Ženska pomama za tečnim zlatom Maroka

Izvor: Kurir, 13.Nov.2012, 22:16   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Ženska pomama za tečnim zlatom Maroka

Arganovo ulje poznato je kao "tečno zlato" zbog svojih dragocenih kozmetičkih, kulinarskih i lekovitih svojstava. Marokanski proizvod izazvao je senzaciju na Zapadu, gde se koristi za negu kose i protiv starenja kože

MARAKEŠ - U siromašnom, ali plodnom delu južnog Maroka, neobrazovane i nepismene Berberke vredno rade kako bi zadovoljile svetsku potražnju za "tečnim zlatom" - arganovim uljem koje ih je spaslo siromaštva, a na Zapadu postalo senzacija.
>> Pročitaj celu vest na sajtu Kurir << />
Arganovo ulje poznato je kao "tečno zlato" zbog svojih dragocenih kozmetičkih, kulinarskih i lekovitih svojstava.

Marokanski proizvod izazvao je senzaciju na Zapadu, gde se koristi za negu kose i protiv starenja kože.

Područje između Essaouira i Agadira prekriveno je stablima argana. Druga karakteristika ovog dela Maroka je mnoštvo zadruga koje zapošljavaju berberske žene koje proizvode "marokansko zlato".

Zahra Knabo je među pionirima u proizvodnji arganovog ulja. Među prvima je otvorila zadrugu kojih danas u tom području ima 137.

Sretna je, kaže, zbog "evolucije" koju su doneli u regiju u kojoj su Berberi većinski narod, a za koje se oduvek vezala nepismenost, loša zdravstvena nega i primitivni društveni običaji.

"U ovom ruralnom području, žene tradicionalno vode brigu o životinjama i sakupljaju drva iz šume. One su te koje se prve bude i poslednje ležu. Sada većina žena ima svoja primanja, a neke finansiraju svoja domaćinstva koja su dobila struju, tv uređaje i frižidere. Nešto što je pre nekoliko decenija bilo nezamislivo", kaže Knabo.

Kada je 1996. godine pokrenula zadrugu, Knabo je imala 16 zaposlenih i proizvodila je oko 200 litara ulja mesečno. Sada 60 žena radi za nju, a mesečna proizvodnja je porasla na 1.000 litara s godišnjom zaradom od 360.000 evra.

Najveći klijenti su im Francuska i Italija. Ipak, ekonomska kriza se oseti. Narudžbe iz Evrope su se prepolovile jer je arganovo ulje luksuzna roba čija se cena kreće između 50 i 85 evra po litru. Šume argana su od 1998. godine pod zaštitom UNESKO

Nastavak na Kurir...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Kurir. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Kurir. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.