Zbog ovih problema tinejdžeri najčešće BEŽE OD KUĆE!

Izvor: SrbijaDanas.com, 21.Apr.2017, 10:04   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Zbog ovih problema tinejdžeri najčešće BEŽE OD KUĆE!

Nestanak lica može prijaviti roditelj, staratelj, ili bilo koja osoba koja ima saznanja da se određena osoba udaljila od mesta boravka

U evidencijama Federalne uprave policije (FUP) nalaze se podaci i fotografije više osoba koje su nestale bez traga na području FBiH u proteklim godinama, a podaci o ovim osobama dostupni su na zvaničnoj veb stranici ove institucije.

Kako su istakli iz FUP, osobe na području FBiH najčešće nestaju zbog porodičnih problema, >> Pročitaj celu vest na sajtu SrbijaDanas.com << ocena u školi, psihičkih problema, bolesti itd.

- Isto tako, neke osobe a najčešće tinejdžeri ‘nestaju’ po nekoliko puta odnosno odlaze od kuće po više puta, ali ipak se nakon nekog vremena vrate kući. Prilikom traganja za nestalim osobama od velike pomoći su roditelji, prijatelji, poznanici, komšije, osobe sa kojim je komunicirao na društvenim mrežama i drugi koji su na bilo koji način poznavali nestalu osobu. Svi navedeni koji se žele uključiti u traganje za nestalom osobom su uvek dobro došli, ali trebaju da se ponašaju po uputama ovlaštenih službenih lica koja rukovode potragom da ne bi došlo do problema pogotovo u slučajevima kada se radi o nepristupačnim terenima - naveli su iz FUP.

. Nestanak osobe se prijavljuje najbližoj policijskoj stanici ili policijskoj upravi, gde se sačinjava dopis koji će sadržavati što više identifikacionih podataka o nestaloj osobi, odnosno ostali podaci koji bi mogli poslužiti za što brže pronalaženje osobe.

Podaci se unose u elektronsku bazu potraga, te se o traganju obaeštavaju svi policijski organi na području Bosne i Hercegovine, posredstvom elektronske razmene podataka.

- Informacije koje dostavljaju građani su od velike koristi pri pronalasku nestalih osoba. Pravovremena dostava tačnih, proverljivih i konkretnih informacija o nestaloj osobi je od velike pomoći prilikom pronalaska. Onaj ko ima takvu informaciju može pristupiti u bilo koju službenu prostoriju, odnosno javiti telefonskim putem, uputiti e-mail, i istu saopštiti policijskom službeniku, koji je obavezan istu uputiti kao dopunu prvobitnog raspisa potrage. Sve informacije koje su tipa ‘glasina’ ili ‘pogovaranja’ su nekada teško proverljive i mogu potragu za nestalom osobom odvesti u pogrešnom pravcu - istakli su iz FUP.

Građani se često u saradnji sa nadležnim policijskim organom organizuju kada je u pitanju pretraga terena, a najčešće su to razna udruženja građana, lovci i si.

Nastavak na SrbijaDanas.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta SrbijaDanas.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta SrbijaDanas.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.