
Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 07.Okt.2024, 12:41
Nadležni odbori traže da se predloženi Zakon o litijumu odbaci kao štetan
Predstavnici nadležnih odbora u Skupštini Srbije rekli su danas da predlog za izmenu Zakona o rudarstvu i geološkim istraživanjima koji su podneli opozicioni poslanici treba odbaciti, jer nije u skladu sa pravnim sistemom kao i da bi bio veoma štetan za Srbiju.
Predsednica Odbora za ustavna pitanja i zakonodavstvo Milica Nikolić rekla je da je predlog zakona sraman i da njegovi predlagači žele da ekonomski osakate Srbiju.
"Brutalna laž je da nisu potrebna nikakva >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << ekonomska sredstva da bi se ovaj zakon sprovodio kao što su to napisali. Sve kompanije koje su u prethodnih godina nešto ulagale, sticale neke dozvole, sticale imovinu, posle usvajanja ove zabrane tužile bi Srbiju za naknadu štete, jer su to pravo stekle zakonom", navela je Nikolić.
Jedina tačka izmene Zakona o rudarstvu i litijum, ostali predlozi odbačeni
Poslanici Skupštine Srbije odbacili su danas više predloga za dopunu dnevnog reda, tako da će jedina tema današnje sednice biti predlog izmene Zakona o rudarstvu i geološkim istraživanjima kojima se traži zabrana geoloških istraživanja, eksploatacije i prerade bora i litijuma.
Inicijativu za taj predlog zakona podnelo je 86 poslanika opozicije.
Među odbijenim predlozima za dopunu dnevnog reda je i zahtev predsednika poslaničke grupe Zeleno-levog fronta Radomira Lazovića da se na dnevnom redu nađe formiranje Komisije koja bi utvrdila šta se dogodilo sa 38.000 potpisa građana Srbije koji su potpisali i 18. maja 2022. predali Skupštini Srbije narodnu inicijativu za donošenje Zakona o izmeni i dopunama Zakona o rudarstvu i geološkim istraživanjima.
Lazović tvrdi da su potpisi koje su građani prikupili "misteriozno nestali iz pisarnice", te da su zbog toga podneli krivične prijave protiv dvojice prethodnih predsednika parlamenta Ivice Dačića i Vladimira Orlića, i da su spremni da podnesu krivičnu prijavu i protiv aktuelne predsednice Ane Brnabić.
Brnabićeva je na to odgovorila da nema nikakav problem sa tim i da se sigurno neće pozivati na poslanički imunitet kao što su to činili neki koji su, kako je rekla, divljali automobilima po gradovima u Srbiji.
Ona je dodala da zbog toga taj predlog zakona nije u skladu sa pravnim sistemom.
"I zamislite sada koliko bi zbog ove zabrane, koliko bolnica, škola, puteva ne bi moglo da se izgradi, jer bi novac koji bi bio opredeljen za to morao da bude usmeren na odštetu koju bi Srbija zbog njih morala da plati", navela je Nikolić.
Kako je rekla, koliko su neodgovorni i koliko ništa ne znaju, govori i to što oni u predlogu zakona govore o preradi litijuma, a to je uređeno drugim zakonom, Zakonom o planiranju i izgradnji, zato što se time bave industrijska postrojenja.
Predsednica Odbora za privredu, regionalni razvoj, trgovinu, turizam i energetiku Snežana Paunović ocenila je da je predlog zakona štetan i neprimenjiv i da ga treba odbaciti.
"Odbor za privredu, regionalni razvoj i energetiku nije imao nikakvu studiju o tome. Razgovarali smo o predlogu zakona koji je posledica stava određenih ljudi koji su nametnuli svoj stav. Zato je odbor, koji se smatra resornim, glasao protiv njega, i molim sve da glasaju protiv, jer bi napravili ogromnu štetu", rekla je Paunović.
Ona je dodala da je prosto neshvatljiva tvrdnja predlagača da za sprovođenje tog zakona ne trebaju budžetska sredstva.
"Ako bi nekome oduzeli prava koja smo im dali 2006. i 2011. dali bi osnova Rio Tintu da tuže ovu državu i odšteta bi bila velika", poručila je Paunović.
Danijela Nestorović:Donošenjem raznih odluka u vezi sa projektom Jadar više puta povređen i Ustav Srbije
Poslanica Ekološkog ustanka Danijela Nestorović, koja je skoro dva i po sata obrazlagala, zakonski predlog rekla je da bez litijuma neće ništa stati, a da je za ljude u Nedeljicama važno da žive u zdravim uslovima.
Ocenila je da bi eksploatacija jadarita veoma negativno uticala na vodu i zemljište i da bi prostor na kome je projekat planiran, a nalazi se samo 15 km od Loznice, bio degradiran.
Ona je ocenila da je i u odlukama Ustavnog suda bilo dosta kontradiktornosti te da je donošenjem raznih odluka u vezi sa projektom Jadar, kako tvrdi, više puta povređen i Ustav Srbije.
Ona je pitala i kako je došlo do oživljavanja prostornog plana i projekta Jadar, a pozvala se i na skup u SANU i reči akademika Vladimira Stevanovića da se prirodni izvori u Srbiji posmatraju kao izvori profita, a ne posebne brige.
Iznela je tvrdnju i da se strane rudarske kompanije u Srbiji ponašaju kao države u državi i da će se posledice njihovog rada u našoj zemlji tek videti, a da nepoverenje prema ovom projektu potiče i od negativnih saznanja o onome što je kompanija Rio Tinto radila po svetu.
Nestorović je istakla da Srbija ima stručnjake u inženjerignu, projektante, ekonomiste kao i stručnjake za privredno pravo ali da se njihovo mišljenje suzbija ili omalovažava.
Ti stručnjaci, prema njenim rečima smatraju da je projekat Jadar neisplativ i da protivno najvišim standardima predviđa deponije i ispuštanje vode u okruženje.
Govorila je i o ekonomskim efektima ovog projekta tvrdeći da se jedina raspoloživa procena ekonomskog efekta projekta Jadar od strane investitora Rio Tinta nalazi na sajtu Rio Tinta Srbija i poziva na studiju koju su naručili i platili malo poznatoj londonskoj konsalting kompaniji.
"Naime na strani 45 studije pominje se jedna milijarda evra godišnjih prihoda celokupnog projekta. Posle odbijanja troškova dobavljača od prihoda, studija predstavlja podelu preostalih 695 miliona evra vredne godišnje bruto-dodate vrednosti. Od te sume Rio Tinto predviđa da inkasira 450 miliona i da za svoj uloženi kapital uzme dve trećine operativne dobiti projekta", rekla je ona.
Pristalicama projekta Jadar je poručila da novac nije sve i da će tek kada "poslednja riba i poslednja biljka budu ubijene", shvatiti da se "novac ne može jesti".
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...