Nafta premašila 116 dolara po barelu

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 28.Jun.2022, 08:35

Nafta premašila 116 dolara po barelu

Cene nafte su porasle danas treću trgovinsku sesiju uzastopno zbog neizvesnosti vezanih za globalnu proizvodnju, koje prete da dodatno zaoštre tržišnu ponudu.

Članice naftne alijanse OPEK+ treba da se sastanu ove nedelje radi razgovora i razmatranja situacije sa snabdevanjem.

Cena severnomorske nafte Brent porasla je za 1,18 posto na 116,5 dolara po barelu, na jutarnjem trgovanju do 7:41 časova po našem vremenu, a američka nafta WTI je ojačala za 1,02 procenta >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << na 110,8 dolara za barel, prema podacima sa portala oilprice.

Libija ima sve više problema sa izvozom "crnog zlata" zbog pogoršanja političke krize, dok antivladini protesti u Ekvadoru prete da obustave proizvodnju u toj bivšoj članici Organizacije zemalja izvoznica nafte (OPEK), prenosi "Blumberg".

Bilo kakav prekid isporuka mogao bi da se poput koncentričnih krugova proširi globalnim tržištem nafte, koje je pod pritiskom jake tražnje podstaknute ekonomskim oporavkom i sputanih trgovinskih tokova iz Rusije nakon njenog napada na Ukrajinu.

Neke članice grupe OPEK+, koju čine zemlje OPEK-a i njihovi saveznici predvođeni Rusijom, ne uspevaju da ispune svoje proizvodne ciljeve za ovu godinu, što pogoršava situaciju na tržištu.

Izgledi za dodatnim povećanjem ponude dva ključna proizvođača u OPEK-u, Ujedinjenih Arapskih Emirata i Saudijske Arabije, takođe ograničeni.

Francuski predsednik Emanuel Makron preneo je američkom kolegi DŽou Bajdenu razgovor koji je vodio sa vladarom UAE šeikom Mohamedom bin Zajedomda, koji ga je informisao da Emirati i Saudijska Arabija već pumpaju skoro onoliko nafte koliko mogu..

Ministri zemalja članica OPEK+ okupiće se u četvrtak.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Povezane vesti

Nafta premašila 116 dolara po barelu

Izvor: Nezavisne Novine, 28.Jun.2022

Cijene nafte su porasle danas treću trgovinsku sesiju uzastopno zbog neizvijesnosti vezanih za globalnu proizvodnju, koje prijete da dodatno zaoštre tržišnu ponudu.

Nastavak na Nezavisne Novine...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.