
Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 22.Okt.2019, 20:19 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Aplikacija koja proverava da li su stvari original - još jedan vid vršnjačkog nasilja
Društvene mreže preplavljene su modnim savetima i predlozima, a želja mladih da budu u trendu, u vreme modernih tehnologija stigla je čak dotle da postoji aplikacija koja proverava jesu li stvari koje nosimo original. I dok su jedni u trci za savršenim izgledom, oni koji to nisu, neretko su među vršnjacima na stubu srama, što je, ne zaboravimo, vid vršnjačkog nasilja.
Iako internet ima svoje prednosti, učenici Osnovne škole "Petefi Šandor" ističu da nasilno ponašanje >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << među vršnjacima često potiče baš sa društvenih mreža.
Ukoliko se na prvi pogled ne može zaključiti da li je garderoba "original", i za to postoji rešenje – skeniranje koda sa odeće. Ako ona ne ispuni kriterijume vršnjaka, sve su veće šanse da će dete dobiti epitet – fušer.
"Ko je instalirao tu aplikaciju, ko je dozvolio da dete ima tu aplikaciju? Ako je dete to uradilo samo, gde je bio roditelj u toj priči? Znači, mi ne možemo te stvari gumicom da izbrišemo, ali možemo to na neki način da kanališemo i usmeravamo", kaže Elvira Stefanović, pedagoškinja OŠ "Petefi Šandor".
Naša sagovornica ističe da nije bilo prijava ovakvog nasilja, a učenici navode da se ono najčešće odvija van školskog dvorišta, i da se najčešće sve završi na ogovaranju. Škola kao obrazovno-vaspitna institucija ima važnu ulogu u sprečavanju nasilja, jer mora da usmerava decu na ono što je dobro i loše, smatra zamenica direktora Osnovne škole “Jožef Atila”, Gordana Popov.
"Takođe pojačan vaspitno-disciplinski rad sa, pre svega, odeljenskim starešinom, psihologom škole, pedagogom", navodi Popov.
Naše sagovornice smatraju da treba razgovarati sa decom koja su izložena ovakvim napadima i isticati njihove vrednosti, koje nemaju veze sa izgledom već se te vrednosti iznose ponašanjem, delovanjem i pre svega znanjem.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...