Izvor: Magyar Szó, 03.Okt.2015, 04:06   (ažurirano 02.Apr.2020.)

„Ne idemo odavde“

Problemi u ovoj firmi pojavili su se 2003. godine, prilkom privatizacije. Radnici danas više ne mogu da ćute, nemaju od čega da kupe hranu, preduzeće im duguje plate za četiri meseca. Ne žele ništa drugo, samo da pobedi pravda-da im se plati ono što su zaradili i da im se napokon sredi status.

Predsednica sindikata firme Ana Pavluković za „Mađar so“ je izjavila da su svi na prinudnom odmoru, nisu dobili plate za jun, jul, avgust, a ni za septembar. Većina radnika živi u >> Pročitaj celu vest na sajtu Magyar Szó << veoma teškim uslovima. Rukovodstvo firme nije uplaćivalo ni doprinose za radnike 2011, 2012, 2014 i 2015. godine, a zdravstveno osiguranje im ističe početkom oktobra.

- Ostali smo potpuno sami, a direktor „Agrosemena“ se nije pojavio u firmi, mada zna da se trenutno tu nalazimo. U firmi „Agrolab“, koja radi kao ćerka-firma „Agroseme Panonije“, zaposleno je četiri radnika, kojima se duguju plate za šest meseci i kojima doprinose ne plaćaju od 2008. godine a dve godine nemaju ni zdravstveno osiguranje. Dosta je bilo, ne možemo više! Do sada smo ćutali, pokazivali smo razumevanje, ali više jednostavno nemamo od čega da živimo. Ostaćemo ovde dok se naš problem ne reši. „Agroseme Panonija“ bi trebala da slavi 50 godina svog postojanja, a mi smo suočeni sa bezizlaznom situacijom. Umesto da se radnici daruju, ponižavaju nas zbog situacije za koju nismo odgovorni. Mi to ne zaslužujemo – kaže Ana Pavluković.

Milan Popović, predsednik sindikata Nezavisnost, juče popodne je prisustvovao tihoj demonstraciji zaposlenih održanoj pred zgradom preduzeća. Popović je za „Mađar so“ naglasio: najveći problem je taj što „Agroseme“ zapravo nema imovinu izuzev nekoliko mašina čija je vrednost jako mala. Kreditori su sve drugo već prodali. Većinu imovine prodala je republička Direkcija za imovinu koja je nekako morala da naplati svoja potraživanja. Na licitaciji je imovinu kupila firma koja je sad većinski vlasnik „Agrosemena“, ali koja nema nikakve obaveze prema radnicima.

- Zaposleni ne mogu da uđu da rade jer firma ne raspolaže ničim što bi bilo potrebno za rad: nema zgrade, nema silose koji su već u vlasništvu firme „Advance Seed“. Pored toga, naravno problem je i što nema posla. Pre deset dana smo održali pregovore na kojima je učestvovao i gradonačelnik kao i predstavnik većinskog vlasnika. Razgovarali smo o tome da bi „Advance Seed“, koji je preuzeo već deo zaposlenih, mogao preuzeti još nekoliko radnika, a da bi firma pomogla i u isplati zaostalih primanja, mada takve obaveze nema. Ali predstavnik firme nije hteo da kaže kada bi to moglo da se uradi i nije hteo ni da potpisuje ugovor o tome, jer bi trebao da uzme kredit da isplati ova dugovanja – objašnjava Milan Popović.

„Agroseme Panonija“ je bila jedna od najuspešnijih firmi u Subotici: pre privatizacije 2003. godine imala je 500 zaposlenih. Trenutno u preduzeću ima 47 zaposlenih. „Agroseme“ je 2012. godine izbegla stečajni postupak, ali su njeni računi od juna 2012. konstantno blokirani sa skoro 280 miliona dinara.

Nastavak na Magyar Szó...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Magyar Szó. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Magyar Szó. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.