Zbog Bolonje nemaju vremena i  da rade

Izvor: Blic, 02.Nov.2010, 03:05   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Zbog Bolonje nemaju vremena i da rade

Velikom broju beogradskih studenata kraj meseca donosi mnoge brige. Kako platiti račune, stan, knjige ili ratu za školarinu pitanja su koja muče mnoge mlade ljude koji studiraju u Beogradu. Prethodnih godina većinu finansijskih problema uspevali su da reše obavljajući razne poslove preko omladinskih zadruga. Danas je situacija nešto drugačija.

Studenti su uvek bili radna snaga na koju su poslodavci kratkotrajnih poslova računali. Broj poslova koji se nude studentima, iz >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << godine u godinu je sve manji. Takođe, ni nov način studiranja ne ostavlja im dovoljno vremena. Rezultat svega toga je da se najčešće gubi bitka sa pokušajima usklađivanja predavanja i rada koji im omogućava da pohađaju fakulete.

- Bolonja nas je uništila. Pretrpani smo obavezama i te obaveze nisu koncipirane tako da smo jedan deo dana slobodni. Predavanja su nam rascepkana na ceo dan - kaže studentkinja građevine Maja Stojanović.

U omladinskim zadrugama je u prethodne dve do tri godine zabeleženo smanjenje broja dostupnih poslova. Iako ih ima u znatno manjem broju i dalje su najzastupljeniji lakše fizički poslovi, utovar i istovar.

- Studenti se poslednjih godina nešto manje raspituju za poslove, ali se i dalje mnogo javljaju, više nego što možemo da zaposlimo, pogotovo što danas imaju specifične zahteve, jer ne mogu da vežu nekoliko sati na poslu zbog Bolonje - kaže direktorka omladinske zadruge "Grof” Slavica Despotović.

Malo je poslodavaca koji su bili spremni da izađu u susret potrebama "novih” studenata, pa često i studenti ostanu bez posla i oni bez radnika. Ova situacija je naterala poslodavce da postanu malo fleksibilniji.

- Plate su od 130 dinara po satu pa naviše. Mnogi studenti kojima je potreban novac prihvataju poslove u trećoj smeni, poput poslova operatera ili pomoćnih radnika u restoranima i kuhinjama - kaže direktor omladinske zedruge "Bulevar” Breda Milić.

Studenti su generalno nezadovoljni novim načinom studiranja. Jer, osim toga što im nedostaje vreme za privremeni posao, imaju sve manje vremena i za druženje, pa je opšti stav da "studentski život” kao fenomen polako nestaje.

Šansa za zaposlenje

Na sajmu zapošljavanja koji je juče otvoren u zgradi tehničkih fakulteta, studentima i diplomcima tehničkih nauka se predstavila 41 firma sa više od 200 ponuđenih radnih mesta. Najviše šanse da nađu zaposlenje imaju studenti organizacionih nauka, mašinstva, saobraćaja, elektrotehnike i telekomunikacija. Sajam je otvoren još danas, u periodu od 9 do 17 sati, a ulaz je besplatan.

ANKETA Da li radite tokom studiranja?

Miloš Platanić student FON-a

Nisam radio za platu, ali sam mnogo volontirao, išao na prakse koje su usko vezane za moju struku. Posao je teško naći, pa se bar usavršavam.

Maja Milošević student građevine

Obaveze na fakultetu nikada nisam uspevala da uskladim sa nekim poslom. Pokušavala sam, ali nemam kad.

Dušan Isailović student građevine

Samo leti imam šansu da radim nešto, u toku godine nemam vremena. Srećom, dodatni novac mi nije neophodan.

Aleksandra Đerić student mašinskog fakulteta

Radila sam tokom čitavog studiranja - i kao hostesa i promoterka. Bilo kakvo iskustvo poslovno je bolje od sedenja u kući, a i zaradila sam nešto.

Borivoje Kapetanović student prava

Nisam imao vremena za stalan posao, pa sam radio po dan, dva neke fizikalije. I to je bilo teško postići.

Natalija Mladenović student arhitekture

Nije mi potreban posao, još uvek me izdržavaju roditelji i sa tim novcem mogu da preživim. Ne planiram uskoro da radim.

Nastavak na Blic...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Bolonja sprečava studente da rade

Izvor: B92, 02.Nov.2010

Beograd -- Bolonjski način studiranja ne ostavlja dovoljno vremena studentima. Kako platiti račune, stan, knjige, i ratu za školarinu su samo neka od pitanja koja ih muče...Prethodnih godina većinu finansijskih problema uspevali su da reše obavljajući razne poslove preko omladinskih zadruga. Danas...

Nastavak na B92...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.