Zemlje Balkana bore se protiv organizovanog kriminala i trgovine oružjem

Izvor: Southeast European Times, 05.Jan.2015, 18:22   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Zemlje Balkana bore se protiv organizovanog kriminala i trgovine oružjem

Zemlje Balkana usvojile su akcioni plan protiv nedozvoljene trgovine oružjem.

05/01/2015

Klaudija Lutovska za Southeast European Times iz Skoplja -- 5.1.2015.

EU i zemlje Balkana razvijaju mehanizme borbe protiv organizovanog kriminala i korupcije koji mogu biti povezani sa finansiranjem i naoružavanjem ekstremista, kažu eksperti.

Ministri unutrašnjih poslova balkanskih država usvojili su akcioni plan na ministarskom forumu unutrašnjih poslova >> Pročitaj celu vest na sajtu Southeast European Times << i pravosuđa između EU i Zapadnog Balkana održanog u Beogradu prošlog meseca radi borbe protiv organizovanih kriminalnih grupa, terorizma i trgovine oružjem.

Saradnja sa Balkanom od ključnog je značaja za zaustavljanje te trgovine, kaže Vera Jurova, komesar EU za pravosuđe, potrošače i rodnu ravnopravnost. „Pozivam naše partnere da koriste međunarodne instrumente zamrzavanja i konfiskacije imovine stečene kriminalom kako bi oduzeli profit organizovanom kriminalu“, kaže Jurova.

Forum se održava svake godine kako bi se unapredila regionalna saradnja i saradnja sa EU u borbi protiv kriminala i korupcije, kao i svih oblika nedozvoljene trgovine, uključujući trgovinu oružjem, u skladu sa standardima EU.

U forumu su učestvovali predstavnici Albanije, Bosne i Hercegovine, Kosova, Makedonije, Crne Gore, Srbije i Italije, kao i komesari EU za pravosuđe i unutrašnje poslove i nevladine organizacije iz regiona.

Usvojenim akcionim planom predviđene su zajedničke metode za značajno smanjenje nedozvoljene trgovine oružjem u periodu do 2019. godine.

Postoji potreba za koordinacijom aktivnosti kako bi se izbeglo preklapanje aktivnosti, kaže Gurbuz Bahadir, generalni direktor Centra za sprovođenje zakona jugoistočne Evrope u Bukureštu.

„Postoje fleksibilni i pravno utemeljeni alati za saradnju, kao što su multinacionalne konvencije i bilateralni sporazumi o saradnji u oblasti bezbednosti radi borbe protiv nedozvoljene trgovine. Učešće balkanskih zemalja u multinacionalnoj saradnji danas je jasnije nego u prošlosti“, kaže Bahadir.

Formiranje regionalnog protivterorističkog centra na Balkanu pomoćiće predupređivanje nedozvoljene trgovine oružjem, pored toga što će se baviti identifikacijom i procenom terorističkih pretnji, kaže predsednik Makedonije Đorđe Ivanov.

„Moramo da razvijamo partnerstva kako bismo izgradili kapacitete i predupredili nasilni terorizam. Možemo da uskratimo terorističkim grupama sredstva od kojih najviše zavise – oružje, kao i nove članove. To ćemo uraditi tako što ćemo smanjiti njihovo snabdevanje, ali i simpatije i podršku koju uživaju. Moramo da pomažemo jedni drugima, zato što je održavanje stabilnosti i bezbednosti svake države važna sigurnosna karika za čitav region“, kaže Ivanov za SETimes.

Ministar unutrašnjih poslova Srbije Nebojša Stefanović kaže da su pitanja kojima se forum bavio važna za čitavu Evropu, a ne samo za Balkan.

„Srbija ostaje posvećena borbi protiv terorizma i želi da pokaže čvrsto opredeljenje da će raditi zajedno sa državama članicama EU na rešavanju tog problema“, kaže Stefanović.

Drugi zvaničnici kažu da se prvo moraju popuniti rupe u zakonu, kao što je nepostojanje pravnog okvira za oduzimanje imovine stečene kriminalom, a koja se čuva u nekim zemljama Balkana. To se mora rešiti da bi se ostvario opipljiv uspeh u borbi protiv šverca oružja i finansiranja ostalih bezbednosnih pretnji.

„Kriminalci sarađuju brže od zemalja, pošto nemaju obavezne protokole niti birokratske aparate“, kaže ministar unutrašnjih poslova Albanije Saimir Tahiri. „Moramo da se ubrzamo i budemo mnogo brži od njih i to je naš cilj. Moramo da uspostavimo zajedničke mehanizme regionalne saradnje u borbi protiv organizovanog kriminala.“

Zemlje regiona sve više se brinu za svoju bezbednost, posebno kada je reč o regrutovanju i finansiranju inostranih boraca, kaže ministarka unutrašnjih poslova Makedonije Gordana Jankuloska.

„Nema nikakve sumnje da je potreban zajednički pristup da bi se taj problem rešio, što podrazumeva mere za ... presecanje finansijske podrške terorističkim organizacijama, nemilosrdnu borbu protiv nasilnog ekstremizma, kao i promovisanje političke i verske tolerancije“, kaže Jankuloska.

Drugi kažu da je potrebno odlučno i adekvatno se obračunati sa finansiranjem ekstremnih pojedinaca ili organizacija, a posebno onih koje učestvuju u ratovima u inostranim zemljama kao što su Sirija ili Irak, ali i Ukrajina.

„Regionalna saradnja pokazaće se ključnom za uspešno rešavanje tog pitanja i smanjenje broja naših građana koji odlaze u te ratove. Kada je reč o BiH, već je više od 20 naših državljana poginulo na tim bojištima“, kaže Bakir Dautbašić, državni sekretar u Ministarstvu unutrašnjih poslova BiH.

Dautbašić kaže da pozdravlja napore EU za rešavanje tog problema, kao i najnovije akcije, poput onih koje su preduzele austrijske vlasti.

„I u BiH smo imali dve operacije – Damask 1 i Damask 2 – u kojima je uhapšeno 27 lica, od kojih su četiri još uvek u pritvoru“, kaže Dautbašić.

Komesar EU za migracije, unutrašnje poslove i državljanstvo Dimitris Avramopulos kaže da je zadovoljan time što su svi ministri izrazili jasno opredeljenje za reforme i približavanje njihovih zemalja EU.

On dodaje da je diskusija na forumu bila konstruktivna, ne samo o borbi protiv terorizma i nedozvoljene trgovine oružjem, već i o trgovini ljudima i viznoj liberalizaciji.

Šta još zemlje Balkana mogu da urade u borbi protiv organizovanog kriminala koji pomaže ekstremiste? Podelite svoje mišljenje u komentarima.

Nastavak na Southeast European Times...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Southeast European Times. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Southeast European Times. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.