Zbog kritike simbola crvenih ruku pojedini glumci zaboravili ko je Efraim Zurof

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 16.Jan.2025, 11:25

Zbog kritike simbola crvenih ruku pojedini glumci "zaboravili" ko je Efraim Zurof

Nakon što je kritikovao glumce u Srbiji koji simbolom crveno obojenih ruku izražavaju podršku protestima, čuveni izraelski istoričar Holokausta i lovac na naciste Efraim Zurof našao se na meti kritike pojedinih glumaca, kao i medija koji su preneli njegov tekst.

Zurof je nedavno u autorskom tekstu za izraelski list "Džeruzalem post" upozorio da bi glumci trebalo da se čuvaju simbola koje koristi Hamas.

On je naveo da pokazivanje simbola krvavih ruku ukazuje "ili >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << na grubo nepoznavanje simbola koje koristi ova teroristička organizacija ili na potpuno neprikladno simpatizerstvo prema zloglasnoj terorističkoj organizaciji koja je počinila stravične zločine 7. oktobra, kao što je ubistvo nedužnih civila, seksualno nasilje nad desetinama izraelskih žena i devojaka i spaljivanje živih civila, kako muškaraca, tako i žena i dece".

Medije koji su preneli ovaj tekst Zurofa pojedini glumci su optužili da ih izjednačavaju sa teroristima, a za samog Zurofa izbegli da kažu da je reč o najpoznatijem istoričaru Holokausta koji je imao važnu ulogu u otkrivanju nacista koji su izvedeni pred sud u poslednje tri decenije.

Pojedini glumci koji su kritikovali Zurofa su naveli da je on novinar, a neki su njega čak rekli "neki gospodin Zurof" .

Efraim Zurof je izraelski istoričar američkog porekla, direktor je Centra Simon Vizental u Jerusalimu, a istražuje nacističke zločine i traga za zločincima koji se još kriju.

Autor je godišnjaka Status Riport koji govori o istragama i izručenjima nacista širom sveta.

Naročito je poznat po tome što je ušao u trag komandantu zloglasnog ustaškog logora Jasenovac, Dinku Šakiću, koji se krio u Argentini.

Odlikovan je 2010. godine od tadašnjeg predsednika Hrvatske Stipe Mesića za poseban doprinos borbi protiv istorijskog revizionizma i reafirmisanja antifašističkih temelja Hrvatske.

Zurof je 15. oktobra 2008. godine proglašen za počasnog građanina Novog Sada, a u obrazloženju odluke Skupštine grada navedeno je da je Zurof, pored ostalog, otkrio boravište Šandora Kepira, jednog od učesnika zloglasne racije u Novom Sadu u januaru 1942. godine, kada je pod led Dunava bačeno više od 1.200 Srba, Jevreja i Roma.

Dok je Srbija prošle godine vodila diplomatsku ofanzivu protiv usvajanja rezolucije o Srebrenici u Generalnoj skupštini UN, Zurof je više puta isticao da Srebrenica nije genocid.

On je ukazivao da su se u poslednjih nekoliko decenija optužbe za genocid pojavile kao političko oruđe i da je eklatantan primer za to predložena rezolucija o Srebrenici.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.