
Izvor: S media, 07.Mar.2012, 11:34 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Završeno iseljavanje Roma iz Bloka 72
Akcija iseljavanja Roma iz neformalnog naselja u Bloku 72 za danas je završena, potvrdio je za S media portal član Veća opštine Novi Beograd Miloš Hetlerović.
Požar u garaži zgrade na Novom Beogradu
Preživela pad sa četvrtog sprata
Izradnja stanova u Novom Beogradu od marta
- Oni su smešteni u odgovarajuće kontejnere, na isti način na koji su zbrinuti Romi raseljeni ispod Gazele. - rekao je Hetlerović. - >> Pročitaj celu vest na sajtu S media << Nije bilo nikakvih incidenata niti problema jer smo se sa ovim ljudima, koji su danas raseljeni, ranije dogovorili o njihovom novom smeštaju. Oni su to prihvatili.
U današnjoj akciji nisu iseljeni svi Romi iz nehigijenskog naselja. Jedan deo porodica, koji nije sa teritorije grada Beograda tretiraće se kao interno raseljena lica sa Kosova i Metohije.
- Oni će kasnije biti iseljeni i smešteni u kolektivnim centrima, a taj smeštaj bi trebalo da obezbedi Ministarstvo za rad i socijalna pitanja - izjavio je Hetlerović i napomenuo da je sa tom grupom Roma bilo problema jer nisu hteli da prihvate preseljenje.
- Neki od njih su se protivili kolektivnim smeštajima. Siguran sam da će država pronaći odgovarajuću alternativu - objasnio je Hetlerović.
Praksis: Nisu poštovani međunarodni standardi
Nevladina organizacija Praksis ukazala je ranije danas da se iseljenje porodica iz romskog naselja u Bloku 72 ne sprovodi uz poštovanje svi međunarodnih standarda.
Ta organizacija je podsetila da međunarodni dokumenti u oblasti zaštite ljudskih prava, pre svega Međunarodni pakt o ekonomskim, socijalnim i kulturnim pravima, koji obavezuje i Srbiju, garantuje pravo na stanovanje i obezbeđivanje alternativnog smeštaja u slučajevima prinudnog iseljenja.[/i]
"Rezultat prinudnih iseljenja ne treba da budu beskućnici, koji su dodatno izloženi kršenju ostalih ljudskih prava a alternativni smeštaj mora biti adekvatan", navodi se u saopštenju.
Ta nevladina organizacija saopštila je da u Bloku 72 stanuju 33 romske porodice od kojih je skoro polovina raseljenih sa Kosova, a velikom broju njih pristup osnovnim ljudskim pravima je nedostižan.
Praksis je istakao da oni nisu upisani u matične knjige rođenih, ne ostvaruju prava iz socijalne i zdravstvene zaštite, a ne mogu ni da se zaposle.
S media