Festival umetnosti RuidalSud u Novom Sadu

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 07.Avg.2015, 11:49   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Festival umetnosti RuidalSud u Novom Sadu

Međunarodni festival umetnosti RuidalSud počeo je u sredu uveče, a tokom tri dana trajanja okupio je umetnike iz Argenine, Italije ali i naše zemlje kako bi promovisao interkaciju različitih grana umetnosti. Prve zvuke sa juga, kako i glasi naziv festivala došli su iz Argentine.

U pratnji najpre profesora Reboerta Tivolija za klavirom,a potom i gudačkog kvarteta, mladi bandoneonista Esteban Kalderon, doneo je u Novi Sad dašak argentiskog tanga svirajući poznate numere Astora >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << Pjacole, ali ovoga puta u sopstvenom aranžmanu.

"Već od prvog sviranja Pjacole sam se zaljubio u njegova dela, pa mi se ubrzo rodila ideja da sam napravim aranžmane ostalih kompozicija. Uopšte, Pjaolina muzika je takva da se na vrlo lep način može uklopiti sa raznim kamernim ansamblima. Ja sam ovim aranžmanima želeo zapravo da proširim njegov repeprtoar za bandoneon i gudački kvartet, inspirisan zvukom koji najprirodnije proizilazi iz gudačih instrumenata i bandoneona", rekao je Esteban Kalderon.

Oni pravi zaljubljenici u zavodljive melodije tanga nisu odoleli , a da ne zaplešu.

Veče tango muzike, samo je jedan od zanimljivih segmenata međunarodnog festivala umetnosti, koji se po prvi put održava u našoj zemlji. A s obzirom na to da za cilj ima promovisanje i pokretanje umetničke produkcije u zemlja u razvoju, poput Argentine, ali i jugoističnih zemalja Balkana, osim koncerata festival čine plesni nastupi, radionice, master klasovi.

"To je festival koji povezuje muziku i ples , književnost, grafički dizajn 1 :50 jedan od ciljeva festivala isto tako jeste i interdisciplinarnost i da se zapravo pokrene saradnja različitih oblasti umetnosti i umetnika iz sveta", rekla je Dorotea Vejnović, regionalni direktor festivala,

U toku tri festivalska dana, posetici su imali priliku da uživaju i u kamernim sastavima, jazz muzici, ali i performansima.

Tradiconalnim srpskim pevanjem, Pjevačke družine Svetlane Spajić završen je festival RuidalSud, a nakon Italije i Srbije, priliku da mladi umetnici pokažu svoja umeća imaće već u septembru u Argentini.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.