Zapad pati

Izvor: B92, 12.Feb.2022, 17:18

"Zapad pati"

Ambasada u Kijevu je saopštila da rade kao i obično i da nema odluke o delimičnoj evakuaciji, iako Ministarstvo spoljnih poslova radi na tome.

Planove za evakuaciju osoblja ambasade već su najavile SAD, Velika Britanija, Nemačka i Australija. Mnoge zapadne zemlje – Kanada, Finska, Letonija, Holandija, Estonija, Japan, Novi Zeland i druge – pozvale su svoje građane da odmah napuste Ukrajinu.

Finska, koja se graniči sa Rusijom i koja je za vreme Hladnog rata >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << bila neutralna, u petak je potpisala sporazum vredan 9,4 milijarde dolara za kupovinu 64 aviona koji izbegavaju radar.

Takođe je zaključila i dogovor o kupovini stelt ratnih aviona F-35 od Sjedinjenih Država, u znak bliskih veza njene vojske sa NATO-om u vreme visoke napetosti između Zapada i Rusije u Evropi.

"Da Zapad u poslednjih 15 godina nije patio od euforije da slomi Rusiju Evropa bi danas bila daleko bezbednija, stabilnija, a politička situacija bila bi predvidivija", izjavio je portparol Kremlja Dmitrij Peskov.

"Da Zapad nije bio u konstantnoj euforiji od mogućnosti da slomi Rusiju mislim da bi sve danas bilo drugačije. I sada, Evropa, naš zajednički dom, bila bi daleko stabilnija i bezbednija, predvidivija", dodao je Peskov.

Tim rečima Peskov je prokomentarisao 15. godišnjicu od govora ruskog predsednika Vladimira Putina na Minhenskoj konfernciji kada je oštro kritikovao spoljnu politiku SAD i unipolarni svetski poredak, i oštro istupio protiv planova širenja NATO-a i raspoređivanja objekata američke PVO u Istočnoj Evropi.

Upitan da li je nastupilo vreme da Putin ponovo održi govor po pitanju stavova Rusije Peskov je rekao da ruski predsednik to često radi i to po mnogim pitanjima.

"Mislim da bi svaki razumni politikolog mogao da poveže izlaganja Putina i da shvati njegov pogled na svet", dodao je.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.

Nastavak na B92...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.