
Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 27.Mar.2020, 13:55 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Zdravstvo: Rizici različiti, zaštitne i mere opreza najvažnije
Onkološki pacijenti, koji uz malignu bolest imaju još neka hronična oboljenja najrizičnija su grupa kada je obolevanje od Covid-a u pitanju, i ustanovama u kojima se leče primenujuju se sve neophodne mere kako bi oni bili maksimalno zaštićeni, kažu onkološki stručnjaci i pulmolozi.
Ističu da se do sada pokazalo da mere daju rezultate budući da je među obolelima najmanje onkoloških pacijenata.
Direktor Klinike za medikalnu onkologiju Instituta za onkologiju >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << i radiologiju Srbije prof. dr Davorin Radosavljević navodi da su rizici različiti ali da su pod najvećim rizikom pacijenti sa karcinomom pluća, tumorima vrata ili glave kao i oni koji su u toku aktivnog procesa lečenja neke od tih bolesti.
"Onkološki pacijenti naročto stariji od 65 godina koji imaju jos neke udružene bolesti poput kardiovaskularnih, dijabetesa i hipertenzije su u najvećem riziku takođe", rekao je on na veb konferenciji "Tu smo".
On savetuje da se pacijenti pridržavaju propisane terapije.
Odgovarajući na pitanja pacijenata, rekao je da neke dijagnostičke procedure poput kontrolnog skenera koji bi pokazao učinak terapije ili redovne dijagnostike po utrvdijivanju bolesti ne trpe odlaganja.
"Znamo da je sada komunikacija sa pacijentima ograničena, da im treba maksimalna podrška i baš zato ovakve akcije, poput veb konferencije imaju ogroman znacaj", istakao je Radosavljević.
Dr Natalija Samardzić sa Klinike za pulmologiju Klinickog centra Srbije rekla da su u toj ustanovi sproveli sve mere u cilju zaštite pacijenata i da su onkološki pacijenti odvojeni budući da ta klinika pomaže Klinici za infektivne bolesti u novonastalim okolnostima.
Takođe svi, kako zaposleni, tako i pacijenti nose zaštitne maske i rukavice.
"Sve ove mere koje primenjujemo, kao i organizacione od presudne su važnosti i to pokazuje statistika da među onkološkim pacijentima ima najmanje obolelihg od korona virusa, što znači da su prevencija i oprez ključni faktor u ovoj priči", rekla je Samardžić.
Ističe da se u toj ustanovi zakazane kontrole za sada ne otkazuju i da ako neko nije u mogucnosti da dođe, termin se može pomeriti uz dogovor.
Istakla je da je najvažnije da svaki pojedinac i lekar učine sve što mogu i da je jačanje imuniteta veoma važno u borbi kako od tumora i sličnih oboljenja do infekcija kakav je korona virus.
Ona je na prvoj WEB konferenciji za pacijente pod nazivom "TU SMO" rekla na koji nacin možemo da prepoznamo simptome novog virusa Covid-19 pa čak i kod onih pacijenata koji inače imaju probleme sa plućima i disajnim organima.
"To su uopšteni simptomi koji su se već spominjali- visoka temperatura, mada ima i atipičnih sa nižom temperaturom do 37,5 ili 37,8, zatim bol u grlu, uporan kašalj koji je frekventniji, nadražajniji, takozvani trahitis - osecaj strujanja u telu, bolovi u mišicima, malaksalost - objasnila je doktorka.
Navela je da virus može da prođe i sa manje simptoma.
Kako bi se smanjio pritisak na zdravstvene ustanove i lekare, pružila podrška i pravovremene informacije, Forum pacijenata Srbije, koji okuplja veliki broj pojedinacnih udruženja pacijenata, organizuje prvu Web konferenciju za pacijente, pod nazivom "TU SMO".
Brojni lekari, različitih specijalnosti pored psihološke pomoci, govore danas o uticaju korona virusa na druge bolesti i pružaju odgovore na brojna pitanja pacijenata koji su oboleli od malignih oboljenja, autoimunih i hronicnih nezaraznih bolesti.
Ovo ce biti samo prvi u nizu webinara za pacijente, jer ce u narednim sedmicama Forum pacijenata Srbije, kako je najavljeno, organizovati još dve velike edukativne web konferencije, sa aktuelnim temama, ali i sa novim predavačima.
Svi zainteresovani mogu da postave pitanja na office@forumpacijenatasrbije.rs ili uživo tokom web konferencije, na jutjub kanalu Foruma pacijenata Srbije.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...