
Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 09.Nov.2015, 17:09 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Vežbe za upoznavanje VS i oružanih snaga SAD
Zajedničke vojne vežbe, kao što je "Zajednička odlučnost, koja se odvija u američkom Centru za obuku u nemačkom gradu Hoenfels, pružaju priliku za upoznavanje Vojske Srbije i oružanih snaga SAD, ocenio je portparol "Joint multinational readineš center" (JMRC) Kris Bredli.
"Takve vežbe su odlične jer omogućavaju da se oružane snage Srbije i SAD zajedno treniraju. To su oružane snage koje izuzev na >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << ovoj vežbi nemaju mnogo prilika da u realnom okruženju sarađuju; objasnio je on u izjavi Tanjugu.
Prema Bredliju, veoma je bitno da se oružane snage Srbije i SAD upoznaju sa sposobnostima koje svaka strana ima.
Portparol Multinacionalnog centra za obuku u mestu Hoenfels je istakao da je politika NATO saradnja, te je bitno da oružane snage SAD, NATO i programa Partnerstvo za mir poznaju prednosti svake savezničke vojske.
"Važno je da znamo koju prednost svaka strana donosi sa sobom i moramo kolektivno napredovati", naglasio je Bredli.
Srpski vojnici učestvuju na vojnoj vežbi "Zajednička odlučnost" koja je danas ušla u završnu fazu.
Pripadnici pešadijske čete 21. pešadijskog bataljona Druge brigade Kopnene vojske, pod komandom kapetana Borisa Stanojevića, koji su pridodati jednom inženjerskom bataljonu na vežbama, krenuli su sa ostalim jedinicama u završne vojne operacije.
Osim 99 pripadnika pešadijske čete Druge brigade, na vežbi učestvuje 4.600 vojnika iz više zemalja članica NATO i država članice Programa partnertsvo za mir, među kojima su vojnici iz Albanije, Bugarske, Francuske, Nemačke, Litvanije, Holandije, Norveške, Rumunije, Slovenije, SAD, Gruzije, Crne Gore.
Vežbu organizuje Evropska komanda Oružanih snaga SAD s ciljem unapređenja interoperabilnosti i međusobnog razumevanja pripadnika kopnenih vojski u realizaciji operacija u multinacionalnom okruženju.
Pripadnici Vojske Srbije, tokom vežbe, uče od američkih vojnika taktike u oružanim sukobima, ali pre svega kako da sarađuju na terenu sa vojnim formacijama iz raznih zemalja.
Tokom vojne vežbe u američkom centru za obuku srpski vojnici su imali priliku da, zajedno sa pripadnicima vojski drugih zemalja, vežbaju borbe u situacijama koje su "preslikane" sa terena.
Tako su mogli da vide kako se treba ponašati u borbi u naseljenoj sredini, ali i kako pregovarati sa lokalnim stanovništvom u kriznoj situaciji.
Vojnicima su na arealu za vežbe, takozvanom "Boksu", napravljene "realne" situacije sa kojima se mogu suočiti u sukobima ili međunarodnim misijama, kao što su sela u kojima se nalaze neprijatelji i neprijateljski raspoloženo stanovništvo.
Takođe je bilo i iznenadnih napada u šumi i tokom kretanja u okviru dobijenih zadataka.
Protivnici su američki vojnici, koji pokušavaju na sve načine da iznenade svoje kolege koje se nalaze na suprotnoj strani u "zajedničkoj" vežbi više nacija.
Vojna vežba je pokazala i razlike u radu, pri čemu su srpski vojnici imali prilike da vide da je u američkoj vojsci sve usmereno na što veću bezbednost vojnika i što manje gubitke u borbama.
Tako vojnici na raspolaganju imaju svu moguću opremu koja treba da spreči i najmanje povrede, od naočara kako ne bi zadobili povrede očiju, pa sve do bezbednosti u vozilima koja koriste u svim akcijama, pa tako i pešadijskim.
Na vežbi učestvuju gotovo sve formacije vojske od oklopnih jedinica, preko avijacije, pa do pešadije, koje su, kako prenosi izveštač Tanjuga, bile uključene u završnoj operaciji.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...