PA: O solarnim panelima u školi

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 24.Okt.2014, 14:59   (ažurirano 02.Apr.2020.)

PA: O solarnim panelima u školi

Povodom Svetskog dana akcije protiv klimatskih promena učenici Mašinske škole bili su gosti Gradske uprave Pančeva gde im predstavljen rad solarnih panela i vetrogeneratora.

Obnovljivi izvori energije, iako se o njima često priča,predstavljaju veliki ali još uvek nedovoljno iskorišćen resurs. Kako možemo koristiti energiju sunca i vetra u praksi su videli učenici Mašinske škole u Pančevu. Budućim tehničarima mehatronike demonstrirano je kako se pune automobili koji >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << se kreću na električni pogon i kako je konstruisan devetopanelni solarni punjač.

"Ovo što smo videli je zapravo jako interesantno i jako poučno ali je problem što današnju generaciju ovo jako slabo zanima,nisu zainteresovani a ovo je budućnost sveta , opstanak i nešto novo ka čemu treba da idemo I o čemu bi trebalo da razmišljamo", rekao je Nikola Ignjatović, učenik Mašinske škole.

"Stvarno nam mnogo znači što smo imali priliku ovo da vidimo,jer jedno je kad učite nešto a sasvim drugačije kada stvarno vidite kako to izgleda i kako radi", dodao je Kosta Novaković, učenik Mašinske škole.

Prema naučnim izveštajima u ovom veku očekuje se dalji trend globalnog zagrevanja sa porastom temperature do kraja 2100. godine za od 1,5 do blizu 6 stepeni. Ono što je potrebno uraditi u borbi protiv klimatskih promena je, pre svega, smanjiti emisiju gasova sa efektom staklene bašte,povećati energetsku efikasnost i više koristiti obnovljive izvore energije. Edukacija ljudi, posebno mladih, je u toj borbi takođe veoma bitna.

"Ovde se još jednom može videti i primer kako se obnovljivi izvori mogu koristiti kako bi se doprinelo smanjenju štetnih gasova i u delu saobraćaj, jer zapravo najveći problemi emisije ovih gasova sui z industrije i saobraćaja" rekla je Olga Šipovac iz Sekretarijata za zaštitu životne sredine GU Pančevo.

Obeležavanju Svetskog dana akcije protiv klimatskih promena priključilo se više od 2000 gradova među kojima je i Pančevo iz 150 zemalja.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.