Šta je Putin preporučio Srbiji?

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 09.Maj.2018, 16:40   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Šta je Putin preporučio Srbiji?

Višecevni raketni bacač "Smerč" i hibridni protivavionski sistem "Pancir S1" oružje je koje je ruski predsednik Vladimir Putin preporučio Srbiji, navodi RTS i ističe da "Smerč" slovi za jedan od najefikasnijih raketnih bacača u svetu, dok "Pancir" predstavlja osnovu protivvazdušne odbrane u desetak država sveta, uključujući Rusiju i Kinu.

Ruski teškki višecevni raketni bacač "BM-30 "Smerč" (vihor) ispaljuje 12 raketa kalibra 300 milimetara sa maksimalnim dometom >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << od 90 kilometara, a osim Rusije, ovaj bacač se nalazi u naoružanju dvadesetak armija u svetu, uključujući Alžir, Jermeniju, Siriju, Kinu, Venecuelu, Kuvajt, Pakistan i Indiju.

Minimalni domet rakete je 20 kilometara, a raketni bacač može biti montiran na dva tipa vozila ruski MZKT MAZ-543 8h8 i češku "tatru", koji mogu da razviju maksimalnu brzinu od 60 kilometara na čas, dok je autonomija vozila oko 850 kilometara.

Kako bi vozilo bilo stabilno tokom ispaljivanja projektila, "Smerč" je opremljen i sklopivim nogama, smeštenim kraj prednjih i zadnjih točkova.

Tokom sirijske krize, navodi RTS u tekstu "Oružje koje Putin preporučuje Srbiji "Pancir i "Smerč", snage Bašara el Asada koristile su "Smerč" u akcijama oko Hame.

Ti sistemi isporučeni su Siriji 2014. godine, ali zapadni izvori nisu sasvim sigurni da li je oružje stiglo iz Belorusije ili Rusije.

Koristi sedam različitih projektila, uključujući kasetne protivpešadijske i protivtenkovske mine, visokoeksplozivne protivtenkovske bojeve glave, parčadne i termobarične bojeve glave i smatra se jednim od najefikasnijih raketnih bacača u svetu.

Razvoj "Pancira", koji se naziva i ubica "apača" i aviona A-10, počeo je 1989. godine, kada su shodno političkim promenama u svetu izmenjene i tehničke specifikacije oružja koje je potrebno ruskoj armiji.

Stvoren je kako bi trupama pružio podršku od napada američkih jurišnih aviona "A-10 tanderbolt" i borbenih helikoptera "apač".

Taj sistem predstavlja promene taktičkih pretpostavki ruske vojske, pa je novi hibridni sistem, koji uključuje protivavionske projektile i protivavionske topove, stvoren kako bi se pružila direktna podrška trupama na terenu, ali i protivavionskim sistemima velikog dometa, kao što su S-300 i S-400.

Svaki od tih sistema može da funkcioniše samostalno, ali u idealnim konfiguracijama baterije čini deset lansera praćenih mobilnim komandnim centrima i montira se na više različitih vozila, uključujući kamione i guseničare.

Ruska armija "Pancire" je rasporedila u Siriji, kao direktnu zaštitu svojih snaga, a upotrebljavani su i tokom sukoba u Ukrajini.

Naoružanje čini 12 projektila 57E6 ili 9M335 i dva automatska topa kalibra 30 milimetara, koji ispaljuju do 2.500 granata u minuti.

"Pancir" može da napadne do četiri cilja istovremeno, oba projektila koja se koriste na "Panciru" su dvostepena i osnovu čini bojeva glava sa 20 kilograma eksploziva i blizinskim upaljačem.

Može gađati mete na daljinama od 1,2 do 20 kilometara.

"Pancir" se nalazi u naoružanju armija Alžira, Irana, Iraka, Jordana, Omana, Rusije, Sirije, Ujedinjenih Arapskih Emirata i Vijetnama, navodi RTS.
Pogledaj vesti o: Vojska Srbije

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.