Izvor: Press, 20.Avg.2010, 23:42 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Žestoka svađa muftije i ministra
Tražeći razloge za incidente u Novom Pazaru Zukorlić optužio Čiplića da diskriminiše Bošnjake, a ministar muftiju da prekraja izbornu volju Bošnjaka
Glavni muftija Islamske zajednice u Srbiji Muamer Zukorlić i ministar za ljudska prava Svetozar Čiplić nastavili su juče da optužuju jedan drugoga za brojne incidente u Sandžaku. Zukorlić je u izjavi za Press osudio kamenovanje autobusa i paljenje zastave Srbije u Novom Pazaru, ali tvrdi >> Pročitaj celu vest na sajtu Press << da je za to kriv Čiplić, koji „krši prava Bošnjaka". Ministar, s druge strane, kaže da muftija pokušava da prekroji izbornu volju Bošnjaka.Zukorlić tvrdi da se incidenti u Novom Pazaru dešavaju zbog „diksriminatorskog akta ministra Čiplića, koji je sebi dao za pravo da isključivo za Bošnjake izmeni poslovnik o konstituisanju nacionalnog veća".
Muftija izmislio incidente
- Bošnjacima se na ovaj način šalje poruka da su za beogradski režim prihvatljivi isključivo prerušeni u poltrone, koji će zastupati interese beogradskih vlasti, a ne svoga naroda. Mi smo u više navrata pisali predsedniku Tadiću i javno ga pozivali na dijalog. Evo, to činimo ponovo, bez obzira na svu nepravdu koja je učinjena našem narodu. Ovi problemi se mogu prevazići u neposrednim razgovorima države i legitimnih predstavnika Bošnjaka - rekao je Zukorlić.
Muftija kaže da incidenti odgovaraju jedino „sandžačkim ministrima u Beogradu", za koje tvrdi da su izgubili podršku u narodu.
- Mi osuđujemo apsolutno svaki incident, sve nasrtaje na ljude, imovinu i simbole, ali isto tako zahtevamo da se svi nasrtaji jednako posmatraju. Ne može jedna kamenica biti teže zlodelo od kršenja ustavnih i zakonskih prava Bošnjaka. S druge strane, treba ispitati ko stoji iza ovih incidenata. U ovom trenutku ovakvi događaji idu u prilog samo sandžačkim ministrima u Beogradu, koji žele da skrenu pažnju sa svog izbornog poraza - izjavio je Zukorlić.
S druge strane, ministar Svetozar Čiplić kaže za Press da je upravo Zukorlić pokušao da „prekroji izbornu volju Bošnjaka".
- Kada su počele pripreme za izbore za savete nacionalnih manjina, gospodin Zukorlić je počeo da se interesuje za položaj Bošnjaka, što je bio prvi znak da će se uključiti u izbornu utakmicu. Nakon toga su počeli incidenti i to u trenutku kada je počeo upis u posebne biračke spiskove. Istovremeno je i Zukorlić pojačao govor o diskriminaciji Bošnjaka, navodeći pri tome primere koji nikome nisu bili poznati, koji jednostavno nisu registrovani. Napokon, nakon završenih izbora Zukorlić je pokušao da prekroji izbornu volju Bošnjaka i da sam formira nacionalni savet - objašnjava Čiplić.
Zukorlić neće daleko stići
On tvrdi da je muftijina namera bila da nacionalni savet iskoristi u političke svrhe.
- Prava Zukorlićeva namera je bila da uzurpira ustavom garantovana prava Bošnjaka na manjinsku samoupravu i nacionalni savet iskoristi kao telo koje će tražiti federalizaciju Srbije i konstitutivnost Bošnjaka. On hoće da nacionalni savet iskoristi kao političku stranku. Činjenica je da je njegova politička metodologija vezana za sukobe i pretnju, podelu i nepristajanje na razgovor. Poslednje tenzije su svakako izazvane takvim političkim nastupom, jer ne postoji nijedna mera državne vlasti koja bi ikoga diskriminisala, a posebno ne Bošnjake. Očigledno da je Zukorlić u svom političkom pozicioniranju spreman daleko da ode, no sasvim je sigurno da na ovaj način neće daleko stići - zaključio je Čiplić.









