
Izvor: Southeast European Times, 19.Feb.2015, 20:23 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Zapadni Balkan nastavlja saradnju protiv terorizma, ekstremizma
Eksperti ukazuju na značaj regionalne i međunarodne saradnje među tužiocima u borbi protiv terorizma i ekstremizma.
19/02/2015
Klaudija Lutovska za Southeast European Times iz Skoplja -- 19.2.2015.
Druga faza prekogranične saradnje između tužilaštava zemalja zapadnog Balkana u borbi protiv organizovanog kriminala, terorizma i ekstremizma nedavno je pokrenuta i trajaće do kraja oktobra 2017. godine.
Kancelarija UN za borbu protiv narkotika >> Pročitaj celu vest na sajtu Southeast European Times << i kriminala, Kancelarija EU za pravosudnu saradnju (Evrodžast) i Evropska pravosudna mreža za saradnju u krivičnim stvarima partneri su na projektu približavanja tužilaštava zapadnog Balkana pravosudnim standardima EU.
„Tesna regionalna i međunarodna saradnja [ključ] je u borbi protiv organizovanog kriminala“, kaže makedonska ministarka unutrašnjih poslova Gordana Jankuloska. „Zemlje su sve zabrinutije oko svoje bezbednosti kada je u pitanju fenomen stranih terorističkih boraca. Nesumnjivo, neophodan je zajednički pristup za hvatanje u koštac sa ovim problemom, koji uključuje mere sprečavanja radikalizacije koja dovodi do terorizma, presecanje finansijske podrške terorističkim organizacijama, borbu protiv nasilnog ekstremizma, kao i promovisanje političkog i verskog nasilja.“
Na osnovu pozitivne procene regionalnog IPA projekta iz 2010. pod naziovm „Borba protiv organizovanog kriminala i korupcije: Jačanje mreže tužilaštava zapadnog Balkana“, koji je trajao do kraja aprila 2014, Evropska komisija je dala 35-mesečni ugovor u iznosu od 1,23 miliona evra GIZ-u -- vodećem nemačkom pružaocu usluga na polju međunarodne saradnje -- i Centru za međunarodnu pravnu saradnju, kako bi se sprovela sledeća faza prekogranične saradnje između tužilaštava u regionu.
Dva cilja ovog projekta su jačanje operativnih sposobnosti državnih tužilaštava za istraživanje i procesuiranje prekograničnog kriminala, terorizma i ekstremizma i priprema zemalja za postepeno primenjivanje glavnih odredbi Evropskog naloga za hapšenje.
„Usklađivanje zakonodavstava zemlja u regionu pomaže da se smanji mogućnost pristupanja građana regiona terorističkim organizacijama i pomaže u sprečavanju prodora terorizma, ekstremizma i organizovanog kriminala“, kaže Dušo Stojanovski, balkanski ekspert za kriminologiju iz Skoplja, u izjavi za SETimes.
Inicijativa uključuje aktivnosti podrške u istrazi i procesuiranju kada su u pitanju ozbiljne, prekogranične organizovane krivične radnje, terorizam i esktremizam. Rezultat je veći broj paralelnih istraga i procesuiranja u oblasti teškog i prekograničnog organizovanog kriminala, uključujući sve veći broj zajedničkih istražnih timova.
„Uspostavili smo novi standard regionalne saradnje u borbi protiv organizovanog kriminala“, rekao je albanski glavni tužilac Adriatik Ljala. „Balkan je zbog svog geografskog položaja pogodna teritorija za kriminalne grupe u obavljanju i jačanju njihovih aktivnosti. Sredstva i mehanizmi organizovanog kriminala sve su sofisticiraniji i zato reakcija agencija za sprovođenje zakona treba i dalje da bude što efikasnija.“
Još jedna komponenta ovih aktivnosti je jačanje institucionalnih kapaciteta, te mehanizmi koordinacije i saradnje na polju vođenja efektivnih istraga i procesuiranja.
Projektom će se takođe povećati pravosudna saradnja između tužilačkih mreža zapadnog Balkana i relevantnih evropskih institucija kao što su Evrodžast, EPM i Evropol.
Ciljne grupe su tužioci i njihovo osoblje, policija i druga tela za sprovođenje zakona, te službenici ministarstava pravde koji učestvuju u uzajamnoj pravnoj pomoći u borbi protiv teškog i prekograničnog organizovanog kriminala.
„Grupe organizovanog kriminala, teroristi i ekstremisti deluju transnacionalno, zbog čega uspešna borba protiv njihovih aktivnosti zahteva koordinisanu akciju između policije i pravosudnih vlasti različitih država“, rekao je Stojanovski. „Borba protiv organizovanog kriminala nemoguća je bez adekvatne međunarodne saradnje na svim nivoima. Potpisan je niz memoranduma o razumevanju sa nadležnim vlastima država.“
Region ima iskustva sa zajedničkim aktivnostima kroz Savetodavnu grupu tužilaca jugoistočne Evrope (SEEPAG), koja je pokrenuta 2003. godine kao međunaroni mehanizam za lakšu pravosudnu saradnju u značajnim istragama prekograničnog kriminala.
Unapređivanjem postojećih kapaciteta za uzajamnu pravnu pomoć SEEPAG teži značajnom povećanju sposobnosti svake države za suzbijanje, istragu i procesuiranje teških prekograničnih krivičnih dela.
Uloga SEEPAG uključuje dve tesno povezane, ali konceptualno distinktivne funkcije.
Prvo, SEEPAG je mreža iskusnih tužilaca koji pomažu Centru južne Evrope za sprovođenje zakona (SELEC) u operativnim pitanjima i olakšavaju brzu razmenu informacija i dokaza u prekograničnim istragama.
Region održava stalnu saradnju kroz SELEC, regionalni instrument za saradnju agencija za sprovođenje zakona i obaveštajnih agencija. Sedište SELEC-a je u Bukureštu, a čini ga 13 država članica: Albanija, Bosna i Hercegovina, Bugarska, Hrvatska, Grčka, Mađarska, Makedonija, Moldavija, Crna Gora, Rumunija, Srbija, Slovenija i Turska.
Povezivanjem mreže iskusnih tužilaca SEEPAG pokušava da popuni kritičnu prazninu u regionu promovisanjem pravovremene razmene informacija i dokaza, bilo kroz odgovarajuće sprovođenje uzajamnih zahteva za pravnu pomoć ili kroz neformalnije kanale razmene informacija.
Većina zemalja u regionu pripada nizu međunarodnih organizacija i incijativa fokusiranih na borbu protiv terorizma i organizovanog kriminala, kaže Blagoja Markovski, predsednik Balkanskog foruma za bezbednost, u izjavi za SETimes.
„Treba uspostaviti direktne kontakte između pravosudnih vlasti zemalja u regionu, a razmena podataka treba da se pomogne kroz definisane referentne tačke ili tela koja će komunicirati između sebe“, navodi Markovski. „Prioritet mora da se pruži sprovođenju zajedničkih istraga prekograničnog organizovanog kriminala i ekstremizma. Treba nastaviti intenzivnu saradnju sa drugim državama, posebno u smislu nesmetanog protoka informacija o identitetu, kretanjima i aktivnostima osoba i o dobiti ili imovini stečenoj izvršenjem krivičnog dela na tom polju.“
Koje još korake regionalne institucije mogu da preduzmu da bi olakšale saradnju protiv terorizma i organizovanog kriminala? Recite nam šta mislite o tome.
Nastavak na Southeast European Times...