Izvor: Politika, 23.Jun.2015, 08:16 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Morava usred Afrike
Kako izgleda svakodnevica mirovnjaka Vojske Srbije u misiji UN u Centralnoafričkoj Republici. – Bezbednosna situacija složena, opasnost od bolesti i kriminala
Klima u Bangiju, glavnom gradu Centralnoafričke Republike, u kojem su u okviru misije UN raspoređeni i mirovnjaci Vojske Srbije, je tropska, sa dva dominantna perioda. U decembru, kada su naši mirovnjaci stigli, bio je sušni period sa veoma visokim >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << temperaturama, živa u termometru se nedeljama nije spuštala ispod 40 stepeni Celzijusa. Sada je kišni period i padavine su gotovo svakodnevne, a temperature se kreću oko 30 stepeni Celzijusa uz ekstremnu vlažnost vazduha.
Bezbednost u ovoj zemlji je nestabilna i složena. Situacija u Bangiju je trenutno mirna, ali lako može da eskalira. Stopa kriminala je izuzetno visoka, najčešće su u pitanju krađe i otmice ljudi za koje se kasnije traži otkup. Rizik od zaraznih bolesti je izrazito visok, najveća opasnost preti od malarije, denga i lasa groznice. Namirnice za pripremu hrane se strogo kontrolišu, pije se isključivo flaširana voda koju obezbeđuju UN. Ovako, u najkraćem, izgledaju uslovi rada kontingenta VS u multinacionalnoj operaciji MINUSCA, čiji je komandant pukovnik Milivoje Pajović. Kontingent čine 72 pripadnika VS od čega ih je 47 angažovano u vojnoj bolnici drugog nivoa, dok su ostali u komandi kontingenta, logistici ali i komandi vojnih snaga ove misije UN, u kojoj je ukupno angažovano oko 10.000 pripadnika iz celog sveta.
– Vojna bolnica nalazi se u centru Bangija, u kompleksu u kojem se nalaze komanda misije i komanda vojne i policijske komponente. Zadatak naše vojne bolnice je da zbrine veliki broj zdravstvenih osiguranika, kako profesionalnog osoblja UN, tako i pripadnika vojne i policijske komponente misije. Pružamo im 24-časovnu medicinsku podršku, rad je organizovan po smenama, tako da u svakom trenutku osoblje bolnice može da interveniše i pruži adekvatan tretman. Najčešće su hirurške intervencije na saniranju povreda od vatrenog i hladnog oružja, zbrinjavanje povređenih u saobraćajnim nesrećama i lečenje infektivnih bolesti.
Operacija u srpskoj vojnoj bolnici (Foto Vojska Srbije)
Specijalni tim za medicinsku evakuaciju vazdušnim putem obavio je 15 evakuacija unutar teritorije CAR, kao i prema bolnicama trećeg nivoa u Ugandi i Kamerunu, koristeći helikoptere i avione UN za transport životno ugroženih pacijenata – kaže za „Politiku” pukovnik Pajović.
Baš na jednom ovakvom zadatku, prilikom sanitetskog leta u Bangasu (oko 300 kilometara istočno od Bangija) po pacijenta u teškom stanju, došlo je do neočekivanog susreta. Na pisti aerodroma u tom gradu, pojavila se belkinja koja radi za jednu humanitarnu organizaciju. Kada je videla srpsku trobojku na rukavima sanitetskog tima, obratila im se na tečnom srpskom: „Pa jel’ moguće da ste iz Srbije!?” Ispostavilo se da je reč o državljanki Slovenije čiji je otac poreklom iz Beograda.
Inače, srpski mirovnjaci smešteni su u bazi u blizini bolnice kojoj su dali ime „Morava”. U slobodno vreme bave se rekreativnim aktivnostima, a kuvari uspevaju da usred Afrike pripreme srpske specijalitete. Oni, takođe, pripremaju i hranu za pacijente primerenu njihovom zdravstvenom stanju, ali i veri.
– Pripadnici VS nisu doživeli neprijatne situacije i naišli su na uglavnom pozitivne reakcije domaćeg stanovništva i drugih pripadnika misije. Bilo je sporadičnih nasrtaja pojedinaca na naše pripadnike koji su se nalazili na zadacima snabdevanja, ali uglavnom s namerom da se nešto ukrade iz automobila. Kontingent VS je naoružan, ali, za svakog pripadnika UN najvažnije je da ne upotrebi oružje, odnosno da u gradu sa oko 600.000 stanovnika, u kojem postoje velike verske, etničke, političke i vojne tenzije, izvršimo svoj osnovni zadatak i istovremeno sačuvamo bezbednost naših pripadnika – ističe pukovnik Pajović.
Što se tiče bezbednosne situacije u CAR, nekadašnje suprotstavljene strane – pretežno muslimanska koalicija Seleka i hrišćanske milicije pod nazivom Anti-balaka – raspale su se na više frakcija, koje nastoje da se uključe u tranzicioni proces i da ostvare svoje političke, vojne i druge ciljeve. Svaka frakcija želi da kontroliše određenu teritoriju na kojoj uspostavlja paralelnu vlast, ubira takse, bavi se organizovanim kriminalom i tako se finansira. Osim tih grupa nastalih iz pomenuta dva tabora, u unutrašnjosti zemlje postoji niz pokreta koji se bore za svoj deo vlasti.








