Izvor: RTS, 09.Mar.2016, 18:47 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Vojska pomaže ugroženim opštinama
Pripadnici Vojske Srbije angažovani su u svim opštinama u kojima je proglašena vanredna situacija usled izlivanja reka, saopštilo je Ministarstvo odbrane.
Vojska je angažovana na mestima gde je prethodna dva dana bilo najteže, u Lučanima, Čačku, Kraljevu, Gornjem Milanovcu, Požegi, Bajinoj Bašti i Novom Pazaru, navodi se u saopštenju Ministarstva.
Pojačane su ekipe koje uz upotrebu >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << inženjerijskih mašina i druge mehanizacije rade na otklanjanju posledica poplavnog talasa.
Vojska se, na preporuku Vlade za angažovanje raspoloživih kapaciteta i na osnovu odluke ministra odbrane Zorana Đorđevića, od početka uključila u pružanje pomoći organima lokalne samouprave u poplavljenim područjima.
Angažovani su pripadnici Kopnene vojske, Komande za obuku i Ratnog vazduhoplovstva i protivvazdušne odbrane.
Veliki broj angažovanih pripadnika stekao je iskustvo u ovakvim situacijama, radeći danonoćno na suzbijanju posledica poplava 2014. godine.
Pripadnici Druge brigade Kopnene vojske raspoređeni su u više opština u zapadnoj Srbiji, a tamo gde je najpotrebnije upućene su i mehanizacija i inženjerijske mašine, rekao je pukovnik Muharem Fazlić, načelnik štaba Druge brigade, koji je danas obišao pripadnike vojske u Lučanima i Čačku.
"Najviše radimo na izgradnji novih i ojačanju već postojećih zaštitnih bedema duž rečnih korita, a najvažnije je da pred novim poplavnim talasima obezbedimo zaštitu stanovništva", rekao je Fazlić.
Dodao je da se radi ubrzano jer se mora računati na nove opasnosti od nadolazećih voda, te da stanovništvo ugroženih područja živi u tom strahu i za njih je veliko ohrabrenje i sigurnost kada su tu pripadnici Vojske i MUP-a.
"Pomoć Vojske Srbije stigla je takoreći odmah. Nisu nas ni ovoga puta zaboravili i hvala im. Smestili smo ih u našu mesnu zajednicu i zajedno radimo evo već tri dana. Ne znamo šta nosi novi dan, ali znamo da vojska ostaje sa nama", kaže Zoran Živanić iz Čačka.
Na terenu sa vojnicima je i Aleksandar Ratković sa komšijama i zajedno rade na ojačavanju rečnih vodotokova u okolini Čačka.
"Prisustvo vojske motiviše nas da se okupimo u što većem broju tamo gde je najpotrebnije, da solidarno branimo ono što smo mukotrpno sticali, a voda nemilice odnosi", kaže Ratković.
Pripadnici Vojske Srbije angažovani su i u svim kriznim štabovima koji koordiniraju aktivnosti. Planirano je da vojska ostane na terenu sve dok to situacija zahteva, jer će posle poplava biti dosta posla da se oštećeni objekti i saobraćajnice vrate u funkciju, navodi se u saopštenju.
POMOĆ U OTKALNJANJU POPLAVA: Vojska u svim opštinama gde je proglašena vanredna situacija
Izvor: Kurir, 09.Mar.2016
BEOGRAD - Pripadnici Vojske Srbije angažovani su od danas u svim opštinama u kojima je proglašena vanredna situacija usled izlivanja reka...Oni su, kako se navodi, na mestima gde je prethodna dva dana bilo najteže, u Lučanima, Čačku, Kraljevu, Gornjem Milanovcu, Požegi, Bajinoj Bašti i Novom...













