Zaštita čitalaca i novinarstva

Izvor: RTS, 27.Mar.2012, 18:12   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Zaštita čitalaca i novinarstva

U Šapcu je promovisan Savet za štampu, nezavisno i samoregulatorno telo koje okuplja izdavače, vlasnike štampanih medija i profesionalne novinare. Postojanje Saveta zaštitiće i čitaoce i podići ugled profesije, rečeno je na promociji Saveta za štampu.

Svako ko misli da je povređen objavljenim tekstom ili fotografijom u novinama može se besplatno žaliti Savetu za štampu. Komisija će razmatrati primedbe i u roku od 45 dana odlučiti da li je prekršen kodeks novinara.
>> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << />
Pritužbe na svoj rad inicirali su sami novinari.

Ljiljana Smailović, predsednik UNS-a kaže da ukoliko se nekome ne sviđa kako novinari rade može da se obrati Savetu za štampu.

"Svaka objavljena nepravda i neistina biće rešena ako se obratite Svetu za štampu koji možete naći na internetu lako. Mi ćemo rešiti vašu pritužbu, a novine koje su vam nanele štetu moraće da objave da su vam učinile nešto nažao", kaže Smailovićeva.

Pored izdavača u Savetu za štampu zajedno su i UNS i NUNS.

"Savet za štampu predstavlja one naše temeljne interese oko kojih ne postoji nikakvo nesaglasje između UNS i NUNS-a. Mi zajednički sarađujemo na ovom projektu, jer smatramo da je projekat Saveta za štampu doprinosi što boljem novinarstvu i Srbiji i većoj profesionalizaciji", kaže predsednik NUNS-a Vukašin Obradović.

Pod nadležnosti Saveta kao nezavisnog tela je 66 štampanih medija, ili 85 odsto od ukupnog tiraža. Pravila važe i za lokalna glasila.

Dragan Eraković iz Podrinskih novina u Šapcu kaže da je Savet u interesu novinara, jer ako se poštuje kodeks, kako kaže, novinari će imati više profesionalnog ugleda.

"Pitanje je kada će to sve moći da se primeni s obzirom na sve ove naše pravne, a pogotovu materijalne situacije", dodao je Eraković.

Od osnivanja, septembra prošle godine, Komisiji za žalbe pristiglo je 18 pritužbi. Od deset razmatranih, novinarski kodeks prekršen je u dva slučaja.

Novine "Pravda", "Danas" i "Kurir" nisu pod ingerencijom Saveta, rečeno je na promociji u Šapcu.

Nastavak na RTS...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.