Brnabićeva: Sednica o litijumu zakazana u skladu sa zakonom, opozicija neozbiljna

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 02.Okt.2024, 10:25

Brnabićeva: Sednica o litijumu zakazana u skladu sa zakonom, opozicija neozbiljna

Predsednica Narodne skupštine Ana Branbić rekla je danas da je sednicu o litijumu zakazala za ponedeljak, 7. oktobar, u skladu sa zakonom, budući da je redovno zasedanje počelo 1. oktobra u ponoć, a da su poslanici opozicije tražili da se pomenuta sednica održi tokom vanrednog zasedanja.

Brnabićeva je za TV Prvu rekla da kao predsednica parlamenta želi da razgovara o toj temi, kao i da je zbog toga rebalans budžeta usvojen na brži i efikasniji način, kako bi bilo dovoljno >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << vremena za sednicu o litijumu.

"Moje je pravo da odložim sednicu za 7. oktobar i da raspravu o litijumu stavim kao jedinu tačku dnevnog reda, da čujemo šta sve predlagači imaju da kažu", rekla je Brnabićeva.

Ona je dodala da opozicija nije za trajnu zabranu istraživanja litijuma.

"Bilo je evidentno tokom rasprave o budžetu da poslanici koji su predložili predlog novog Zakona o izmenama i dopunama o rudarstvu i geološkim istraživanjima tobož žele da zabrane istraživanje litijuma i bora", rekla je.

Komentarišući inicijativu za održavanje sednice, Brnabićeva je rekla da misli da su politički iskusniji poslanici opozicije koji su učestvovali u predlogu posle nekog vremena videli šta su potpisali, kao da su isti ti ljudi što su sad predložili zakon kojim se zabranjuje istraživanje litijuma pre 20 godina upravo glasali za to.

"Pre 20 godina su dali istražna prava. Opozicija je toliko neozbiljna. Ovo je zemlja u kojoj 2004. godine nešto možemo, a onda se 2024. država predomisli i kaže da nešto ne može", rekla je.

Ona je upitala ko će da ulaže u takvu zemlju, ne samo kada je reč o stranim kompanijama, nego i o domaćim investitorima i porodičnim firmama.

"Niko neće da ulaže u zemlju u kojoj danas ze nešto ima pravo, a sutra mu država kaže da nema", naglasila je.

Komentarišući predlog Zakona o izmenama i dopunama o rudarstvu i geološkim istraživanjima, ona je rekla da je pun paušalnih informacija, lažnih vesti, citata iz žute stmape, "Trećeg oka" i "Zone sumraka".

Istakla je i da građani treba čuju šta sve predlagači imaju da kažu i dodala da će pozvati i članove Vade da odgovaraju na pitanja.

Govoreći o pozivima poslanika opozicije da predsednik Srbije Aleksandar Vučić prisustvuje sednici, Brnabićeva je rekla da opozicija ni oko te stvari ne može da se dogovori.

"Imate Ponoša koji kaže da dođe, a onda Mariniku Tepić koja kaže da ne dođe, onda Ćutu koji kaže da dođe, onda imate Milivojevića koji kaže - ako dođe, nek sedi na balkonu, što, da prevedem za vaše gledaoce, znači da ne sme da nam odgovara, da nema mogućnost, da nema dozvolu parlamenta da odgovara. Dakle, oni ne žele da se upuste u raspravu sa predsednikom Republike Srbije, nego eventualno neka sedi na balkonu i neka sluša, oni će njega da napadaju, oni će njega da pljuju, ali on ne sme da im odgovori", rekla je Brnabićeva.

Prema njenim rečima, ona kao predsednica parlamenta može da ga pozove, ali je njeno lično mišljenje da ne treba da bude prisustan, jer je "to tako blamantan predlog zakona".

Navela je da sa Vučićem nije pričala o sednici i njegovom dolasku, jer je, kako je rekla, u proteklom periodu imao mnogo obaveza - UN, Češka, Ženeva, kao i prijem velikog broja stranih državnika, ali da će razgovarati sa njim i o toj temi.

Usvojeni rebalans budžeta omogućava kvaliteniji život građana

Rebalans budžeta najvažniji je akt koji usvaja Skupština i njegovo usvajanje direktno utiče na kvalitet života građana, jer omogućava više izdvajanja za povećanje penzija i plata i za ulaganje u kapitalne investicije za dalji ekonomski rast.

Kako je Brnabićeva objasnila za TV Prva, rebalans budžeta je praktično ispravka budžeta, pre svega zbog bolje naplate ili loše naplate.

"U ovom slučaju zbog bolje naplate. Tako da možemo više da uložimo u našu ekonomiju. I drago mi je što smo kao Skupština uradili naš deo posla, tako da smo u stvari usvojili rebalans budžeta. Sad je trezor otključan, može dalje da se nastavi sa ekonomskim rastom. Rebalans budžeta je svakako najvažniji praktično zakonodavni akt koji usvaja jedna Narodna Skupština ili jedan parlament. Za građane najvažniji, zato što od toga zavisi kvalitet života, zavisi visina plata, zavisi visina penzija", rekla je Brnabićeva.

Kako je navela, u ovom rebalansu izdvojen je novac na predlog vlade Republike Srbije i na inicijativu predsednika Aleksandra Vučića za povećanje penzija od 10,9 odsto od 1. decembra, a njime su odvojena dodatna sredstva za kapitalne investicije, što predstavlja dodatna sredstva za privredni rast.

"Ministarstvo finansija je dalo jednu novu prognozu privrednog rasta, ona je bila na 3,5 odsto, sada je na 3,8 odsto naš BDP rast, što znači da postoji, ako se to ostvari, veći prostor za povećanje plata", rekla je predsednica Skupštine.

Istakla je da je usvojena i dodatna finansijska podrška porodicama sa decom i znatno veće izdvajanje iz budžeta za rođenje prvog, drugog, trećeg i četvrtog deteta.

"Za rođenje prvog deteta država daje 500.000 dinara, dok je u 2012. godine to bilo 31.000 dinara. Za četvrto dete se dobija 3.187.000 dinara ukupno, ali 3.180.000, još dodatno, jednokratno, a 2012. godine se dobijalo 298.254 dinara. Dakle, to su neverovatna izdvajanja za našu pronatalitetnu politiku", rekla je ona.

Brnabićeva je naglasila da joj je drago što su za ovo glasali i poslanici opozicije i da su pokazali zajedničku odgvornost.

"Za mene, kao predsednicu Narodne skupštine, dobre su vesti da postoje neke stvari, oko kojih u dijalogu sa opozicijom možemo da se složimo, tako da je uvek dobra slika iz naše Narodne skupštine, kada glasamo zajedno za neki zakon", rekla je ona.

Brnabićeva je naglasila da su ekonomija i njen rast apsolutno prioritet na kome će se raditi u budućnosti.

"Srbija je ove godine u prvoj polovini po ekonomskom privrednom rastu druga zemlja u Evropi, posle Malte. Mi želimo da pobeđujemo, da budemo u prve tri zemlje po ekonomskom rastu. Imamo mnogo toga što moramo da nadoknadimo iz devedesetih, koje su svakako bile teške, ali nažalost iz prve dekade 2000-ih, kada je postojala potpuna politička neodgovornost", rekla je ona.

Podsetila je da će do kraja ove godine prosečna plata u Srbiji biti preko 900 evra, a do kraja sledeće godine viša od 1.000 evra.

Dodala je da je sve to urađeno uz najveću stopu zaposlenosti u istoriji.

Predsednica Skupštine rekla je da je važan i rast fertiliteta, jer sve što se radi, radi se za buduće naraštaje.

"Mi smo u 2012. godini imali stopu ukupnog fertiliteta 1,45, dok je u 2023. došla već na 1,63, što je ogromna razlika. Najbolje od svih u širem regionu. Nama je cilj da do 2027. godine bude 1,7. To je jako ambiciozan cilj", rekla je ona i dodala da Vlada radi na tome.

Istakla je da će od 1. januara 2025. godine, minimalac pokriti minimalnu potrošačku korpu i da su sve ovo stvari koje donosi rebalans budžeta.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.