Izvor: Blic, 05.Apr.2003, 12:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Zatvor i 100 godina

Zatvor i 100 godina

Sudski postupci u slučajevima koji potpadaju pod krivično delo organizovanog kriminala počeće najkasnije 12. maja, dok se početak suđenja u najširem smislu reči očekuje kada optužnica koju podiže specijalni tužilac stupi na snagu - rekao je juče republički ministar pravde Vladan Batić.

Istrage, o čijem toku neće biti obaveštavana javnost, vodiće se u prostorijama beogradskog Centralnog zatvora, dok je za glavne pretrese rezervisana >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << zgrada Vojnog suda.

Ministar Batić je najavio i niz izmena u krivičnim i pravosudnim zakonima koje će po hitnom postupku 8. aprila biti predložene Skupštini na usvajanje.

Najznačajniju novinu u Zakonu o suzbijanju organizovanog kriminala predstavlja uvođenje policijskog pritvora od 30 odnosno 60 dana. Posebnoj službi MUP se takođe daje ovlašćenje da preventivno zadrži lice za koje sumnja da bi moglo da spreči otkrivanje krivičnog dela ili kriminalne grupe. U Zakon je uneta i odredba koja za dela organizovanog kriminala predviđa najmanju kaznu od četiri godine zatvora.

Najviše izmena pretrpeće savezni Krivični zakon koji će u Srbiji uskoro postati osnovni krivični zakon. Posebno mesto u njemu imaće takozvana kumulativna kazna umesto dosadašnje jedinstvene kazne koja se izricala optuženom za više krivičnih dela.

- Kumulativno kažnjavanje neće biti ograničeno na maksimalnu vremensku kaznu od 40 godina zatvora. To znači da će sudovi moći da izriču kazne i do 60, 70, pa i 100 godina zatvora - rekao je Batić.

Po njegovim rečima, za slučajeve kao što su ubistvo Ivana Stambolića, 'Ibarska magistrala' ili otmica putnika u Štrpcima biće predviđena kazna od 40 godina zatvora.

Ukoliko se predložene izmene usvoje, strože kazne čekaju povratnike, kao i optužene za krivična dela protiv ustavnog uređenja, oružane pobune, udruživanja radi neprijateljske delatnosti, ubistvo predstavnika državnih organa...

Drastično su povećane kazne za sve umešane u lanac proizvodnje i prodaje droge. Najmanja kazna za ova dela iznosiće pet godina zatvora, a ukoliko to čini grupa od najmanje tri lica, donji cenzus se povećava na sedam godina. Za one koji maloletnike navlače na narkotike minimalna kazna je tri godine zatvora. Značajnu novinu predstavlja i član po kojem će se i samo posedovanje droge tretirati kao krivično delo.

U domaće krivično zakonodavstvo ponovo će biti vraćena odredba o konfiskaciji imovine.

- Konfiskacijom će imovina biti trajno oduzeta, a procedura će biti regulisana posebnim zakonom - najavio je Batić.

On je najavio i dosta izmena u republičkom Krivičnom zakonu, kao i daleko strože kazne za nezakonitu nabavku i držanje oružja i municije.

Izmene u setu pravosudnih zakona tiču se tužilačke organizacije i nadležnosti Visokog saveta pravosuđa. Prema predlogu, kandidate za republičkog tužioca i prvih ljudi opštinskih i okružnih tužilaštava Skupštini će, umesto Visokog saveta pravosuđa, ubuduće predlagati Vlada. Pored toga, Vlada će od Viskog saveta pravosuđa preuzeti i imenovanje zamenika javnih tužioca. M. I.

Nastavak na Blic...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.