Izvor: Blic, 09.Jun.2009, 12:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Značenje skraćenica prilikom putovanja

Svi putnici prilikom kupovine aranžmana ili avio-karata nailaze na niz termina, skraćenica i šifri koji označavaju razne vrste usluga, obaveza, pravila... Imajući u vidu da putnik ne treba i ne može da bude detaljno upoznat sa turističkom terminologijom, nudimo vam kompletno objašnjenje najčešće korišćenih termina u turizmu.



HOTELSKI SMEŠTAJ


Voucher

Putni dokument koji izdaje turistička agencija, u kome se nalaze podaci >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << o hotelu, trajanju aranžmana, vrsti usluga, transferima i sl.

Checkin

Neophodna procedura na recepciji hotela, pre ulaska u hotelsku sobu, kada putnik pokazuje odgovornom licu svoj voucher, a ponekad mora da popuni i formular sa ličnim podacima, nakon čega dobija ključ od sobe.

Check out

Neophodna procedura prilikom napuštanja hotela. Putnik je tada dužan da vrati ključ od sobe i da izmiri eventualne troškove telefona, mini-bara i sl.

Oznake koje predstavljaju vrstu sobe:

1/1 jednokrevetna soba

1/2 dvokrevetna soba

1/3 trokrevetna soba

App

Apartman, termin podrazumeva jednu ili više spavaćih soba, odvojenu kuhinju sa trpezarijom i kupatilo.

Suite

Vrsta sobe u hotelu znatno veća od ostalih, koja je predviđena najčešće za porodice ili one koji žele više komfora. Hotel može posedovati nekoliko tipova ovakvih soba, a u hotelima visokih kategorija postoje suitovi nazvani po raznim krajevima, sultanima i sl... što jasno govori o njihovom luksuzu.

Family room

Soba za celu porodicu (najčešće je uzimaju roditelji sa dvoje dece). Može imati dve odvojene sobe, ali i ne mora.

Interconected rooms

Povezane sobe - sobe koje se nalaze jedna pored druge, svaka ima svoj ulaz, ali i zajednička vrata koja ih povezuju. Najčešće ih koriste porodice.

Oznake koje predstavljaju vrstu hotelske usluge:

BB / ND

bed and breakfast / nočenje sa doručkom

HB / PP

Half board, polupansion (najčešće doručak i večera, a u dogovoru putnika direktno sa hotelskim osobljem večera se može zameniti za ručak)

FB / P

Full board, pun pansion (doručak, ručak i večera)

AL

All inclusive (sve uključeno, obuhvata doručak, ručak i večeru i sva lokalna pića zemlje u kojoj se putnik nalazi)

NA

Najam, izraz se koristi kod zakupa apartmana - podrazumeva samo korišćenje apartmana bez ishrane

Oznake koje se odnose na vrstu pogleda koji se pruža iz hotelske sobe:

I/V

Inland view - pogled na okolinu hotela

S/V

Sea view - pogled na more

P/V

Pool view - pogled na bazen

Mini-bar

Mali frižider koji se nalazi u hotelskoj sobi. Sadrži nekoliko vrsta alkoholnih i bezalkoholnih pića i slatkiše. Ne sme služiti za odlaganje privatnih namirnica putnika. Ukoliko soba nema mini-bar, može se posebno naručiti.

Trsf

Oznaka za transfer (od/do aerodroma, hotela...)

Ow trsf

One way transfer - transfer u jednom pravcu

Rt trsf

Return transfer - povratni transfer

Overbooking

Termin koji označava prekoračenu popunjenost hotela i pokazuje da je izvršen veći broj rezervacija u odnosu na raspoloživi kapacitet.



AVIO-SAOBRAĆAJ

Checkin


Neophodna procedura pre ulaska u avion, kada putnik na šalteru predaje svoj prtljag, proverava avio-kartu i uzima boarding pass.

Boarding pass/card

Propusnica sa kojom putnik ulazi u avion. Na njoj se nalaze podaci o broju putnikovog sedišta, klasi i gejtu na kome se nalazi avion.

Gate

Parkirno mesto aviona. Na boarding passu piše broj gejta gde se nalazi putnikov avion. Najčešće 30 minuta pre poletanja aviona potrebno je da se putnik pojavi kod gejta radi finalne provere ručnog prtljaga.

Luggage

Prtljag može biti ručni ili onaj koji se predaje prilikom Checkina u avion.

Hand luggage

Ručni prtljag, putnik ga može poneti sa sobom u avion. Uvek treba voditi računa o veličini i ne preterivati prilikom pakovanja ove vrste prtljaga, a takođe i o njegovom sadržaju (strogo je zabranjeno unositi u avion: zapaljive materije, hemikalije, peroreze, makaze, turpije za nokte...)

Oversize luggage

Spada u ručni prtljag, ali mu je veličina veća od propisane. Prilikom ulaska u avion predaje se posadi aviona, a nakon sletanja na destinaciju može se naći na šalteru OVERSIZE LUGGAGE.

Owerweight

Prekomerna težina prtljaga koja se konstatuje prilikom checkina. Najčešće propisana težina prtljaga koji se može predati u avion je 20 kg po putniku. Za svaki prekomerni kilogram, putnik mora dodatno da plati.

Overbooking

Termin koji označava prekoračenu popunjenost aviona i pokazuje da je izvršen veći broj rezervacija u odnosu na raspoloživi kapacitet.

Waiting list

Prilikom kupovine avio-karte putnik, zbog popunjenosti aviona, može biti stavljen na waiting listu (lista čekanja), što znači da je avion popunjen i da će putnik moći da ostvari svoje putovanje samo ako neko od već postojećih putnika otkaže svoje putovanje.

Nastavak na Blic...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.