Izvor: Blic, 18.Avg.2016, 21:51   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Zvezda snimljena pre i posle eksplozije

Astronomi su uspeli da uhvate retke slike zvezde pre, za vreme, i posle eksplodiranja u tzv. "klasičnu novu".

BBC News - Star snapped before and after nova explosion https://t.co/vlb8bKG5LW

Do eksplozije je došlo kada je mala zvezda tzv. "beli patuljak" usisala gas sa mnogo veće zvezde dok nije eksplodirala i to se desi na svakih 10.000 do milion godina.

Poljski tim stručnjaka je uz pomoć teleskopa u Čileu uspeo da uhvati ovaj trenutak.

- Zahvaljujući >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << našim dugoročnim posmatranjem, primetili smo "novu" nekoliko godina ranije i nekoliko godina posle eksplozije - rekao je Przemek Mroz, autor studije i student doktorskih studija u Varšavi.

Star snapped blasting out of hibernation in massive explosion – https://t.co/mwOcy09Abi pic.twitter.com/NaXcWG9teY

- Ovo je veoma čudno jer "nove" obično privlače pažnju kad su veoma svetle, tačnije kad su u erupciji - rekao je Przemek.

Ovakvi slučajevi eksplozije počinju sa "belim patuljcima", mrtvim ostacima prosečnih zvezda, poput našeg Sunca, kad se nađu "zarobljeni"u orbiti sa dosta većom aktivnom zvezdom.

- Rastojanje između njih dve je jako malo. Zamislite da unutar Sunca postoje dve zvezde koje su zajedno u orbiti - ističe Mroz.

Orbita je toliko "tesna", da beli patuljak stalno krade gas velkikoj zvezdi i tako dolazi do eksplozije, koja uništava samo površinu patuljka i on biva "ostavljen" iza.

Ceo sistem preživi eksploziju i onda se taj proces ponovo ponavlja posle hiljade i hiljade godina.

Ovakav proces je u suprotnosti sa "la supernovom" kada beli patuljak bude potpuno uništen.

Ključno zapažanje Mroza je došlo tokom istraživanja svetlosti koja se emituje tom prilikom.

- Ono što smo primetili je da pre erupocije tj. eksplozije, brzina prenosa mase je niska i nestabilna, a posle je mnogo veća i stabilnija - navodi Mroz.

Mroz i jegove kolege ističu da između eksplozija dolazi do totalnog mraka i beli patuljak prestaje da krade gas velikoj zvezdi.

Ovakav model predviđa spor prenos materije između zvezda pre eksplozije, ali relativno brz i svetao kasnije, i to je onon što poljski naučnici veruju da su upeli da "uhvate" slikom.

Nastavak na Blic...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.