
Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 12.Dec.2019, 20:17 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Poboljšati položaj osoba sa multiple sklerozom
Oko 800 hiljada ljudi u Srbiji živi sa nekim oblikom vidljivog ili nevidljivog invaliditeta. Među njima su i osobe sa multiple sklerozom, nepredvidivom bolešću koja najčešće napada žene i muškarce između 20. i 40. godine. Ovog meseca, kada se obeležava i Međunarodni dan osoba sa invaliditetom, dodatno se skreće pažnja na to da barijere između obolelih i zdravih ne smeju postojati.
Osobe sa invaliditetom, među kojima su i osobe sa multiple sklerozom, ne suočavaju >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << se samo sa fizičkim barijerama koje ih sprečavaju da uđu u određene ustanove, već i sa barijerama u razumevanju i svakodnevnoj komunikaciji.
Postupati jednako sa svima, u situacijama kada bolesna osoba nije u mogućnosti da aktivno učestvuje u nekom procesu, takođe je diskriminacija, navode u Društvu multiple skleroze Vojvodine.
"Pri tome mislim na sudije koje sude osobama sa invaliditetom, pri tome mislim na komunikaciju između vatrogasne službe i osobe koja nije u stanju da pozove vatrogasnu službu, a nema praktično starateljstvo, odnosno personalnog asistenta 24 časa", kaže Jasna Brančić, predsednica Društva multiple skleroze Vojvodine.
Kako bi se poboljšao položaj osoba sa multiple sklerozom i ostalim oblicima invaliditeta, 2009. promenjen je Zakon o obrazovanju, a za one koji nisu deo inkluzije od malena, u udruženjima se organizuju i razne besplatne aktivnosti.
"Jedan od najbitnijih naših programa jeste psihosocijalna pomoć, gde svaka osoba koja ima multiple sklerozu, pa i njihov član porodice, može da se javi i mi im pružamo stručnu pomoć, psihologa, porodičnog terapeuta, defektologa, po potrebi i psihijatra. Imamo, takođe, razne druge programe, kreativne radionice, art radionice, razna savetovanja sa lekarima", kaže Vesna Savić, portparolka Društva multiple skleroze Srbije.
"Već deca uzrasta koja imaju određene invalidnosti se uključuju u zajednicu, odnosno uključuju se u predškolske ustanove, u škole i prilagođavaju se programi, pa se i tu menja isto svest, sve je to zakonski već uređeno", kaže dr Milka Budakov, zamenica pokrajinskog sekretara za socijalnu politiku, demografiju i ravnopravnost polova.
Društvo multiple skleroze Vojvodine obuhvata 14 udruženja, a njihovo funkcionisanje, kroz različite programe, podržavaju institucije na pokrajinskom i republičkom nivou, dodaju u udruženju.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...