Godišnjica akcije Bljesak, i 26 godina kasnije još 127 osoba vodi se kao nestalo

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 01.Maj.2021, 09:35

Godišnjica akcije "Bljesak", i 26 godina kasnije još 127 osoba vodi se kao nestalo

Danas se navršava 26 godina od hrvatske vojne akcije "Bljesak" kada je za samo 36 sati iz Zapadne Slavonije u planskom udaru hrvatske vojske proterano 15.000 Srba, a ubijeno 283.

Više od 16.000 pripadnika hrvatskih oružanih snaga krenulo je 1. maja protiv zapadnoslavonskih Srba, sa oko 15.000 žitelja i oko 4.000 vojnika. Zapadna Slavnija je, kako podseća Dokumentaciono-informacioni centar Veritas, u to vreme bila pod zaštitom UN.

Zaštitne snage UN, podseća Veritas, >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << bile su na vreme upozorene od strane hrvatskih generala, pa su se povukle na bezbedna mesta, prepuštajući svoje štićenike na milost i nemilost agresoru.

Narod zapadne Slavonije, sećajući se Jasenovca iz ‘41. i Pakračke Poljane iz ‘91, krenuo je u egzodus prema Srpskoj. Na putu prema "mostu spasa" do reke Save, sustizale su ih avionske bombe, maljutke iz helikoptera, topovske granate i snajperski meci.

U toj akciji, prema Veritasovim podacima, poginule su i nestale 283 osobe, uključujući 114 civila i 11 milicionera.

Među žrtvama je 56 žena, osam osoba do 14 godina i 75 preko 60 godina starosti.

Po završetku akcije, Hrvati su pokupili 168 tela ubijenih Srba i pokopali ih uglavnom pod oznakom "nepoznat".

Od ukupnog broja žrtava do sada je rasvetljena sudbina 156 osoba. Među nestalima se vodi još 127 osoba, među kojima je 56 civila, uključujući i 26 žena.

Od 148 ekshumiranih posmrtnih ostataka iz grupnih grobnica, do sada ih je 111 identifikovano. I kad se identifikuju ekshumirani a neidentifikovani (37), ostaju nepoznata grobna mesta za 90 posmrtnih ostataka.

U toj akciji najviše su stradala dva sela sa pretežno srpskim stanovništvom: Medari sa 22 žrtve, uključujući 11 žena i troje dece, i Paklenica sa 20 žrtava.

Prema podacima Dokumentaciono-informacionog centra "Veritas", oko 1.450 pripadnika Srpske Vojske Krajine je zarobljeno, većina uz pomoć zaštitnih snaga UN.

Pred nacionalnim pravosuđima Hrvatske, Srbije i BiH, protiv pripadnika hrvatskih oružanih snaga pokrenuto je nekoliko krivičnih postupaka za zločine nad Srbima u toj akciji, koji nisu odmakli dalje od predkrivične faze, naglašava Veritas.

"Uz dužno žaljenje svih ratnih žrtava, već 26 godina postavljamo ista pitanja: ko to i zašto pravi razliku između civilnih žrtava u Zagrebu i Okučanima i po kom kriterijumu međunarodni i nacionalni sudovi procjenjuju ko i kada krši zakone i običaje koji regulišu vođenje rata?", navodi se u saopštenju Veritasa koje potpisuje predsednik tog centra Savo Štrbac.

U Hramu Svetog Simeona Mirotočivog u Veterniku, 1. maja u 13 časova održaće se pomen postradalim Srbima Zapadne Slavonije u akciji „Bljesak“ 1995. godine.

Organizotori pomena su Udruženje boraca, ratnih vojnih invalida i porodica poginulih Pokrajine Vojvodine, Fond za izbegla, raseljena lica i za saradnju sa Srbima u regionu AP Vojvodine i Savez krajiških udruženja.

Pomen će se održati u skladu sa epidemiološkim merama.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.