Žene da vuku društvo napred

Izvor: B92, 16.Apr.2015, 23:06   (ažurirano 02.Apr.2020.)

"Žene da vuku društvo napred"

Žene u javnom životu u Srbiji imaju odgovornost da promovišu sposobnost, efikasnost i ženstvenost u politici izjavila je potpredsednica vlade Zorana Mihajlović.

Osim toga, Mihajlović je istakla da žene svakodnevno treba da naprave bar jedan korak ka rušenju stereotipa, jer je to način da društvo povedemo napred.

"U narednom periodu možemo zajedno da rušimo stereotipe i da učinimo da bude više žena u politici, jer je to baza budućeg ekonomskog razvoja i >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << ekonomske samostalnosti za žene, a samim tim i privrednog razvoja Srbije", rekla je Mihajlović otvarajući međuregionalni forum "Žene u politici".

Mihajlović, koja je predsednica vladinom Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost, rekla je da žene moraju da budu jednako zastupljene u političkom životu, ali i u biznisu navodeći da je danas u Srbiji za 16 odsto manje zaposlenih žena nego muškaraca.

Ona je rekla da je jedna od četiri žene u srpskoj vladi koja ima 19 članova i da se svakodnevno sa njima bori protiv stereotipa u vezi sa rodnom neravnopravnošću.

Mihajlović je kazala da kada razmišlja o ženama u politici pomisli na Margeret Tačer i njenu misao "kada želite nešto da kažete pitajte muškarca, a kada želite nešto da uradite pitajte ženu".

Ukazujući da na svetu ima samo 20 žena predsednica ili premijerki država, Mihajlović je upitala da li to znači da je politika i dalje polje u kojem se mnogo više priča, nego radi.

"Mislim da jeste polje na kojem se mnogo više priča, nego što se radi, ne samo u Srbiji, nego u bilo kojoj drugoj razvijenoj ili manje razvijenoj zemlji sveta", istakla je Mihajlović.

Ona je navela da žene moraju da se izbore protiv svih vrsta nejednakosti, naročito protiv negativnih stereotipa seksualnosti koji sasvim sigurno postoje i koji su uzrok diskriminaciji, ali i mentalnog i psihičkog nasilja.

Navodeći da i žene imaju takve stereotipe Mihajlović je ocenila da se pitanja poput "da li želite još dece" retko ili nikada ne postavljaju muškarcima.

Mihajlović je rekla da žene treba da budu zajedno i da vladin i nevladin sektor treba da stvore uslove da se žene bave politikom.

Američki ambasador u Srbiji Majkl Kirbi rekao je da često putuje po Srbiji, ali da do sada nije upoznao nijednu ženu gradonačelnicu.

On je rekao da žene treba da budu lideri u politici, ali i u biznisu.

Asija Varbanova iz kancelarije Ujedinjenih nacija u Srbiji rekla je da je 2015. ključna godina u borbi za prava žena, podsetivši da se obeležava deset godina od usvajanja Pekinške deklaracije, koja je najprogresivniji program za unapređenje položaja žena.

Zamenik šefa Misije OEBS Majk Ujehara rekao je da ta misija sa Parlamentom i civilnim društvom u Srbiji kontinuirano radi na unapređenju rodne ravnopravnosti i razbijanju predrasuda.

Nekadašnja sekretarka države Misuri Robin Karnahan podsetila je da su pre 100 godina samo dve zemlje dale ženama pravo da glasaju, ukazavši da je sada situacija mnogo bolja, ali da ima još stvari na kojima treba raditi i da žene imaju odgovornost da omoguće svoju veću prisutnost u politici, javnom životu i biznisu.

Dvodnevni međuregionalni forum "Žensko liderstvo u centralnoj i istočnoj Evropi i Evroaziji" organizuje Regionalni program za izbore i jačanje političkih procesa Nacionalnog demokratskog instituta u saradnji sa OEBS-om.

Nastavak na B92...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.