Napravila robota za Mars

Izvor: Blic, 10.Jun.2008, 12:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Napravila robota za Mars

SONTA - Sonćanka Maja Milosavljević, studentkinja mehanotronike na Fakultetu tehničkih nauka u Novom Sadu, učestvovala je sa petočlanom ekipom „Kaznena ekspedicija" na takmičenju u robotici „Misija na Mars" u nemačkom gradu Hajdelbergu. Na takmičenju su prikazani roboti čiji je zadatak da imitiraju prikupljanje dokaza života na Marsu i njihovo donošenje na Zemlju. Iako naša ekipa nije pobedila na takmičenju, Maja je ponosna na osmo mesto koje su osvojili, jer su sami napravili >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << robota od priručnih materijala, dok su studenti iz drugih zemalja samo programirali robote napravljene od već gotovih komponenti.

- Za našu „Kaznenu ekspediciju", kako smo nazvali ekipu, do Hajdelberga je prethodio šestomesečni rad na robotu. Za razliku od ostalih Evropljana, koji šest meseci utroše samo na programiranje, dok delove robota dobijaju industrijski napravljene, mi smo našeg limenog robota od početka do kraja sami sklapali. Bili smo mehaničari, elektroničari i programeri. Naše tri ekipe iz Srbije, koje su se plasirale u Hajdelberg nakon nacionalnog takmičenja, među 54 iz Evrope zauzele su osmo, deveto i osamnaesto mesto, što smatram za uspeh, s obzirom na okolnosti u kojima smo radili sve, od varenja do programiranja - kaže Maja, dodajući da je naš robot napravljen od lima za saobraćajne znake, ali da je nepogrešivo odnosio i donosio loptice na takmičenju. Maja dodaje da je njihov limeni robot koštao oko 1.000 evra, dok su ostali studenti iz razvijenih zemalja imali robote za koje je utrošeno bar šestostruko više.

Mladoj Sonćanki, baš kao i ostalim studentima takmičarima, Hajdelberg je bio izazov i kao prvo putovanje u inostranstvo.

- Za najveći broj od 22 studenta i asistenta iz naše zemlje koji su učestvovali u „Misiji Mars", ovo je bio prvi pečat u pasošu. Tokom putovanja nismo oka sklopili upijajući utiske kroz prozor autobusa, kao da smo deca, a ne 22-godišnji studenti. Za pet dana u Hajdelbergu imali smo niz korisnih predavanja, a na mene je najveći utisak ostavila demonstracija humanoidnog robota, koji je u Nemačkoj već u pravoj funkciji pomoći hendikepiranim licima - priča Maja, koja bi, kako kaže, volela da se usavršava posle diplomiranja iduće godine, negde u inostranstvu, a da se kasnije vrati u zemlju i primeni svoja iskustva i znanja.

- Naravno da mi je želja Hajdelberg i takve mogućnosti su nam prezentovane tokom takmičenja. Tajlandski studenti su bili kod nas dva meseca, te postoji mogućnost da mi odemo tamo. Tajland ima razvijenu elektronsku industriju, što se ovde malo zna - kaže Maja, dodajući da je zahvalna opštini Apatin i Mesnoj zajednici Sonta koji su joj pomogli da ode u Hajdelberg.

Gradovi od pakova

Iduće godine takmičenje iz robotike „Eurobot" održaće

se u Parizu.

- Zadatak će biti pravljenje zgrada od pakova (pločica za hokej) po propozicijama koje će se u septembru objaviti na sajtu „Eurobot". Iako ću iduće godine biti peta, završna godina fakulteta, sa željom da što pre diplomiram, želela bih da nađem vremena da se posvetim i novom robotu za Francusku - kaže Maja Milosavljević.

Nastavak na Blic...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.