iako je na referendumu učestvovalo manje od četvrtine upisanih birača.
Guverner Portorika Rikardo Roselo rekao je da su birači u toj ekonomski slaboj teritoriji SAD poslali snažnu poruku američkom Kongresu, iako referendum nije obavezujući.
Portoriko, >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << međutim, nije na vrhu prioriteta Vašingtona, navodi Rojters.
Internet portal za neobvezujući referendum pokazuje da je na glasanju učestvovalo samo 23 odsto od 2,2 miliona birača s pravom glasa, a od njih je 97 odsto podržalo ideju o 51. americkoj državi.
Pristalice te opcije nadaju se da bi eventualni novi status Portorika omogućio toj teritoriji ravnopravnost sa 50 američkih država, što znači i pristup saveznim fondovima i pravo glasa za predsednika SAD.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...





