
Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 06.Nov.2018, 16:50 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Brnabić: Inovacije i IT su razvojna šansa Srbije
Premijerka Ana Brnabić, koja učestvuje na Veb samitu u Lisabonu, razgovarala je sa novinarom nemačkog ARD Markusom Prajsom o izazovima i rezultatima koje je Srbija postigla u oblasti razvoja tehnoloških i kreativnih industrija i potencijalima novih tehnologija za ekonomski razvoj.
Brnabić je učestvovala na takozvanom intervjuu na sceni sa Prajsom, istakavši da su digitalizacija i obrazovanje ključni prioriteti Vlade koju vodi.
Četvrta industrijska revolucija >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << daje nam šansu za iskorak koju moramo da iskoristimo", naglasila je premijerka.
Srbija je već sada prepoznata kao jedan od lidera u digitalizaciji.
"Tri su ključna stuba digitalizacije, i to su eUprava, obrazovanje i ekonomija", naglasila je premijerka.
Ona je posebno istakla da je najvažnija transformacija iz ekonomije koja se zasniva na investicijama u ekonomiju zasnovanu na inovacijama, znanju, preduzetništvu, istraživanju i razvoju.
Govoreći o najvažnijim rezultatima u oblasti digitalizacije i IT, predsednica Vlade izdvojila je uvođenje programiranja kao obaveznog predmeta, obezbeđivanje interneta u osnovnim školama širom Srbije i opremanje škola IT opremom, kao i pilot projekat uvođenja digitalnih nastavnih materijala.
Takođe, među najvažnijim rezultatima izdvojila je povećanje broja IT odeljenja u srednjim školama i povećanje broja studenata na IT smerovima na fakultetima, izdvajanje od oko 100 miliona evra za inovacionu infrastrukturu, prekvalifikacije u oblasti IT i digitalnih veština, stvaranje baze za potpunu elektronsku upravu i planirane poreske olakšice za istraživanje i razvoj, kao i inovacije.
Brnabić je istakla da Srbija ima mnogo manje izražen problem sa odlaskom mladih i obrazovanih ljudi iz zemlje nego ranije, jer ova Vlada vodi računa o potrebama mladih.
"Srbija je zemlja koja se ponosi kompanijama kao što su Nordeus i Seven Bridžis, i zemlja koja ima vodeći evropski centar izvrsnosti u oblasti digitalne poljoprivrede - novosadski Biosens. To su sve uspesi mladih inovatora i talentovanih preduzetnika, koji su imali hrabrost i jasnu viziju i Vlada Srbije će takve ideje uvek podržati", istakla je premijerka.
Takođe je rekla kako bi Srbija do kraja godine trebalo da postane članica CERN-a, navodi se u saopštenju Kancelarije Vlade Srbije za saradnju s medijima.
U zaključku razgovora sa Prajsom, govoreći o političkim temama, premijerka je rekla da je za Srbiju ključno rešavanje pitanja Kosova i Metohije.
"Predsednik Aleksandar Vučić je pokrenuo dijalog i Srbija je posvećena pronalasku kompromisnog rešenja u dijalogu sa Prištinom. Važna nam je stabilnost u regionu i u interesu Srbije je rešavanje kosovskog pitanja. Time pokazujemo odgovornost prema budućim generacijama", rekla je predsednica Vlade.
Brnabić je istakla da je članstvo u EU strateški cilj naše zemlje.
"Mi delimo evropske vrednosti i posvećeni smo našem evropskom putu", istakla je Brnabić i naglasila da je fokus i suštinu u reformama, koje pre svega doprinose boljem kvalitetu života svih građana Srbije a da će članstvo u EU doći kao rezultat tih reformi.
"Ne opterećujemo se datumima i rokovima. Ono što je važno to je moderna ekonomija koja znači i jaku Srbiju, dalja digitalizacija javne uprave i konkurentnija privreda", zaključila je premijerka.
Lažne vesti postaju sve veći problem u Srbiji
Lažne vesti postaju sve veći problem u Srbiji u skladu sa lošim trendom u celom svetu, izjavila je danas premijerka , ali i istakla da bi preterana regulacija vodila zatvorenijim društvima i ne bi bila dobra za demokratiju.
Brnabić je na Veb samitu u Lisabonu, govoreći na panelu posvećenom lažnim vestima, rekla da živimo u svetu lažnih vesti i alternativnih fakata i da je to problem sa kojim se moramo boriti.
"Ipak, bila bih pažljiva kod regulacije ovog problema od strane države, jer preterana regulacija vodi zatvorenijim društvima i nije dobra za demokratiju", poručila je Brnabić, prenosi Blic.
Prema njenim rečima, dugoročno gledano, rešenje je strateško ulaganje u obrazovanje.
"Moramo da se vratimo unazad i da stvorimo sistem koji će učiti decu kako da misle, a ne šta da misle, koji će ih učiti analitičkom pristupu i da preispituju informacije koje dolaze do njih", rekla je Brnabić na panelu "Možemo li zaustaviti porast lažnih vesti", na kome su govorili i Mičel Baker iz "Mozile", David Pemsel iz "Gardijan medija" grupe, kao i Metju Garhan iz "Fajnanšel Tajmsa".
Ona je poručila i da vlade moraju da se naviknu da trpe kritike, bile one utemeljene ili ne, ali da lažne vesti veći problem prave mladim ljudima koji su obeshrabreni da uđu u politiku jer dobijaju poruku da ništa ne može da se menja.
"Ima, međutim, i jedna pozitivna stvar. Sve ovo će gurati vlade da rade transparentnije i iznose činjenice javnosti", rekla je Brnabić.
Brnabić je rekla da lažne vesti, alternativne činjenice i fenomen post-istine nisu novi, već da se u današnjem svetu, upravo zbog Interneta, pametnih telefona i društvenih mreža, šire mnogo lakše, brže i efikasnije.
Podsetivši na jedan od Čerčilovih citata, da laž obiđe pola sveta dok istina "jedva navuče pantalone", ona je istakla da se u današnjem svetu istina nije "još ni probudila", a lažne vesti već su raširene širom sveta.
"Ono što je najveći problem sa lažnim vestima, jeste da one stvaraju atmosferu nepoverenja i da polarizuju društva", naglasila je Brnabić na panelu koji je održan na centralnoj bini samita, pred oko 15.000 učesnika.
U razgovoru sa učesnicima panela, premijerka je rekla da je veliki izazov lažnih vesti to što najviše utiču na stvaranja osećanja nepoverenja među mladima, koji nemaju veru ni u kakvu ideju, niti se zbog toga osećaju delom društva.
"Sa lažnim vestima najbolje ćemo se izboriti investiranjem u obrazovanje i upravo zato Srbija investira u promenu koncepta obrazovanja - učimo mlade ljude kako da misle, a ne šta da misle", istakla je Brnabić.
Ona je rekla da su glavni mehanizmi za borbu protiv lažnih vesti, pored obrazovanja, i analitičko razmišljanje, podsticanje mladih da preispituju informacije i različite autoritete, kreativne industrije, inovacije, nauka, istraživanje i razvoj.
"Zadatak vlada je da pružaju pravovremene i tačne informacije, kako bi sprečili spekulacije", rekla je premijerka, ističući da će lažne vesti naterati vlade da budu otpornije i transparentnije.
Brnabić će učestvovati i na takozvanom intervjuu na sceni, sa novinarom nemačkog ARD-a Markusom Prajsom, sa kojim će razgovarati o izazovima i rezultatima koje je Srbija postigla u oblasti razvoja tehnoloških industrija, kreativnih industrija i potencijalima novih tehnologija za ekonomski razvoj.
Veb samit je, po oceni Forbsa, najbolja tehnološka konferencija na svetu, na kojoj učestvuje veliki broj direktora i osnivača tehnoloških kompanija, start-apova, predstavnika vlada, međunarodnih institucija i medija, koji će razgovarati o različitim aspektima uticaja tehnologije na svet i društvo.
Među učesnicima i govornicima Veb samita u Lisabonu su i generalni sekretar UN Antonio Gutereš, predsednik Majkrosoft korporacije Bred Smit, evropska komesarka za konkurenciju Margaret Vesager, potpredsednica kompanije Epl Lisa Džekson, osnivač Pinteresta Ben Silberman, predsednik Portugala Marselo Rebelo di Soza i mnogi drugi.
Brnabić i Košta: Dobri odnosi, ima prostora za unapređenje
Predsednici vlada Srbije i Portugalije, Ana Brnabić i Antonijo Košta, saglasili su se da su bilateralni odnosi dve zemlje tradicionalno dobri, ali da ima prostora za njihovo unapređenje, posebno kada je reč o ekonomskoj saradnji.
Premijerka Brnabić je izrazila nadu da će između dve zemlje uskoro biti potpisan sporazum o izbegavanju dvostrukog oporezivanja i da će Srbija i Portugalija u budućnosti poboljšati međusobnu trgovinsku razmenu.
Brnabić je istakla kako je za Srbiju važno da nastavi da razvija i jača privredu i preduzetništvo, te je premijer Košta na sastanku podelio iskustva Portugalije u ovim oblastima, a pogotovo u podršci razvoju startap preduzetništva, navedeno je u saopštenju.
Premijerka se zahvalila Košti na podršci koju Portugalija pruža Srbiji na polju evropskih integracija i istakla da članstvo Srbije u EU ostaje naš strateški cilj.
Na sastanku je bilo reči i o potencijalima dve zemlje u oblasti informacionih tehnologija i digitalizacije.
Brnabić je Košti prenela pohvale na račun organizacije Veb Samita u Lisabonu, koji je kako je istakla, veoma značajan događaj za sve zemlje sveta koje žele da budu konkurentne u vreme 4. industrijske revolucije.
Predsednica Vlade pozvala je portugalskog premijera da u narednom periodu poseti Republiku Srbiju.
Premijerka Brnabić boravi u jednodnevnoj poseti Portugaliji povodom Veb Samita koji se održava u Lisabonu.
Veb samit je, po oceni Forbsa, najbolja tehnološka konferencija na svetu, sa više od 70.000 učesnika, među kojima su direktori i osnivači tehnoloških kompanija, start-apova, predstavnici vlada, međunarodnih institucija i medija.
Premijerka Brnabić predstavlja Srbiju u Lisabonu na dva panela.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...
Brnabić: Značajno prisustvo Srbije na Veb samitu
Izvor: Beta Video, 06.Nov.2018
BEOGRAD - Premijerka Srbije Ana Brnabić rekla je danas u Lisabonu da je prisustvo Srbije na Veb samitu u Lisabonu izuzetno značajno. ``Ovo je navažniji i najveći dogadjaj za tehnologiju u svetu i važno je da je Srbija pozvana da učestvuje na čak dva panela``, rekla je Brnabić. (CH1)
Kliknite na sliku da bi video krenuo.
Realizovano uz pomoć www.beta-video.tv