Pomerene dečije granice i slobode

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 23.Feb.2021, 18:36

Pomerene dečije granice i slobode

Besplatni programi kratkih obuka iz analize javnih politika

Svoje obaveze i prava, deca uče od rođenja, najpre u porodici, a zatim u vrtiću kroz aktivnosti, u kojima im se podstiču individualnost i sloboda, kažu u Radosnom detinjstvu.

"Prava deteta u vrtiću su pre svega emocionalna prava, pravo na to da može da iskaže svoje emocije, šta oseća, kako se oseća, šta želi, gde želi da se igra, sa čim želi da se igra, sa kim želi da se igra, da li želi da >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << spava, da li ne želi da spava, onda, ima pravo da se smeje, plače, sve isto kao i odrasli ljudi. Kada je reč o obavezama dece u vrtiću, one su određene pravilima ponašanja u vrtiću, na primer budi mi drug, igraj se sa svima, čuvaj igračke, deli igračke, i sad ovo što je aktuelno u poslednje vreme obaveza čestog pranja ruku", kaže Teodora Rodić, pedagoški rukovodilac i vaspitačica.

"Dakle, mi deci sada pomažemo da oni dođu sami do nekih saznanja, za razliku od nekih prethodnih godina kada smo mi bili ti koji smo prosto odlučivali koje informacije će doći do dece. Na neki način smo im davali gotove informacije, a sada deci pomažemo da sami otkriju koja su to mesta na kojima mogu doći do novih saznanja", kaže Zorica Mazalica, vaspitačica.

I dok se u predškolskom i školskom sistemu na decu primenjuje jedan princip vaspitanja, njih može zbuniti kako se prema njima postavljaju autoriteti u vannastavnim aktivnostima, navodi pedagoškinja Snežana Golić.

"Škole su dobile izuzetno precizna uputstva šta smeju i kako da se obraćaju deci, šta smeju da kažu i traže, oni to poštuju, istovremeno edukuju decu o tome šta je ucena, povreda nekih njihovih prava, o tome šta je poniženje, šta je poštovanje, uče ih da reaguju izuzetno negativno na ucene i slične stvari, a onda uveče odu na vanastavnu aktivnost gde ukoliko ne prihvate ružne reči na svoj račun biće isključeni iz tima", kaže Snežana Golić.

Uprkos mišljenju da današnja deca brže sazrevaju, a samim tim brže spoznaju svoja prava i obaveze, pedagozi podsećaju na to da će sasvim malo dete ipak prekršiti pravilo ponašanja, iako zna da je to pogrešno. Generacije dece su suštinski ostale iste, ali su pomerene njihove granice slobode, a ujedno i pristup odraslih njihovim pravima.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.