ALPINISTI SA VRHOVA ZGRADA Oni se bave poslom za koji je potrebno više od hrabrosti

Izvor: Blic, 09.Mar.2017, 07:24   (ažurirano 02.Apr.2020.)

ALPINISTI SA VRHOVA ZGRADA Oni se bave poslom za koji je potrebno više od hrabrosti

Višespratnice, visoki dimnjaci, mostovi, samo su neki od gradskih vrhova na koje se penju industrijski alpinisti.

Ukoliko majstor ima strah od visine ili ne može da dopre do nekog dela visoke zgrade ili mosta, u pomoć pristižu industrijski alpinisti. Ovo neobično zanimanje zahteva dobru fizičku, ali i psihičku spremnost, odličnu opremu i neustrašivost.

U Novom Sadu radi dvadesetak industrijskih alpinista, neki od njih se bave i klasičnim alpinizmom, ali za neke >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << jedini vrhovi koje osvajaju su vrhovi zgrada ili dimnjaka u gradu. Ipak, svi moraju da prođu obuku za industrijski alpinizam, bez obzira da li su se penjali na neke od najviših planinskih vrhova. Obuka zna da potraje i po nekoliko meseci.

- Svako ko se plaši visine, ne bi trebalo da se bavi ovim poslom. Ukoliko strah postoji, posao neće biti dobro odrađen, a posledice bi mogle biti pogubne. Upravo zbog toga svako ko želi da se bavi ovim poslom mora proći lekarski pregled - objašnjava industrijski alpinista Dejan Blagojević.

Povreda nema, kako kaže Blagojević, jer su industrijski alpinisti obučeni za ovu vrstu posla, ali neobične situacije nisu retkost, pa je njega duga kosa mogla koštati života. Dok je na silosu obavljao posao i visio na konopcu, mašina za spuštanje mu je uhvatila kosu.

- Ostao sam da visim na ruci, a ispod mene je bilo više od deset metara. Brzo sam se sabrao i prikačio na konopac, otpetljao sam kosu i sve se na kraju dobro završilo. Od tada redovno vezujem kosu kako se sličan scenario ne bi ponovio - kaže Blagojević. Bilo je tu i onih situacija u kojima sugrađani u želji da pomognu učine potpuno suprotno.

- Kolega koji je radio na jednoj od novosadskih zgrada nalazio se na petom spratu, a penzionerka koja je bila na četvrtom isekla mu je konopac misleći da je lopov. Na sreću, gospođa je isekla konopac koji je služio za spuštanje, a drugi, koji služi za podizanje, ostao je čitav. Kolega se brže-bolje popeo na vrh zgrade kako bi sanirao štetu i neometano nastavio s poslom - kaže Blagojević.

Za hrabre momke nema nemoguće misije, a pored dobre opreme bitno je i obezbediti prostor oko zgrade.

- Penjemo se na najviše i najzavučenije zgrade u Novom Sadu kako bismo oprali prozore ili fasade, sanirali nepristupačan krov, zamenili deo fasade koji je sklon padu a do kojeg se ne može skelom i slično - kaže Blagojević.

Spisak poslova za koje ih ljudi angažuju je podugačak: menjaju hidro i termo izolaciju, ruše dimnjake ili popravljaju ruševine, čiste sisteme za ventilaciju, spoljnu rasvetu i signalizaciju...

Zarade prosečnu platu

Alpinistička oprema koja se koristi testirana je za mnogo veća opterećenja od prosečnog, a alpinistima je neophodna i dodatna rekreacija kako bi bili u kondiciji. Oprema koju koriste košta oko 1.500 evra, a kažu da mesečno mogu da zarade prosečnu platu. Pritom im angažman zavisi od vremena, te najviše posla imaju tokom proleća i leta.

Nastavak na Blic...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.