
Izvor: Southeast European Times, 16.Mar.2015, 17:01 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Zemlje Balkana pomažu borbu protiv IDIL-a
Zemlje regiona pomažu borbu protiv IDIL-a time što dobavljaju oružje, razmenjuju bezbednosne informacije i jačaju zakone protiv inostranih boraca.
16/03/2015
Linda Karadaku za Southeast European Times iz Tirane -- 16.3.2015.
Konstatacijom da Islamska država Iraka i Levanta (IDIL) predstavlja regionalnu i globalnu pretnju, zemlje na Balkanu pridružile su se koaliciji protiv te organizacije, nudeći svoj doprinos i prilagođavajući se tom izazovu koji >> Pročitaj celu vest na sajtu Southeast European Times << se stalno menja.
Borbeni avioni zemalja članica međunarodne koalicije protiv IDIL-a, kako zapadnih država, tako i zemalja regiona, izveli su na stotine misija protiv ciljeva te terorističke organizacije u Iraku i Siriji. Zemlje Balkana su dale svoj doprinos razmenom informacija, slanjem oružja i unapređivanjem i izmenom domaćih zakona sa ciljem da spreče svoje državljane da putuju i bore se u ratovima u inostranstvu.
„Svi u koaliciji pomažu koliko mogu i mi smo im na tome zahvalni“, izjavio je prošlog meseca izveštačima admiral američke mornarice Džon Kirbi, portparol Pentagona.
Svoj doprinos dale su Albanija, Bosna i Hercegovina, Kosovo, Hrvatska, Grčka, Makedonija, Crna Gora, Srbija i Turska. Albanija, Češka Republika i Mađarska slale su oružje i municiju članicama koalicije, a druge zemlje pružale su humanitarnu pomoć.
„U početku smo pomagali iračkoj vladi slanjem velike isporuke oružja i municije“, izjavio je šef albanske diplomatije Ditmir Bušati u intervjuu CNN-u. „Preduzeli smo mere da obeshrabrimo pojavu tzv. inostranih boraca. Učešće i podstrekavanje na učešće u sukobima ili ratovima u drugim zemljama, kao i promovisanje, organizacija i finansiranje inostranih boraca su sada krivično delo. Postoje i preventivne mere. Puno smo radili zajedno sa verskim liderima kako bismo formulisali delotvoran odgovor u smislu odvraćanja i deradikalizacije.“
Zemlje Balkana udružile su se u borbi protiv IDIL-a. [AFP]
Kako navode vlasti u Tirani, povratak inostranih boraca u svoje zemlje porekla, posebno na Balkanu, nosi potencijalni rizik, „posebno tamo gde su slabe društvene strukture, gde je krhka politička stabilnost i socijalna kohezija još nije formirana ili gde postoji složeni etnički i verski sastav, što je slučaj na Balkanu“.
Džavid Šalja, albanski stručnjak za pitanja bezbednosti i univerzitetski profesor, povezuje doprinos zemalja Balkana koaliciji sa njihovim odnosom sa NATO.
„Pre nešto više od jedne decenije, Balkanom su besneli oružani sukobi. Zahvaljujući intervenciji NATO, region je uspeo da prebrodi tu situaciju. Zemlje Balkana danas učestvuju u mirovnim misijama na drugim kriznim područjima“, kaže Šalja za SETimes.
I Kosovo se pridružilo koaliciji i proglasilo se delom novonastale globalne koalicije protiv velikog zla. Šef diplomatije Kosova Skender Hiseni kaže da će država pomoći borbu protiv terorizma ljudskim i finansijskim resursima. Kaže i da su deo tog opredeljenja razmena informacija sa EU i SAD, kao i sve širi zakonodavni okvir za borbu protiv terorizma.
Abit Hodža iz Centra za bezbednosne studije, kaže da je doprinos balkanskih zemalja važan u borbi protiv terorizma, posebno protiv IDIL-a, zbog iskustva tih zemalja sa ratovima.
„Može biti jako korisno imati zemlje bivše Jugoslavije u razvojnim programima za zemlje pogođene terorizmom, ali i u socijalnoj komponenti reintegracije bivših aktivista koji žele da dezertiraju iz IDIL-a. Zemlje Balkana imaju izvanredno iskustvo u reintegraciji bivših boraca i okončanju nasilja“, kaže Hodža za SETimes.
Hodža dodaje da je za zemlje Balkana važno da sarađuju na okončanju nasilja i podršci rešenjima za državljane u regionu koji su se borili u redovima IDIL-a i vratili kući.
U pismu predsedniku Baraku Obami prošlog septembra, premijer Srbije Aleksandar Vučić ponudio je pomoć svoje zemlje u borbi protiv IDIL-a i dodao kako se Srbija ponaša kao „odgovoran deo sveta“ nudeći svoj doprinos.
„Srpske službe bezbednosti i naša tajna policija sarađuju sa američkom službom po tom pitanju, kao i sa nekim drugim zapadnim agencijama“, rekao je Vučić novinarima u Beogradu.
Ministar odbrane Srbije Bratislav Gašić kaže da bi Beograd mogao da pomogne „razmenom informacija o borcima IDIL-a koji stižu sa Balkana“.
Aleksandar Radić, vojni analitičar iz Srbije, kaže da bi njegova zemlja mogla da pomaže iračkoj vojsci prodajom oružja i vojne opreme. Beograd bi ujedno mogao da suzbije načine na koji džihadisti dobijaju nove borce i novac.
„Novi borci stižu sa Balkana, gde srpske službe imaju informacije i mogu da budu korisne,“ kaže Radić za SETimes.
Zlatko Keskoski, stručnjak za bezbednost na Univerzitetu FON u Skoplju, kaže da makedonske službe bezbednosti pomažu u okviru globalne borbe protiv terorizma razmenom informacija. Ta zemlja deo je međunarodnih konvencija i protokola o borbi protiv terorizma.
„Makedonija je već preduzela konkretne mere, uključujući i zakonsko gonjenje svojih državljana koji učestvuju u ratovima u inostranstvu. U stalnoj smo komunikaciji sa našim partnerima u borbi protiv IDIL-a. Naš doprinos je u skladu sa našim nacionalnim prioritetima“, stoji u saopštenju koje je SETimes dobio od makedonskog ministarstva odbrane.
Turska vlada je 2014. godine dozvolila korišćenje vojne sile protiv terorističkih organizacija, uključujući IDIL, a dozvoljeno je i stranim trupama da kreću u napade na tu terorističku grupu sa turske teritorije.
„Ankara pomaže koaliciji u svih pet segmenata aktivnosti, uključujući suzbijanje inostranih boraca“, izjavio je portparol američkog Stejt Departmenta Jen Psaki za turski dnevni list Tudejz Zaman.
Hiljade inostranih boraca, uključujući stotine njih sa Balkana, koriste Tursku kao glavni put da se dokopaju Sirije i Iraka. Koordinacija napora i bliska saradnja u borbi protiv IDIL-a smatraju se ključem uspeha u borbi protiv terorizma.
Dopisnici Igor Ivanović i Miki Trajkovski iz Beograda i Skoplja učestvovali su u sastavljanju ovog izveštaja.
Koje dodatne mere vaša zemlja može da preduzme u borbi protiv terorizma? Napišite nam u komentaru šta mislite.
Nastavak na Southeast European Times...