
Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 14.Feb.2020, 07:48 (ažurirano 02.Apr.2020.)
"Pobednik" se vratio na Kalemegdan
Rekonstruisana skulptura "Pobednika", simbola Beograda, vraćena je na postament na Kalamegdanu posle 125 dana koliko je bila u ateljeu vajara Zorana Kuzmanovića u Smederevu.
Gotovo sat vremena trajala je operacija prebacivanja skulpture na postament specijalnom dizalicom.
"Pobednik" se na Kalemegdanu nalazio od 1928. godine, ali je vremenom pretrpeo znatna oštećenja na kamenom postamentu i stubu, a oštećenja je pretrpela i sama bronzana skulptura koja je imala mnogobrojne >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << rupe od metaka i gelera, ali i pukotine koje su nastale prodorom vode u skulpturu.
Povremeno su čišćeni grafiti i menjane fuge na postamentu, ali restauracija same skulpture nije rađena nikada do 10. oktobra prošle godine kada je demontirana s postolja i prevezena u Smederevo u atelje Kuzmanovića.
Tamo su obavljeni radovi na statičkoj sanaciji temelja spomenika i konzervatorsko-restauratorski radovi na stubu i postamentu.
Spomenik "Pobednik" podignut je 1928. na Gornjem gradu Beogradske tvrđave povodom proslave desetogodišnjice proboja Solunskog fronta.
Čine ga bronzana muška figura sa sokolom u levoj ruci i spuštenim mačem u desnoj, rad vajara Ivana Meštrovića, kao i postament koji je koncipiran u vidu dorskog stuba sa kanelurama na visokoj kubičnoj bazi koji je autorsko delo arhitekte Petra Bajalovića.
Prvobitno je bilo zamišljeno da "Pobednik" bude postavljen na Terazijama, ali su građani zbog toga negodovali smatrajući da će skulptura nago čoveka negativno uticati na moral srpskih devojaka, pa je spomenik postavljen na Kalemegdanu.
Za kulturno dobro proglašen je 1992. godine.
Inače, iz Smedereva je "Pobednik" juče dovezen na autošleperu, uvijen u plavu foliju, u pratnji dva policijska automobila.
"Pobednik" ostaje nagnut, ali stabilan
Kako su primetili mnogi koji su svedočili ovom svečanom događaju, postament je ostao kriv, međutim to neće ugrožavati stabilnost statue, potvrdila je odgovorni projektant iz Zavoda za zaštitu spomenika Nevenka Novaković.
"Kada je Građevinski fakultet završio proveru pre rekonstrukcije, ustanovljeno je da je postament ukrivo i da pomeranja moraju biti zaustavljena. Zajedničkim radom smo utvrdili da je bolje ne ispravljati, jer bi moglo da prouzrokuje nova oštećenja stuba, kao i nove pukotine. Zato je planirano samo učvršćivanje konstrukcije i sprečavanje daljeg pomeranja", objasnila je Novaković.
Nakrivljenost stuba, dodala je, sada je deo "Pobednikove" istorije, a iz pozicije konzervatora takva odluka je opravdana i ne ugrožava stabilnost.
Statua ostaje pod nagibom od 30 centimetara, a kako je potvrdila, i njegova povećana težina od 1.300 kilograma neće uticati ne sigurnost.
Direktorka Zavoda Olivera Vučković kazala je da je ceo stručni tim koji je radio na restauraciji imao veliku odgovornost i tremu, jer je sve moralo da se završi na najbolji mogući način.
Najveću zahvalnost, kako je istakla, duguju vajaru Zoranu Kuzmanoviću i timu profesionalaca - istoričarima umetnosti, konzervatorima, arhitektama... koji su vraćanje "Pobednika" ispratili od početka do kraja.
Postavci simbola Beograda prisustvovali su i gradonačelnik Zoran Radojičić i zamenik gradonačelnika Goran Vesić.
Oni su zadovoljni učinkom istakli da je završen važan istorijski poduhvat, "jer je priča "Pobednika" - priča Srbije i njenog naroda i mentaliteta."
Vajar Kuzmanović: Restauracija bila veliki izazov
Vajar Zoran Kuzmanović koji je radio na restauraciji Pobednika kaže da je to bila velika odgovornost i izazov, jer je ta skulptura simbol Beograda i uživa status kulturnog dobra.
Kuzmanović za "Politiku" kaže da je spomenik bio u alarmantnoj poziciji i da je bio poslednji trenutak za njegovu restauraciju.
Navodi i da je statua Pobednika bila izuzetno komplikovana za restauraciju.
"Radovi koji su izvršeni na površini forme skulpture vezani su isključivo za očuvanje spomenika koje je značilo precizno skidanje slojeva naslaga oksida i apsolutno nikakvih intervencija nije bilo na samoj bronzi, osim na mestima koja su imala mehanička oštećenja, rupe od metaka", rekao je on.
Objašnjava da je spomenik liven iz delova i spajan gvozdenim šrafovima koji su od vode i vlade korodirali, a te veze su vremenom popustile.
"Najveći problem je bio što su skoro svi šrafovi kojima su stopala vezani za plintu, popustili i zbog toga se Pobednik klimao, a klimao se i soko u ruci i mač", kaže Kuzmanović
Sanacija svih tih kontakata od kojih je skulptura sastavljena bila je komplikovana.
On navodi da su svi šrafovi zamenjeni ili su napravljeni trajni zavari između bronzanih delova, a donja zona skulpture je ojačana tako da je sada njegova statika rešena.
Pobednik je imao i više od 30 rupa od metaka na sebi i one su zatvorene zavarivanjem, a bilo je oko 100 ulubljenja na površini i skoro toliko intervencija unutar skulpture.
"Skulptura je postala prvenstveno simbol grada i naravno da je za vreme restauracije nedostajala. Briga oko toga šta je sa skulpturom dok se ona ne vrati bila je očigledna i logična", rekao je Kuzmanović za "Politiku".
On kaže i da je Ivan Meštrović bio odličan vajar, a Pobednik je monumentalna skulptura koja ima jaku stilizaciju i rađena je sa jakom ekspresijom.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...
Konačno: Povratak Pobednika FOTO
Izvor: B92, 14.Feb.2020
Posle nešto više od pet meseci Pobednik se vraća na postament na platou Gornjeg grada i opet će ovaj simbol Beograda krasiti Kalemegdan...Oko javnosti budno je pratilo skidanje spomenika i njegovu rekonstrukciju, a nisu izostali ni brojni komentari na njegov "nov" izgled prethodnih meseci. Najčešći...