Izvor: Southeast European Times, 09.Mar.2015, 18:04   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Zemlje regiona jačaju saradnju u borbi protiv terorizma

Zvaničnici Jugoistočne Evrope ponovili su svoje opredeljenje za jačanje saradnje u borbi protiv terorizma i sprečavanja njihovih državljana da odlaze da se bore u inostranstvo.

09/03/2015

Linda Karadaku za Southeast European Times iz Prištine -- 9.3.2015.

Zemlje Jugoistočne Evrope ponovo su istakle svoje opredeljenje da se bore protiv terorizma u svim njegovim oblicima i pojavama i osudile sve terorističke metode, prakse i radnje.

Na samitu >> Pročitaj celu vest na sajtu Southeast European Times << Procesa saradnje u Jugoistočnoj Evropi (Southeast European Co-operation Process -- SEECP) ministara spoljnih poslova Jugoistočne Evrope, održanog 24. februara u Tirani, izražena je podrška globalnoj koaliciji protiv terorizma i „obećano jačanje saradnje odgovarajućim mehanizmima sa evropskim i međunarodnim partnerima na sprečavanju terorističkih akata“.

Ministri su rekli da su zabrinuti i zbog širenja fenomena inostranih terorističkih boraca i terorističkih ćelija u Evropi i drugde.

U zajedničkom saopštenju, snažno su osuđeni „užasni teroristički akti i zločini koje su počinili IDIL/Daesh u druge terorističke organizacije, kao i druga teška kršenja ljudskih prava i međunarodnog prava“. Rečeno je i da terorizam „ne sme i ne bi trebalo da se povezuje sa bilo kojom nacionalnošću, verom ili ethničkom grupom“.

„Potvrđujemo ovom prilikom naše opredeljenje da pojačamo saradnju u borbi protiv terorizma i fenomena inostranih terorističkih boraca, koordinisanim naporima u svim relevantnim oblastima“, stoji u saopštenju.

Na samitu, koji je okupio predstavnike 13 zemalja učesnica, EU, Evropske komisije i Saveta za regionalnu saradnju, učesnici su obećali da će pripremiti platformu za regionalnu saradnju „sa ciljem formulisanja zajedničkog pristupa o pitanju terorizma i inostranih terorističkih boraca“.

Šef albanske diplomatije Ditmir Bušati rekao je da zemlje Jugoistočne Evrope moraju da bolje sarađuju kako bi ostvarile bolju saradnju između svojih policija i obaveštajnih službi.

Arben Čejku, bivši albanski ambasador u Makedoniji, kaže da solidarnost zemalja SEECP, izražena u zajedničkom saopštenju, predstavlja pozitivan korak u pravcu jedinstvenog delovanja sa Sjedinjenim Državama i EU u suzbijanju terorizma.

Ministri su ponovo istakli svoju odlučnost da se bore protiv terorizma u svim oblicima i osudili su sve terorističke radnje, prakse i metode. [AFP]

„Saopštenje SEECP je još jedan doprinos usklađivanju evropskih politika u borbi protiv pretnje terorizma, koji se u poslednje vreme javlja pod vođstvom IDIL-a ili drugih radikalnih islamskih grupa“, rekao je Čejku za SETimes.

On je dodao da je potrebno nastaviti sa bliskom saradnju sa EU, NATO i Sjedinjenim Državama i pokrenuti konkretne korake kako bi se zajedničko saopštenje sprovelo u delo.

I srpski zvaničnici smatraju da je regionalna saradnja ključna za borbu protiv terorizma.

„Procenjuje se da se nekih 500 Muslimana iz regiona pridružilo džihadistima u Siriji i Iraku i da su među njima građani iz Srbije, Albanije, Bosne i Hercegovine i Bugarske. Nekih od njih se obučavaju za terorističke akcije unutar EU“, rekao je za SETimes direktor srpske policije Milorad Veljović.

On je dodao da se bez međusobne saradnje ne mogu očekivati neki veći rezultati policijskih aktivnosti.

Prema Veljovićevim rečima, EU planira da uspostavi bližu saradnju sa zemljama regiona kako bi se sprečile terorističke aktivnosti. Putnici koji putuju u EU sa Zapadnog Balkana biče predmet dodatnih kontrola putnih isprava i prtljaga.

Srbija je, kao i još nekoliko zemalja u regionu, usvojila zakon kojim se zabranjuje učešće u ratovima u inostranstvu. Broj građana Srbije koji učestvuju u takvim sukobima se osetno smanjio.

„Oni koji učestvuju u sukobima u Ukrajini, sa obe zaraćene strane, mogu se nabrojati na prste dve ruke“, izjavio je premijer Srbije Aleksandar Vučić.

Šef kosovske diplomatije Hašim Tači rekao je da je članstvo njegove zemlje u tom mehanizmu najbolji signal da je Kosovo postalo izvoznik mira i stabilnosti. „Kosovo je poznato kao lider u regionu po borbi protiv radikalizma, verskog ekstremizma i terorizma“, naglasio je Tači.

Tači je napomenuo značaj integracije njegove zemlje u EU i NATO i rekao da ograničenja vezana za veze sa EU i NATO u regionu otvaraju prostor za druge uticaje.

Policija na Kosovu ulaže velike napore u jačanje ljudskih resursa i logističkih kapaciteta. Da bi identifikovala teroriste i nadzirala njihovo kretanje, policija je napravila listu pomoću koje prikuplja informacije o osumnjičenima i terorističkim aktivnostima, na osnovu prikupljenih informacija i dodatnih podataka dobijenih od međunarodnih partnera.

„Smatramo da je regionalna i globalna saradnja izuzetno bitna za predupređivanje terorizma i borbu protiv njega, kao i sprečavanje mogućih terorističkih pretnji. Kosovo je danas i zvanično deo antiterorističke koalicije i veoma blisko sarađuje sa partnerskim zemljama na regionalnom nivou, ali i šire“, stoji u saopštenju Kosovske policije koje je dobio SETimes.

Kosovo takođe blisko sarađuje sa EU i Sjedinjenim Državama na razmeni informacija, obuci i zajedničkim akcijama, ali mu je potrebno još pomoći u jačanju kapaciteta. Vlasti u Prištini kažu da je iz tog razloga važno postati deo regionalnih i međunarodnih bezbednosnih mehanizama kao što su Interpol i EUROPOL.

Međutim, kosovski intelektualac i stručnjak za islam Džabir Hamiti kaže da su nepostojanje socijalne pomoći, ekonomska stagnacija i pravni vakum u društvu glavni uzroci devijacija, uključujući terorizam.

„Međutim, paralelno sa poboljšanjem tih važnih faktora, drugi primarni i važni fokus trebalo bi da bude edukacija i svest društva o opasnosti koju terorizam predstavlja i stavljanje na raspolaganje svih mogućnih državnih i nedržavnih mehanizama“, kaže Hamiti za SETimes.

Dopisnica Bojana Milovanović iz Beograda učestvovala je u izradi ovog teksta..

Koje dodatne korake mogu da preduzmu države regiona u borbi protiv terorizma? Podelite svoje mišljenje u odeljku za komentare.

Nastavak na Southeast European Times...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Southeast European Times. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Southeast European Times. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.