Izvor: Blic, 15.Jun.2007, 12:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Ostali i bez kuća
NOVI SAD - „Povoljne pozajmice uz minimalne kamate" je prepoznatljiv novinski oglas u kojem je na desetine Novosađana naivno ugledalo spas iz bezizlazne situacije i finansijskih nevolja u kojima su se našli. Nažalost, već prvim pozivom na određeni broj telefona, počeo je njihov lični pakao u kojem se danas nalaze, ostavši bez svega što su ikada stekli i imali.
- Živimo u nedovršenoj nusprostoriji u istom dvorištu gde je i naša kuća. Ćerku smo poslali kod rođaka, nema >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << smisla da živi u ovakvim uslovima - kroz suze kaže Slobodanka Bjelić iz Čelareva. Ona i njen suprug su zbog zajma od 5.000 nemačkih maraka, iako su ga trostruko vratili, 4. aprila ipak ostali bez svoje kuće. „Fiktivna" hipoteka i ugovor koju su potpisali kao dužnici, postala je realna od onog momenta kada su prestali da plaćaju astronomske kamate zelenašu. Bjelići su samo jedna od desetak porodica koje su u proteklih desetak godina pozajmile novac na kamatu od izvesnog Gordana Tomušilovića, i treći dužnici koji su, zahvaljujući tom čoveku, završili na ulici. Prema njihovim rečima, a i saznanjima policije, Tomušilović se u ugovoru o pozajmici „štitio" hipotekom koju su dužnici stavljali na svoje kuće, kako bi imao garanciju da će dug biti vraćen. Međutim, u ugovor koji su dužnici videli tek neposredno nakon njegovog overavanja u sudu, Tomušilović je, tvrde oštećeni, stavljao daleko veći iznos od pozajmljenog.
- Dogovorili smo pozajmicu od 5.000 nemačkih maraka jer smo želeli ćerki da otvorimo prodavnicu. Na dan kada smo overavali ugovor, videli smo da je na njemu iznos od dva miliona i četiri stotine hiljada dinara. Na pitanje zašto je stavio 55.000 maraka više na ugovor, objasnio je da je suma od 5.000 maraka isuviše nerealna za hipoteku, odnosno tržišnu vrednost naše kuće, pa sud ne bi pristao na overu - kaže Slobodanka Bijelići. Oštećeni, među kojima se nalaze Joka Milovančev iz Vrbasa, Pera Drobac iz Čelareva, porodica Glumac iz Kovilja i Aleksić iz Petrovaradina, ne spore da su bili naivni, ali i da su realna dugovanja, uz nerealne kamate, isplatili.
- Zbog zajma koji sam potpisao i kamate od sedam odsto, morao sam da plaćam kiriju za stanovanje u sopstvenoj kući. Plaćao sam od septembra 2005. do aprila 2006. po 100 evra mesečno - rekao je Savo Glumac, koji je 2001. godine pozajmio od Tomušilovića oko 7.000 evra. Glumac je tek nakon dve godine shvatio da je u ugovoru koji je potpisao u sudu on garantovao svojom kućom. Na kraju, Glumac je prodao zemlju i pozajmio novac od prijatelja kako bi isplatio Tomušilovića. No, nakon što je skupio 8.000 evra, Glumac je i dalje ostao beskućnik. Svaku prevaru Tomašilović je, prema rečima prevarenih, radio po istom principu. Zloupotrebljavajući njihovu nevolju, poturao im je fiktivne ugovore sa ogromnim sumama, a zatim im je na osnovu njih oduzimao kuće. Sve izvršne presude su sudski donesene, na osnovu dokumentacije koju su dužnici lakovreno potpisivali. U međuvremenu, Tomušilović je njihove kuće uspevao da uknjiži na svoje ime.
- Indikativno, moja kuća, kao i kuće Bjelića, procenjena je na tačno onu sumu koju je Tomašilović naveo u fiktivnim ugovorima o zajmu. Procene je radio isti veštak, a kod mene je „zaboravljeno" na celih 74 kvadratna metra, koji uopšte nisu ušli u procenu. Iz tog razloga, Tomašilović je moju kuću dobio za nepunih 20.000 evra, iako vredi barem dvostruko više - kaže Drobac, koji je pre dve godine izbačen iz svoje kuće u Čelarevu.
- Kuća propada, crep pada sa nje, a ja ne smem ni da joj priđem. Dok je stigao poziv iz suda za prvo ročište po mojoj tužbi, on je već mesec dana bio navodni vlasnik moje kuće - kaže Pera Drobac, koji trenutno stanuje u oronuloj seoskoj kući u Čelarevu.
Mada je zelenašenje krivično delo, ljudi koji se njime bave vrlo retko budu osuđeni. Dokazi su retki jer se zelenaši, kao u slučaju Tomušilovića, oprezno distanciraju od svakog dokumenta koji bi mogao da ih krivično kompromituje. Većinu ugovora o zajmu sastavljao mu je novosadski advokat Igor Đurđević, koga pojedini prevareni čak smatraju mozgom operacije. Nakon žalbi koje je na njega primila Advokatska komora Vojvodine, slučaj je preuzeo Disciplinski sud Komore.
- Predmet advokata Đurđevića je u izviđaju, što znači da još nije došlo ni do optuženja. Pravo na rad može da izgubi tek nakon što bude pravosnažno osuđen pred Disciplinskim sudom vojvođanske i Komore Srbije - rečeno je „Blicu" u Advokatskoj komori. Protiv samog Tomušilovića podignuto je više krivičnih prijava, ali je on, iz nepoznatih razloga, za sada slobodan građanin Novog Sada. Za razliku od njegovih dužnika koji mu robuju godinama...
Sud zatrpan pritužbama
Odeljenje za suzbijanje privrednog kriminala bukvalno je zatrpano pritužbama građana na zelenaše koji su ih prevarili. Jedan od retkih slučajeva kada je zelenaš ostavio pisani trag je slučaj jedne novosadske majke koja je pozajmil 500 evra za lečenje svog bolesnog deteta. Nakon što je skoro godinu dana davala 200 evra mesečno za kamatu, a ne uspevajući da skupi „na gomilu" 500 evra, slučaj je prijavila policiji. Prilikom provere, inspektori su kod zelenaša pronašao „crnu knjigu" gde je uredno beležio svaki zajam i isplaćenu kamatu, što će poslužiti kao dokaz protiv njega na sudu.
Začarani krug
Činjenica da se ljudi lako nađu u začaranom krugu zelenaša potvrđuje se i nedavnim zločinom u Odžacima kada je paor iz Deronja u sudnici pucao i ubio sudiju i zastupnika svog poverioca koji mu je, vrtoglavim kamatama, razvukao celo imanje. Ivan D. je u momentu kada je sudija izrekao presudu u kojoj mu oduzima i kuću na konto duga, izvukao sakriveni pištolj, ubio sudiju i advokata.



