Živković i Popović: Estradizacija godišnjice smrti Đinđića

Izvor: Blic, 13.Mar.2013, 00:27   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Živković i Popović: Estradizacija godišnjice smrti Đinđića

Manifestacije povodom desete godišnjice ubistva premijera Srbije Zorana Đinđića predstavljaju "estradizaciju", rekli su večeras advokat Srđa Popović i bivši premijer Zoran Živković.

- Sve što se organizuje ovih dana u vezi sa ubistvom Đinđića je estradizacija koja se pravi jer nije rešen slučaj njegovog ubistva - rekao je Popović za Televiziju B92 i dodao da je najvažnije pitanje ko su ubice premijera i zašto nisu kažnjene, prenela je Beta.

Bivši >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << premijer i doskorašnji član Demokratske stranke (DS) Zoran Živković, takođe je rekao da se današnja "Šetnja za Zorana" u Beogradu pretvorila u "estradizaciju", mada su, kako je dodao, građani došli iz iskrenih pobuda.

Živković je rekao da nikada ne učestvuje u već uobičajenoj godišnjoj "Šetnji za Zorana", ali da je položio venac na njegov grob.

- Pokrenuta je neka priča koja je potpuno nevažna, dolazimo do toga da se prebrojavamo ko je gde bio, u kojoj koloni, kakve to ima veze sa Zoranovom smrti i sa onim sto je iznevereno posle Đinđića? - upitao je Živković.

On je ocenio da Đinđić danas u Srbiji nema političkog naslednika.

- Niko nema tu inteligenciju, znanje, niti hrabrost - izjavio je bivši premijer i pozvao one koji pretenduju da budu Đinćićevi naslednici da to učine tako što će se ponašati u skladu sa vremenom u kom se zemlja nalazi.

Kako je preneo FoNet, Živković je rekao da, iako to mnogi zameraju, on nema ništa protiv što danas svako može da priča o Đinđiću, što o njemu (premijer Ivica) Dačić piše za NIN ili neko ko je prekjuče došao u DS govori, sa autoritetom, o Đinđiću, jer je to dokaz njegove snage.

- Zoran Đinđić je danas neko o kome ne sme javno da se kaže ništa loše, i to je dokaz njegove snage - rekao je Živković na promociji Biografije Zorana Đinđića Bojana B. Dimitrijevića.

- Naravno da su oni neiskreni, naravno da je pokušaj (prvog potpredsednika Vlade Aleksandra) Vučića da navuče masku Đinđića, citira ga, kaže ako njega zaustave u borbi protiv korupcije, ta borba neće biti zaustavljena... ali to je dobro za sećanje na Đinđića - zaključio je on.

Prema oceni Živkovića, posle smrti premijera Đinđića, ostao je njegov politički testament i uputstvo - kako Srbiju učiniti normalnom modernom državom u Evropi 21. veka, samo je pitanje da li postoji neko ko može da obavi te radove.

On je pozvao sve, koji pretenduju da budu naslednici Đinđića, da danas rade ono što bi radili da im je on šef ili politički protivnik.

Istoričarka Branka Prpa je istakla da je kroz Biografiju Đinđića rekonstruisala sukob Đinđić-Koštunica, koji danas deluje zastrašujuće.

- Radi se ne samo o primarnom političkom sukobu moderniste i konzervativca, već o dnevnim opstrukcijama koje je bilo teško izdržati, kao način psihološko-političkog rata u jednoj rovitoj situaciji u zemlji - rekla je ona.

Sa naknadnom pameću istoričara mogu da kažem da je upravo u tom sukobu počela ključna devastacija rezultata 5. oktobra, što se nije prihvatio diskontinuitet, koji je zagovarao Đinđić naspram Koštuničinog koncepta kontinuiteta - navela je Prpa.

Ona je ukazala da je ubistvo Đinđića veliki gubitak za Srbiju - jer problemi nisu ni danas rešeni, već "Srbija živi u repeticiji istorije".

Istoričar Momčilo Pavlović je ocenio da Srbija danas očajnički traži vođu, jer u krizi narodu ne treba učitelj, već spasitelj.

- Ako je 5. oktobar bio revolucija, šta je sprečilo revolucionare da demontiraju strukture? Kad nisu demontirali strukture, one su njih - rekao je Pavlović i ocenio da je danas društvo u konfuziji.

- Kako se desilo da se uruši sistem, a srpsko pitanje postane svetski problem? Šta je to što je sprečilo Đinđića da sa istomišljenicima revolucionarno deluje, on je to čak i predlagao - ukazao je Pavlović.

Autor Biografije, koju su izdali Centar za razvoj građanskog društva MilenijuM i Danas, Bojan B. Dimitrijević je rekao da je knjigu napisao kao prigodno delo povodom 10. godišnjice "nemanja Zorana Đinđića u našoj sredini". On je ukazao da je knjiga tek osnova za dalje proučavanje dela Đinđića, da se sazna čitav kontekst.

- Hteo sam čitaocima da ponudim osnov za razumevanje, ne ko je izvršio atentat i ko je stao iza njega, već svega što je preduzeo Đinđić da modernizuje Srbiju, da je vrati u civilizaciju - rekao je Dimitrijević.

Pajtić: Zoran je pripadao svima nama

Govoreći o "Šetnji za Zorana", potpredsednik DS Bojan Pajtić je rekao da su građani pozvani da bi podelili "osećanje tuge za Zoranom".

- Zoran je pripadao svima nama - rekao je Pajtić i dodao da se lažno i veštački u javnosti nameće tema ko će naslediti Đinđića.

Povezane vesti: Vejvoda: Deset godina posle, Đinđićevo nasleđe još živi Dačić, Vučić i ministri položili vence na mestu ubistva Zorana Đinđića Rukovanje Đilasa, Tadića i Jovanovića dočekano aplauzom... Gorica Mojović: Đinđić bi nam danas zamerio mnogo toga Tadić: Nije postojao trag o ubistvu Đinđića koji vodi do Koštunice Iz Vlade danas za Đinđića šeta samo Ljajić Ubistvo Zorana Đinđića u 7 činova Dačić: Đinđić ne bi imao ništa protiv što ovo radimo

Povezane vesti: Kacin: Đinđićeve ideje preobrazile Srbiju Dačić, Vučić i ministri položili vence na mestu ubistva Zorana Đinđića Rukovanje Đilasa, Tadića i Jovanovića dočekano aplauzom, 20.000 građana učestvovalo u Šetnji za Zorana Ubistvo Zorana Đinđića u 7 činova Tadić: Nije postojao trag o ubistvu Đinđića koji vodi do Koštunice

Nastavak na Blic...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.