Izvor: Blic, 03.Jun.2016, 11:47 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Konstitisan 11. saziv republičkog parlamenta
Na sednici u Domu Narodne skupštine danas je konstitutisan 11. saziv parlamenta potvrđivanjem mandata poslanicima . Nove poslanike na ulazu u zdanje na Trgu Nikole Pašića dočekao je crveni tepih i svečana jedinica Vojske Srbije. Sednica će početi potvrđivanjem mandata, posle čega će poslanici položiti i potpisati zakletvu.
11.36 Pauza traje već sat vremena
Pauza, koja je određena >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << radi sastanka Komisije za utvrđivanje saglasnosti uverenja o izboru za narodnog poslanika na 30 minuta, traje već sat vremena.
11. 30 RUKUJU SE, RUKUJU Tapšanje po ramenu, osmesi i zagrljaji za početak rijalitija "Skupština"
11.07 Selfi groznica na sednici parlamenta
11.02 Pauza je još u toku
10.50 Nešto se nikad ne menja: Cene u skupštinskom restoranu
Ove cene zaista nisu u redu. Trazicemo da se ovo promeni. pic.twitter.com/JshAK7ciTw
10.50 Obradović: Članovi se pomolili u crkvi pre dolaska na sednicu
Lider pokreta Dveri Boško Obradović ocenio je danas da ulazak tog pokreta u Skupštinu Srbije označava smenu političke generacije u Srbiji nakon 26 godina vladavine istih.
"Pokret Dveri će u skupštinu doneti kritički odnos prema Evropskoj uniji, protivljenje ulasku Srbije u NATO, kao i zalaganje za saradnju sa Rusijom", rekao je Obradović nakon što su se članovi tog pokreta pomolili u Crkvi Svetog Marka pred dolazak na konstitutivnu sednicu Skupštine Srbije. Više pročitajte OVDE.
10.42 Pomoćnici: Četiri najmlađa poslanika pomažu Mićunoviću
Mićunoviću u radu pomažu po jedan najmlađi poslanik sa četiri liste koje su dobile najveći broj glasova - Ivana Nikolić sa liste "Aleksandar Vučić - Srbija pobeđuje", Stefana Miladinović sa liste koalcije SPS-JS, Aleksandra Belačić sa liste SRS i Miloš Bošković sa liste "Dosta je bilo".
10.39 Mićunović: Čuvajte dostojanstvo, poštujmo jedni druge
Najstariji poslanik u novom sazivu je Dragoljub Mićunović iz DS, koji je na početku sednice poželeo uspeh kolegama, a onima koji su prvi put u parlamentu da moraju da čuvaju dostojanstvo parlamenta pre svega od njih samih, a onda i od "nasrtaja" drugih delova vlasti.
"Ako želimo da sačuvamo dostojanstvo, čuvajmo ga u svim vidovima. Nikakva druga vlast ne može biti iznad ove vlasti. Poštujmo jedni druge", rekao je Mićunović, koji je pozvao poslanike da strasti ostave za neku drugu sednicu.
10.28 - Pauza od 30 minuta
Mićunović je dao pauzu kako bi izabrana komisija mogla da se sastane. Pauza će trajati 30 minuta.
10.25 - U skupštini su 242 poslanika
Dragoljub Mićunović predložio je formiranje Komisije za utvrđivanje saglasnosti uverenja o izboru za narodnog poslanika i to Katarinu Rakić iz SNS, Marijanu Maraš iz SPS-JS i Natašu Jovanović iz SRS.
Poslanici su glasali - za 204 poslanika, protiv 2, uzdržana 7. Nije glasalo njih 29.
U skupštini su 242 poslanika od ukupno 250 koliko treba da ih bude.
10.13 Poslanici pristižu u Skupštinu
10.09 Mićunović predsedava sednicom
Sednicu će, kako predviđa regulativa, do izbora novog rukovodstva voditi najstariji poslanik, kome će u radu pomagati po jedan najmlađi sa četiri izborne liste koje su dobile najveći broj poslaničkih mandata i generalni sekretar Narodne skupštine.
10.08 - Grupni selfi poslanika DJB pred ulazak u skupštinu
Mi dolazimo! @DostaJeBilo @SasaRadulovich @Jazilla @StevanovicAna7 @nbozic @Stevanovich_A @BrankaStamenkov pic.twitter.com/0pJkFEN1OJ
10.06 Dveri i narodna nošnja
Deo poslanika iz redova "Dveri" u republički parlament su došli obučeni u narodnju nošnju, a pre dolaska okupili su ispred Crkve svetog Marka. U narodnoj nošnji je budući poslanik te stranke Miladin Ševarlić, poznati agroekonomista
Najstariji poslanik u novom sazivu je Dragoljub Mićunović iz DS, rođen 1930 godine.
Na sednici, koja počinje u 10 sati, će najpre biti potvrđeni mandati 250 poslanika, nakon čega će oni položiti i potpisati zakletvu.
10.02 Stigao i Šešelj: Posle više od decenije ponovo u Skupštini
09.57 Zukorlić: Bićemo deo skupštinske većine
Solidne su šanse da budemo deo skupštinske većine - kaže za "Blicu", uoči konstitutivne sednice parlamenta Muamer Zukorlić, bivši muftija i lider BDZS.
09.55 Martinović: Predložićemo Maju Gojković za predsednicu skupštine
Šef poslaničke grupe SNS-a Aleksandar Martinović izjavio je uoči početka konstitutivne sednice Skupštine Srbije da će Maju Gojković ponovo preldožiti za predsednicu parlamenta. Više pročitajte OVDE.
09.52 GALAMDŽIJE, RATNI HUŠKAČI, SKANDAL MAJSTORI Ko će nas predstavljati u Skupštini Srbije
"Rijaliti", "A smejali smo se Šojiću", "Cirkus je stigao", samo su neki od komentara čitalaca "Blica online" na to kako će izgledati budući republički parlament. Više pročitajte OVDE.
09.51 Tekst zaklete koju poslanici polažu
Sednica će početi potvrđivanjem mandata, posle čega će poslanici položiti i potpisati zakletvu.
Tekst zakletve glasi: "Zaklinjem se da ću dužnost narodnog poslanika obavljati predano, pošteno, savesno i verno Ustavu, braniti ljudska i manjinska prava i građanske slobode i po najboljem znanju i umeću služiti građanima Srbije, istini i pravdi".
Potom se prelazi na izbor predsednika parlamenta, potpredsednika, generalnog sekretara, a kao poslednja tačka konstitutivne sednice predviđen je izbor članova radnih tela Narodne skupštine.
09.49 Himna, hor, studenti...
Na početku sednice najvišeg zakonodavnog tela, zakazane za 10 sati, biće izvedena himna "Bože pravde", za koju će biti zadužen Mešoviti hor Doma kulture Ruski Krstur i Katedralne crkve svetog oca Nikolaja, pod dirigentskom palicom Lidije Paše.
Novi parlamentarci će, shodno uobičajenoj praksi, na prvoj sednici dobiti i zbirku propisa. Očekuje se da prvu sednicu 11. saziva Narodne skupštine Republike Srbije sa galerije prate studenti Pravnog fakulteta, članovi Republičke izborne komisije...
09.48 Procedura
Skupština je konstituisana potvrđivanjem mandata dve trećine narodnih poslanika.
Pored potvrđivanja mandata, na prvoj sednici se bira novi predsednik Skupštine, zatim potpredsednici i imenuje se generalni sekretar. Takođe, biraju se i članovi radnih tela i članovi stalnih parlamentarnih delegacija u međunarodnim institucijama.
Srpska napredna stranka zajedno sa koalicionim partnerima u novom skupštinskom sazivu ima 131 od 250 poslanika, koalicija SPS-JS 29 poslanika, Srpska radikalna stranka 22, Pokret Dosta je bilo i Demokratska stranka po 16, SDS-LDP-LSV 13 i DŠ-Dveri po 13 mandata.
09.47 Dobrodošli u blog uživo. Na sajtu "Blic.rs" iz minuta u minut pratite dešavanja sa konstitutivne sednice sprkog parlamenta.
Konstituisan 11. saziv republičkog parlamenta
Izvor: Blic, 03.Jun.2016
Na sednici u Domu Narodne skupštine danas je konstitutisan 11. saziv parlamenta potvrđivanjem mandata poslanicima . Nove poslanike na ulazu u zdanje na Trgu Nikole Pašića dočekao je crveni tepih i svečana jedinica Vojske Srbije. Sednica će početi potvrđivanjem mandata, posle čega će poslanici...











