Zakon o stanovanju - upravnik, ali i...

Izvor: Mondo, 14.Dec.2016, 14:02   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Zakon o stanovanju - upravnik, ali i...

Poslanici Skupštine Srbije razmatraju Predlog zakona o stanovanju, koji, između ostalog, sadrži i uvođenje upravnika zgrada, koji može biti izabran između sadašnjih stanara ili da bude nametnut sa strane.

Ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Zorana Mihajlović izjavila je danas da će usvajanjem Predloga zakona o stanovanju biti obezbeđen minimum održavanja koji mora da postoji u svakoj zgradi radi bezbednosti građana, ali da zakon neće doneti >> Pročitaj celu vest na sajtu Mondo << nove dodatne troškove građanima.

Obrazlažući predloženi akta poslanicima u Skupštini Srbije, ona je rekla da će za održavanje zgrade bitiizdvajano kao i do sada.

Ministarka je istakla i da je važno da se zna kakva je struktura tog novca i kako se koristi.

"Važno je da znamo na koji način se upravlja stanovima i stambenim objektima. Bilo je situacija kada ne rade liftovi ili da pada fasada. Zato treba znati ko je odgovoran u našim zgradama da nam ne padne fasada i da nekoga ne ubije", rekla je Mihajlović i dodala da su u predloženom zakonu jasno propisani prava i obaveze.

Prema njenim rečima, važno je da se zna ko je zadužen za održavanje zgrade i da je zato predviđeno da ako stanari ne izaberu komšiju da vodi računa o tome, onda zajedno sa Privrednom komorom, mogu da izaberu profesionalnog upravnika.

Takav upravnik moraće da položi određene ispite i da poseduje licencu. Kandidat za profesionalnog upravnika mora da ima najmanje četvorogodišnje srednje obrazovanje.

Samo ako ne mogu da se dogovore oko toga ko će da bude upravnik, lokalna samouprava, na određeni rok, uvodi prinudnog upravnika, kaže Zorana Mihajlović.

Na primedbe opozicionih poslanika da je ovo korak ka partijskom zapošljavanju, odnosno kadrova Srpske napredne stranke, Zorana Mihajlović je to odlučno negirala.

"Ovo nije nikakvo zapošljavanje funkcionera, nikakvo partijsko zapošljavanje, već je data mogućnost skupštinama stanara da zaključuju ugovore sa ljudima koji imaju obrazovanje, prođu obuku, dobiju licencu (za profesionalnog upravnika). Ovo je tržište, čist ugovorni odnos između stanara i ne vidim nikakvo političko zapošljavanje. Razumem šta mi govorite i vašu poentu. Al,i da vas podsetim da je Komunalna policija formirana u vreme vlasti Demokratske stranke i tada su zapošljavani ljudi iz te stranke ili njoj bliski. Toga ovde neće biti", odgovorila je ministarka na primedbe opozicije.

Navodeći da je pojava profesionalnih upravnika zgrada naišla na dosta otpora onih koji ne žele uvođenje reda u toj oblasti, Mihajlović je rekla da je postojanje profesionalnih upravnika u EU obaveza, a da je predloženim zakonom izbor na stanarima da li će izabrati svog upravnika koji će voditi računa o upravljanju zgradom.

KOLIKO KOŠTA UPRAVNIK i... PRIMEDBE

Po stanu, prinudni upravnik će koštati 300 dinara, a ako je profesionalni onda po dogovoru.

Ono na šta je stavljena primedba jeste da će stanari morati da daju sve podatke, uključujući Jedinstveni matični broj (JMBG), a to opet povlači pitanje privatnosti, na šta je ukazivao i Poverenik za informacije Rodoljub Šabić.

Skupština stanara mora da se održava najmanje DVA puta godišnje, ali pojedini sadašnji predsednici skupština stanara (takozvani Kućni savet), primećuju da nije jasno koje su teme te Skupštine, jer je, na primer, obaveznu nadoknadu za investiciono i tekuće održavanje već utvrdila opština.

Ako stanari zgrade ne uplaćuju novac za tekuće održavanje, upravnik zgrade MORA da ih prijavi izvršitelju. Dakle, ako niste platili 200, 300, 400 dinara, mogli biste da se nađete u problemu sa izvršiteljem koji će vam napisati kaznu i naplatiti deset puta više od tog iznosa.

Na primer, nemate tog meseca određenu sumu novca koja je određena po stanu. Do sada je bio dogovor - "Važi, komšija/komšinice, daćete sledeći put". Ali, od sada toga neće biti. Nego, ako nemate (iz nekog razloga), onda upravnik zgradepodatke o stanaru prijavljuje izvršitelju.

Opozicija je skrenula pažnju i na još jedan mogući problem - prinudnog upravnika.

"Kako mislite da opština pošalje nekoga kao prinudnog upravnika u zgradu, ako stanari sami ne mogu da se dogovore oko upravnika? Kako će da ga prihvate? Ko će da ga prihvati? Da li će policija dolaziti sa njim? Ovaj zakon je osnov za društvenu pobunu", rekao je lider Liberalno-demokratske partije Čedomir Jovanović.

U predloženom zakonu piše da će Privredna komora organizovati obuke i ispite za profesionalne upravnike u cilju njihovog licenciranja za obavljanje ovih poslova, mada nije baš jasno po kakvom se programu sprovodi obuka, ko će je držati...

Foto: Mondo/ Goran Sivački Ilustracija

NADLEŽNOST PROFESIONALNOG UPRAVNIKA

- predlaže skupštini stambene zajednice program održavanja zgrade;

- stara se o održavanju zemljišta koje služi za redovnu upotrebu zgrade;

- uz saglasnost skupštine stambene zajednice odlučuje o načinu korišćenja zemljišta koje služi za redovnu upotrebu zgrade;

-  obezbeđuje mogućnost prijavljivanja kvarova ili drugih problema (kao što su: nepoštovanje kućnog reda, buka i drugi štetni uticaji) u zgradi 24 časa neprekidno;

- na osnovu primljene prijave obavesti nadležni organ o problemu, odnosno zahteva preduzimanje odgovarajućih mera, od nadležnog organa;

- evidentira svaku primljenu prijavu sa podacima o problemu i vremenu prijema, kao i sa drugim podacima, ako su poznati (ime i prezime podnosioca prijave, licu koje je uzrokovalo probleme i drugo);

- obezbeđuje izvršenje radova hitnih intervencija u primerenom roku, a najkasnije 48 časova od trenutka prijave;

- predlaže skupštini stambene zajednice visinu naknade za održavanje zajedničkih delova zgrade i zemljišta.

Takođe, predloženi zako predviđa i novčanu kaznu od 5.000 do 50.000 dinara za stanodavca ako upravniku zgrade ne prijavi podstanare.

Profesionalni upravnik podnosi izveštaj o svom radu stambenoj zajednici najmanje jednom godišnje, ako drugačije nije ugovoreno, kao i u roku od 30 dana od dana prestanka važenja ugovora o poveravanju poslova profesionalnog upravljanja.

Osim ovog pitanja, predloženim zakonom se, istakla je ministarka, prvi put se posle mnogo decenija rešava pitanje zaštite stanara i vlasnika stanova.

"Nije bilo lako naći način da najpravednije rešimo ovo pitanje", rekla je Zorana Mihajlović i dodala da se najviše stanova izdaje u Beogradu i to u centru grada.

Zorana Mihajlović je rekla i da zakon daje osnovu da počne drugačije razmišljanje o energetskoj efikasnosti zgrada.

Prema njenim rečima, 90 odsto zgrada je napravljeno bez uvažavanja energetske efikasnosti što je problem za državu, ali i za građane jer stvara dodatne troškove.

Obrazlažući izmene Zakona o komunalnim delatnostima, Mihajlović kaže da nova rešenja detaljno preciziraju šta su komunalne delatnosti, uvode princip konkurentnosti i mogućnost da se mnogo stabilnije finansiraju komunalne delatnosti, a prvi put će omogućiti da se uvažava mišljenje građana kada je reč o kvalitetu usluge.

Nastavak na Mondo...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Opozicija: Profesionalni upravnici zgrada omogućavaju partijsko zapošljavanje

Izvor: Blic, 14.Dec.2016

Poslanici u Skupštini Srbije danas su najviše raspravljali o Predlogu zakona o stanovanju i održavanju zgrada na koji je opozicija iznela brojne kritike navodeći između ostalog da će uvođenjem profesionalnog upravnika biti omogućeno političko zapošljavanje...Ministarka građevinarstva, saobraćaja...

Nastavak na Blic...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Mondo. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Mondo. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.