Izvor: B92, 29.Avg.2012, 17:46 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Piloti VS spremni za aeromiting
Beograd -- Generalnom probom letačkog programa pilota Vojske Srbije na aerodromu Batajnica zaokružene su pripreme za aeromiting koji se održava u nedelju 2. septembra.
Ministar odbrane Aleksandar Vučić izjavio je da je predstojeći aeromiting prilika da se pokaže da Srbija ne zaostaje za najsnažnijim zemljama sveta.
Organizatorima je potvrđen dolazak 27 letelica iz 11 stranih zemalja kao i dolazak pet >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << stranih delegacija. Uz učesnike iz civilnog i vojnog sektora naše zemlje u nedelju će leteti ukupno više od 130 vazduhoplova.
"Program je uvežban. Ovih dana je vežban svakodnevno. Ovo je generalna proba. Sa aspekta, pre svega bezbednosti letenja, to je potpuno bezbedan program. Tehnika je bila sva ispravna, piloti su uvežbali sve elemente, rukovodstvo, takođe i mi možemo da startujemo na aeromitingu, bez ikakvih problema i bez ikakvih sumnji", kaže Ranko Živak, komandant Vazduhoplovstva i PVO.
Vučić se zahvalio svojim pilotima "što su spremni da pokažu svoje znanje i svoje umeće".
"Ono što smo mi zahtevali od njih, uz činjenicu da je važno da se garantuje potpuna bezbednost svim učesnicima aeromitinga, proslave stogodišnjice srpskog vazduhoplovstva. Želimo da pokažemo da znanje naših ljudi, pa čak i oprema ne zaostaje za onima koji su najsnažniji na svetu. Ja bih samo rekao da su svi piloti ne samo spremni, već i orni da pokažu sve svoje veštine, kao i kompletno znanje", rekao je on.
Najatraktivniji nastupi očekuju se od Jurofajtera, ruske akro-grupe Striži, Gripena mađarske avijacije, ali i od domaćih pilota na "orlovima", "super galebovima" i "migovima".
"To je standardan let s tim što, naravno, potrudiću se maksimalno da pokažem i šta avion može i šta ja znam", rekao je pilot Goran Savić.
Vazduhoplovna komanda srpske vojske ustanovljena je 1912. Imala je 12 aviona, tri balona, vodoničnu centralu i golubiju poštu.


