Žetva pšenice u Podrinju

Izvor: RTS, 28.Jun.2011, 15:42   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Žetva pšenice u Podrinju

U Podrinju počela žetva pšenice iz ranih rokova setve, dok će ubiranje ječma, koje se sada obavlja u brdskim predelima, uskoro da bude završeno. Prosečni prinosi tih žitarica veći su nego prošle godine.

Žetva pšenice iz ranih rokova setve počela je u Podrinju, dok će ubiranje ječma u brdskim predelima, uskoro da bude završeno.

Rukovodilac sektora za ratarstvo u Zavodu za poljoprivredu u Loznici Milenko Đurić rekao je danas za Tanjug da je žetva >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << pšenice u Podrinju počela.

"Žetva je počela najpre na njivama koje su prve zasejane ili je upotrebljeno seme iz ranijih grupa zrenja, a kroz dan-dva će da se proširi i na duge ravničarske predele", kaže Đurić.

Đurić je podsetio da je na prostoru delovanja Zavoda, a to su područja Loznice, Krupnja, Ljubovije i Malog Zvornika, pod pšenicom 2.500 hektara. i naveo da je juče, kada je počelo ubiranje hlebnog žita.

"Juče je počelo ubiranje hlebnog žita i tom prilikom je požnjeveno 15 hektara, ostvaren prosečan prinos od oko 5,3 tone po hektaru, dok je najviši 6,4 tone", kaže Đurić.

U brdskim predelima Podrinja i iz kasnijih rokova setve, u završnu fazu ulazi žetva ozimog ječma, koja je obavljena u ravnicama tog dela Srbije.

"Prosečan prinos je četiri tone, dok je na parcelama na kojima su primenjene sve agrotehničke mere šest tona po hektaru" naveo je Đurić.

Rukovodilac sektora za ratarstvo u Zavodu za poljoprivredu u Loznici je rekao da su usevima iz prolećne setve, koji su u fazi intenzivnog porasta, potrebne znatne količine vlage i ocenio da je za vikend bilo nedovoljno kiše budući da je palo od dva do pet litara po metru kvadratnom.

"Usevi soje, pod kojom je u Jadru 1. 800 hektara, ulaze u fazu cvetanja kada visoke temperature i nedostatak vlage mogu da izazovu opadanje cvetova, time i smanjivanje prinosa", istakao je Đurić.

Đurić je rekao da je veća vlažnost zemljišta potrebna i za predsetvenu pripremu i brže klijanje i nicanje postrnih useva.

Nastavak na RTS...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.