Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 20.Sep.2010, 12:51 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Zatvorena bušotina u Meksičkom zalivu
NJU ORLEANS -
Američke vlasti su saopštile da je Britiš petroleum konačno zapečatio naftnu bušotinu u Meksičkom zalivu, koja je eksplodirala pre pet meseci, izazvavši najveće izlivanje nafte u američkoj istoriji.
Zvaničnik zadužen za sanaciju štete Tad Alen je, kako javlja AP, izjavio da je bušotina "praktično mrtva", uspešno zatvorena uz pomoć cementnog poklopca.
U eksploziji naftne platforme prošlog aprila je poginulo 11 radnika, a izlivanje više >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << od pet miliona barela nafte izazvalo je ogromnu ekološku štetu.
Privremeni poklopac na bušotini Makondo, koji je ostavljen sredinom jula, zaustavio je izlivanje nafte. Sada je bušotina definitivno zatvorena "betonskom kapom".
Predsednik SAD Barak Obama je izjavio da je trajno zatvaranje bušotine veoma važan korak ka oporavku ovog regiona i lokalnog stanovništva.
Obama je, međutim, rekao da će oporavak biti vrlo težak, ali i da je on rešen da učini sve što je potrebno da se Meksički zaliv potpuno oporavi od katastrofe.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...







