Zatvaranje džamije objava rata

Izvor: B92, 30.Okt.2014, 12:22   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Zatvaranje džamije "objava rata"

Izraelsko zatvaranje džamije Al Aksa posle pokušaja ubistva jevrejskog aktiviste predstavlja "objavu rata", smatraju zvaničnici Palestine.

"Takva opasna izraelska eskalacija je objava rata palestinskom narodu i njihovim svetim mestima i arapskim i islamskim nacijama", rekao je Nabil Abu Rudeina, portparol palestinskog predsednika Mahmuda Abasa, prenela je agencija AFP.

"Smatramo izraelsku vladu odgovornom za te opasne napetosti u Jerusalimu koje su dostigle vrhunac >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << zatvaranjem džamije Al Aksa ovog jutra", rekao je Rudein.

Abasov portparol je istakao da je takva odluka opasna i da će izazvati jačanje napetosti i nestabilnosti i da će dovesti do stvaranja negativne i opasne atmosfere.

"Država Palestina preduzeće sve zakonske mere da Izrael postane odgovoran i zaustavi ove napade", dodao je on.

Izrael je rano jutros zatvorio kompleks Al Akse za sve posetioce, i Jevreje i muslimane, posle noćašnjeg incidenta kada je muškarac na motociklu pokušao da ubije jevrejskog ultranacionalistu Jehuda Glika koji se bori za pravo jevrejskih vernika da se mole u kompleksu Al Aksa u Starom gradu.

Nekoliko sati posle tog incidenta, izraelska policija je opkolila kuću osumnjičenog Palestinca i u razmeni vatre ga je ubila.

Zvanična veb strana Hamasa identifikovala je ubijenog muškarca kao Moataza Hedžazija (32), koji je proveo 11 godina u izraelskom zatvoru i iz kog je pušten 2012. godine.

Napetost je povećana na istočnoj strani Jerusalima, sa gotovo stalnim noćnim okršajima izmedju izraelskih snaga bezbednosti i palestinskih demonstranata.

"Ulje na vatru" dolio je plan izraelske vlasti da izgradi više od 1.000 novih kuća za jevrejske doseljenike u pripojenom arapskom istočnom delu Jerusalima.

Nastavak na B92...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Proključao Jerusalim

Izvor: Večernje novosti, 30.Okt.2014

OBJAVOM rata je palestinski predsednik Mahmud Abas okarakterisao izraelsko zatvaranje džamije Al Aksa u Jerusalimu posle pokušaja ubistva jevrejskog aktiviste. Izraelski premijer je naložio „značajno povećanje“ policije u Jerusalimu. - Takva opasna izraelska eskalacija je objava rata palestinskom...

Nastavak na Večernje novosti...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.