Zakonom do pomoći kosmetskim Srbima

Izvor: RTS, 18.Avg.2010, 19:19   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Zakonom do pomoći kosmetskim Srbima

Ministar za Kim Goran Bogdanović najavio donošenje zakona kojim bi se rešio problem finansiranja Srba na Kosmetu. Predlog zakona uskoro pred Vladom i parlamentom, najavio Bogdanović.

Ministar za Kosovo i Metohiju Goran Bogdanović najavio je donošenje zakona kojim će sistemski biti rešen problem finansiranja Srba na Kosovu i Metohiji.

Bogdanović je naveo da će Ministarstvo uskoro završiti Predlog nacrta zakona o finansiranju na prostoru Kosova i Metohije, koji >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << bi zatim trebalo da se nađe pred Vladom i parlamentom.

"Zakon je u izradi i mora da prođe koaliciono usaglašavanje. Hoću da verujem da će postojati politička volja da se zakon usvoji, jer je to jedini način da finansiramo Srbe na Kosovu i Metohiji", rekao je Bogdanović.

Goran Bogdanović je rekao da je do sada "kosovski dodatak", koji je nedavno ukinut odlukom Ustavnog suda Srbije, primalo oko 44.000 građana.

Prema njegovim rečima, privremene novčane nadoknade primalo je 20.758 građana koji su do 1999. godine radili u državnim i društvenim preduzećima.

"Uvećanu nadoknadu na osnovnu platu dobijalo je 23.178 građana koji su radili u budžetskim ustanovama", podsetio je Bogdanović.

Za plate i privremene nadoknade izdvajala se 1,71 milijarda dinara mesečno, a ne kako se u javnosti spekulisalo 500 miliona evra na godišnjem nivou.

Pored toga što se odluka Ustavnog suda mora poštovati, Bogdanović smatra da je otvorila prostor i stavila do znanja da se problem finansiranja Srba na Kosovu i Metohiji mora rešiti sistemski, na osnovu zakona, a ne zaključaka i uredbi.

Inicijativa za ocenu ustavnosti potekla od građana

Ministar je istakao da inicijativa za ocenu ustavnosti odluke pred Ustavnim sudom nije potekla od državnih institucija već od građana koji su živeli na prostoru južne srpske pokrajine, a koji taj dodatak nisu primali.

"Oni su tražili ocenu ustavnosti Uredbe iz 2003. godine i neistina je da vlada stoji iza te odluke. Niti ova Vlada, niti bilo koja buduća, ne bi smela da se meša u rad Ustavnog suda Srbije", dodao je ministar.

Bogdanović je takođe naglasio da Srbi, zbog činjenice da im je ukinut dodatak, neće napuštati Kosovo i Metohiju.

"Ljudi jesu nezadovoljni i zabrinuti, ali niko ne pomišlja da napusti Kosovo i Metohiju, što ne znači da mi ne treba i dalje da vodimo računa o njima i da im pomognemo koliko god možemo", zaključio je ministar Bogdanović.

Odlukom Ustavnog suda Srbije, koja je stupila na snagu objavljivanjem u "Službenom glasniku" 10. avgusta, ukinut je dodatak na platu zaposlenima na Kosovu i Metohiji koji primaju platu iz budžeta, takozvani kosovski dodatak.

Ustavni sud Srbije ocenio je da odluka Vlade, kojom je uveden "kosovski dodatak", nije ustavna i da predstavlja pozitvnu diskriminaciju.

Nastavak na RTS...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.