Zdravlje: Novi lek za trećinu usporava razvoj Alchajmerove bolesti

Izvor: B92, 04.Maj.2023, 07:26

Zdravlje: Novi lek za trećinu usporava razvoj Alchajmerove bolesti

Drugi lek predstavljen u poslednjih godinu dana budi nade da će demencija moći da se medicinski tretira.

Možda smo zakoračili u doba tretmana Alchajmerove bolesti jer je već drugi lek u poslednjih godinu dana pokazao da utiče na usporavanje ovog oboljenja.

Stručnjaci kažu da smo sada "na vrhuncu" da lekovi budu odobreni za upotrebu, što se do skora smatralo "nemogućim."

Farmaceutska kompanije Eli Lili saopštila je da lek koji proizvodi, donanemab, >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << usporava razvoj Alchajmerove bolesti za trećinu.

Međutim, dvoje dobrovoljaca koji su primali lek, a možda i treći, preminuli su od opasnog oticanja mozga.

Donanemab dejstvuje na istom principu kao i lekanemab, lek koji je dospeo na naslovnice kada je dokazano da usporava bolest.

Oba leka su zasnovana na antitelima poput onih koji telo pravi da bi napalo viruse. Ali ova antitela su osmišljena da očiste lepljivu masu iz mozga, nazvanu beta amiloid.

Amiloidi se skupljaju u prostorima između moždanih ćelija, praveći prepoznatljive plake, jedne od karakteristika Alchajmerove bolesti.

"Decenijska borba za pronalaženje tretmana koji će promeniti Alchajmerovu bolest se menja", rekla je doktorka Ket Mameri koja vodi kliniku za kognitivne poremećaje u britanskoj Nacionalnoj bolnici za neurologiju i neurohirurgiju."

"Zakoračili smo u doba modifikacije bolesti, i zaista možemo da se nadamo da ćemo moći da održimo stanje obolelima od Alchajmera dugoročnim tretiranjem bolesti, a ne samo palijativnom negom i podrškom."

Detalji probnog istraživanja kompanije Eli Lil tek treba da budu objavljeni u potpunosti, ali su objavljeni ključni detalji:

Pojava dva leka koji mogu da uspore bolest ciljajući amiloide u mozgu ubedila je naučnike da su na pravo putu posle decenija neuspeha i razočarenja.

"To bi trebalo da rasprši preostale sumnje o ovakvom pristupu", rekao je profesor Džon Hardi iz britanskog Instituta za istraživanje demencije.

Hardi, čiji je rad doveo do ideje o usredsređivanju na amiloid pre 30 godina, rekao je da je "postojanje dva leka sjajno za konkurenciju."

Doktorka Suzan Kolhas iz britanskog Udruženja za istraživanje Alchajmera, rekla je da je nauka sada "na korak od prve generacije tretmana za Alchajmerovu bolest."

"Tako nešto nije moglo ni da se zamisli pre samo deset godina", rekla je ona.

Međutim, čini se da oba leka deluju samo u najranijim fazama bolesti, pre nego što mozak bude previše uništen.

Ako budu odobrena u Velikoj Britaniji, ipak će biti potrebno još revolucionarnih poteza u načinu na koji se dijagnostikuje ova bolest da bi zaista došlo do promene.

Samo jedan do dva odsto ljudi se podvrgava skeniranju mozga ili analizi kičmene moždine da bi se utvrdilo da li zaista boluju od Alchajmera ili nekog drugog oblika demencije za koje ovaj lek ne bi bio od koristi.

Državno zdravstvo u zemljama širom sveta takođe bi moralo da proceni da li može da ih priušti.

Doza lekanemaba za jednu osobu godišnje košta oko 23.000 evra.

Pratite Džejmsa na Tviteru

Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

Izvor: BBC News na srpskom

Nastavak na B92...






Povezane vesti

Zdravlje: Novi lek za trećinu usporava razvoj Alchajmerove bolesti

Izvor: Radio 021, 04.Maj.2023

Drugi lek predstavljen u poslednjih godinu dana budi nade da će demencija moći da se medicinski tretira.

Nastavak na Radio 021...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.