63 godine Jevrejskog istorijskog muzeja

Izvor: Studio B, 11.Sep.2011, 19:56   (ažurirano 02.Apr.2020.)

63 godine Jevrejskog istorijskog muzeja

Iako postoji već 63 godine, jedini jevrejski muzej u Srbiji, u Ulici Kralja Petra, dobro je poznat tek domaćim istraživačima i organizovanim grupama stranih turista.

Godinama sakupljani predmeti i dokumentacija, danas organizovani u stalnu muzejsku postavku, fascinantno su i potresno svedočanstvo o životu i stradanju jednog naroda, koji je, tokom Holokausta, gotovo zbrisan sa ovih prostora. Mi vas, predvođeni direktorkom Muzeja, vodimo kroz jednu virtuelnu turu.
>> Pročitaj celu vest na sajtu Studio B <<
Neka vas ne zbuni što ćete obilazak početi kartom zemlje koje nema - granice koje danas više ne važe svedoče o migracijama i naseobinama Jevreja na ovim prostorima mnogo pre nego što smo ih nazvali Jugoslavija. U Beogradu, u njihovoj nekadašnjoj četvrti Dorćolu, ostala je jedna od nekada tri sinagoge. I upravo te fotografije uvod su u zbirku Judaike - deo Muzeja u kome život naprosto buja. Ritualni predmeti koji se koriste u sinagogi, proslavi kućnih praznika i svakodnevnom životu, zasnovanom na svicima svete knjige.

- Ovo je Tora, sveta Jevrejska knjiga, 5 knjiga Mijsijevih, deo Starog zaveta. Tora kad se čita, ne dira se prstima. Za to služi jad - ruka, pokazivač u obliku ruke, a ovo je zavesa koja pokriva orman u kome se čuvaju tore kada se ne čitaju, kaže Vojislava Radovanović, direktor Jevrejskog istorijskog muzeja.

Životna energija izbija iz očuvanih dragocenih predmeta. Kroz izuzetna zapažanja i detalje koje otkriva naš vodič, tek ovde shvatate koliko ste malo do tada znali, pa i razumeli. A onda, postavka dalje vodi u neizbežno. I vi, na tom prelazu, možete i bukvalno fizički da osetite promenu energije.

Lični mali predmeti zatvorenika pronađeni u masovnim grobnicama, sapun od ljudskih leševa, konzerva sa otrovnim gasom iz Aušvica. Svi dokumentarni filmovi koje ste videli, knjige i udžbenici u kojima ste o ovome čitali, nemoćni su u pokušaju da vam ublaže osećaj.

Više od 80% ukupne jevrejske populacije u bivšoj Jugoslaviji je stradalo. Čitave porodice, pa i cele jevrejske opštine potpuno su nestale. Ali priča, pa ni muzejska postavka ne završava tu. Stravičan bilans drugog svetskog rata, nije smeo biti kraj.

Jevrejski istorijski muzej nalazi se Ulici Kralja Petra 71 na prvom spratu zgrade koja pripada Jevrejskoj opštini Beograd, a koju je 1928. projektovao arhitekta Samuel Sumbul, za potrebe tadašnje jevrejske sefardske opštine.
Pogledaj vesti o: Vodimo Vas

Nastavak na Studio B...






Povezane vesti

U galeriji Art centra večeras izložba „Sinagoge"

Izvor: Studio B, 12.Sep.2011, 14:07

U okviru „Dana evropske baštine", u galeriji Art centra (Kralja Petra 71) večeras u 19 časova biće otvorena likovna izložba „Sinagoge" ...Posetioci će moći da vide 14 keramičkih i reljefnih slika sinagoga koje postoje ili su postojale u Srbiji i nekim evropskim zemljama (Poljskoj, Češkoj,...

Nastavak na Studio B...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Studio B. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Studio B. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.