
Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 19.Sep.2019, 17:58 (ažurirano 02.Apr.2020.)
I zvanično: Više trošimo nego što zarađujemo
Prosečni ukupni prihodi domaćinstava u Srbiji, u odnosu na isti period lane, veći su za oko tri i po hiljade dinara. Međutim, u drugom kvartalu ove godine prosečni mesečni rashodi premašili su prosečne prihode. Najveći deo zarađenog novca, građani troše na hranu i bezalkoholna pića, to su podaci Republičkog zavoda za statistiku.
Za nabavku osnovnih životnih namirnica za obrok četvoročlane porodice, Novosađani, kako kažu, svakodnevno izdvajaju po nekoliko hiljada >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << dinara, a novac se trude da uštede praćenjem akcija u supermarketima. Odnos zarade i potrošnje, prema njihovim rečima, varira od meseca do meseca.
Hrana, piće, sredstva za higijenu i troškovi obrazovanja za one koji imaju decu, neizbežna su opterećenja za budžet svakog meseca, jer se samo za hranu i sredstva za higijenu potroši polovina kućnog budžeta. Međutim, pametnom kupovinom postoje načini da se uštedi bar deo novca, navode u Asocijaciji potrošača Srbije.
"Prvenstveno da ne idemo nikad gladni u kupovinu i malu, a ne tako veliku kao što je supermarket, da obavezno imamo spisak, što je još važnije da se držimo istog, da kupujemo na akciji ali one proizvode koji su potrošni, koje znamo da je to nešto za ličnu higijenu, ako je u pitanju hrana nešto što će mu u dogledno vreme dok ne istekne rok i potrošiti", rekla je Lela Tasić iz Asocijacije potrošača Srbije.
Kolika god da su primanja, za osnovne životne potrebe rashodi su veći, ali ono na čemu svako može da uštedi jesu računi za struju, vodu, kablovsku, mobilni ili internet. Zbog toga posebno treba biti oprezan, kada je u pitanju potpisivanje višegodišnjih ugovora za tu vrstu usluga, dodaju u Asocijaciji potrošača.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...