Završne reči na suđenju stečajnoj mafiji

Izvor: Mondo, 22.Apr.2013, 14:40   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Završne reči na suđenju stečajnoj mafiji

Na suđenju grupi poznatoj kao "stečajna mafija" pred Specijalnim sudom u Beogradu završnu reč iznela bivša direktorka "Poštanske štedionice" Jelica Živković koja je rekla da su svi klijenti dobijali kredite od štedionice pod jednakim uslovima, a ne kako je to tužilaštvo predstavilo.

ilustracija(Guliver/Getty Images/Thinkstock)

Živkovićeva je još jednom negirala bilo kakve nezakonitosti u postupanju kako nje same tako i ostalih članova kreditnog odbora >> Pročitaj celu vest na sajtu Mondo << koji su optuženi sa njom u sudskom procesu, koji traje već sedam godina.

Tužilaštvo je sudu u završnoj reči predložilo da Živkovićevu osudi na kaznu ne manju od osam godina zatvora.

Suđenje se nastavlja sutra u Palati pravde, daljim izlaganjem završnih reči drugih optuženih.

Pošto odbrana završi svoje izlaganje, što se može očekivati do kraja sedmice, sud će zakazati izricanje prvostepene presude u tom procesu.

Sredinom februara tužilaštvo za organizovani kriminal je u svojoj završnoj reči predložilo sudu da glavne optužene osudi na maksimalne kazne predviđene zakonom- do 12 godina, kao i da optuženima, koje osudi na kazne preko pet godina zatvora, odredi pritvor kako ne bi pobegli do pravosnažnosti presude.

Maksimalnu kaznu zatvora tužilaštvo je predložilo za bivšeg predsednika Trgovinskog suda Gorana Kljajevića, bivšeg direktora Kreditno eksportne banke Sekulu Pjevčevića, bivšeg direktora "C marketa" Slobodana Radulovića, koji je u bekstvu pa mu se sudi u odsustvu i advokata Nemanju Jolovića.

Za bivšeg stečajnog upravnika "Rada" Miljka Živojinovića, koji je takođe u bekstvu tražena je kazna ne manja od deset godina zatvora, a za nekadašnju direktorku "Poštanske štedionice" Jelicu Živković do osam godina zatvora.

Tužilaštvo je takođe predložilo i novčano kažnjavanje i oduzmanje imovinske koristi.

U odštetnom zahtevu Poštanska štedionica traži 909.608.780 dinara i 3.684.214 evra, a "C market" 1,7 milijardi dinara.

Optužnica protiv okrivljenih podignuta je u oktobru 2006, šest meseci nakon hapšenja osumnjičenih, a suđenje je počelo u januaru 2007.

Preciziranom optužnicom koja je sa 200 skraćena na 79 strana, tužilaštvo za organizovani kriminal je odustalo od više krivičnih dela, i štete koja se optuženima prvobitno stavljala na teret kao u slučaju prodaje KEB banke, oštećenja Fonda za razvoj Srbije, Poštanske štedionice, Ineksa.

Tužilaštvo je takođe odustalo od krivičnog gonjenja Svetlane Pantović-Brašnjević i sada su njime obuhvaćena 34 okrivljena.

Prvi na optužnici označen je Kljajević, a pored njega kao organizatori pominju se Jolović, Pijevčević, vlasnik

"Eko produkta" Milinko Brašnjević, kao i Živković.

Protiv Kljajevića je sredinom aprila Tužilaštvo za organizovani kriminal pokrenulo istragu povodom sumnji da je učestvovao u zloupotrebama oko privatizacije "Sartida". Istraga se vodi u tom slučaju i protiv Nemanje Kolesara i Branislava Ignjatovića.

(Tanjug, foto ilustracija: Guliver/Getty Images/Thinkstock)

Nastavak na Mondo...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Mondo. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Mondo. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.